Tåg från Tczew till Berlin Hauptbahnhof med Deutsche Bahn (EC,IC)

tis 20 okt.
+ Lägg till returresa
Deutsche Bahn
SJ
Oresundstag
Malartag
VR
2 000 + resebolag
Deutsche Bahn
SJ
Oresundstag
Malartag
VR
2 000 + resebolag
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

De billigaste och snabbaste tågen från Tczew till Berlin Hauptbahnhof

Visar tider, priser och bokningsbara biljetter för 20 okt.

Lägsta pris den 20 okt.

531 kr

Genomsnittligt biljettpris den 20 okt.

531 kr

Snabbaste resa den 20 okt.

5 tim. 35 m

Genomsnittlig restid den 20 okt.

5 tim. 35 m

Tåg den 20 okt.

1

Distans

399 km

Billiga biljetter

Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.

En genomsnittlig biljett från Tczew till Berlin Hauptbahnhof kostar omkring 531 kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 531 kr.

Snabba tåg

Den tis 20 okt. hittade vi 1 tåg från Tczew till Berlin Hauptbahnhof, varav 1 är direktförbindelser.

Den tis 20 okt. kör direkttågen sträckan på 399 km på i genomsnitt 5 tim. 35 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa tåg ta dig dit på bara 5 tim. 35 m .

De långsammaste tågen tar 5 tim. 35 m och resan omfattar vanligtvis ett eller två byten, men du kan spara några kronor på dem om du har en snäv budget.

  • Deutsche Bahn
    12:415tim.35
    Tczew
    18:16Berlin Hauptbahnhof
    531 kr1Enkelresa
    0 byten

Reseinformation

Översikt: Tåg från Tczew till Berlin Hauptbahnhof

PolenPolen
TysklandTyskland
Icon of train

Tåg från Tczew till Berlin Hauptbahnhof avgår i genomsnitt 6 gånger per dag och tar cirka 5h 42m. Billiga tågbiljetter för den här resan kostar från 355 kr om du bokar i förväg.

Tidigaste tåg avgår 06:39, och senaste 14:48. Snabbaste tåg täcker distansen 399 km på 5h 11m.

Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Sträcka
399 km
Genomsnittlig restid med tåg
5h 42m
Lägsta biljettpris
355 kr
Tåg per dag
6
Snabbaste tåg
5h 11m
Första tåg
6:39
Sista tåg
14:48
Billigaste månaden
sep.
Billigaste dagen
tis
Högsäsong
jan. - mars
Lågsäsong
juli - sep.
Mest trafikerade dag
ons
Minst trafikerade dag
tors
Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation

Aktuella avgångar

Tågtider Tczew–Berlin Hauptbahnhof

Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor frånTczew till Berlin Hauptbahnhof tåg idag, måndag 19 oktober. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med tåg.

Senast uppdaterad kl.
LeverantörAvgårRestidAnländerByten
Biljetter
Deutsche Bahn11:48 Tczew
6tim.31
18:19 Berlin Hauptbahnhof0 bytendirekt
Deutsche Bahn12:41 Tczew
5tim.35
18:16 Berlin Hauptbahnhof0 bytendirekt

Detta är det sista tåget för dagen.

Finn alla datum och tider för denna resa

Varför ska man boka från Tczew till Berlin Hauptbahnhof tåg med Omio?

Deutsche Bahn driver alla tåg från Tczew till Berlin Hauptbahnhof.
Omio är en officiell biljettåterförsäljare för alla dina resealternativ från Tczew till Berlin Hauptbahnhof.

Varför ska man boka med Omio istället för Deutsche Bahn?

  • Utformad för internationella resenärer: Omio finns på ditt språk och erbjuder kundtjänst dygnet runt. Vi erbjuder flera betalningsalternativ, inklusive PayPal, kreditkort och banköverföring, i din föredragna valuta.
  • Jämför alla dina alternativ: Omio låter dig jämföra Deutsche Bahn med alla tillgängliga resealternativ, som är train, bus och flight för att säkerställa att du får det bästa erbjudandet för din resa från Tczew till Berlin Hauptbahnhof.

Varför bör man boka med Omio istället för Trainline eller Wanderu?

  • Flera transportmedel: Omio låter dig jämföra resealternativ, inklusive train, bus och flight, för att hitta det perfekta resealternativet från Tczew till Berlin Hauptbahnhof.

Tågbolag: Deutsche Bahn tåg från Tczew till Berlin HauptbahnhofDeutsche Bahn tåg tar dig mellan Tczew och Berlin Hauptbahnhof från 355 kr. Med över 1000 reseföretag på Omio kan du hitta de bästa tågtiderna och biljetterna för din resa.

Deutsche Bahn

Information
Deutsche Bahn (DB) är Tysklands huvudoperatör för tåg, som kör omkring 40 000 inrikes- och internationella tjänster varje dag. Dess flotta inkluderar en mängd olika tåglinjer: höghastighetståg ICE (Intercity Express) som når upp till 300 km/h; IC (Intercity) och EC (EuroCity) tåg för långdistansresor; samt IRE (Interregio-Express), RE (Regional Express) och RB (Regionalbahn) tjänster för regionala och lokala förbindelser. Medan toaletter är standard på alla tåg, är bekvämligheter som restauranger ombord och gratis Wi-Fi endast tillgängliga på vissa tåglinjer och rutter. DB erbjuder ett brett utbud av biljetter, inklusive Super Saver, Saver och Flexibla biljetter, tillsammans med rabattkort som BahnCard 25, 50 och 100. Ytterligare alternativ inkluderar enkelbiljetter, dagsbiljetter och gruppbiljetter. Populära rutter inkluderar Berlin–München, Hamburg–Frankfurt, Köln–Stuttgart, Berlin–Dresden och Hamburg–Köln, samt många regionala tjänster över hela Tyskland.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig Deutsche Bahn-varaktighet
5h 11m
Billigaste Deutsche Bahn-pris
355 kr
Deutsche Bahn frekvens
4 per dag
Bagage ingår
Passagerare får ta med sig handbagage och en ytterligare större artikel utan kostnad, förutsatt att de kan bära det själva.
Bagageförvaring
Bagage kan förvaras i överliggande hyllor, under sätet, eller i avsedda bagageutrymmen nära dörrarna eller i mitten av vagnen.
Avbokningspolicy
Biljetter kan avbokas baserat på deras biljettvillkor som nämns i vilka typer av tågbiljetter är återbetalningsbara?
Återbetalningar
Om DB ställer in ett tåg har passagerarna rätt till full återbetalning av biljettpriset.
Bekvämligheter ombord på tåget
Wifi
Mat ombord
De flesta ICE och många IC/EC-tåg har:
En Bordrestaurant (restaurangvagn) där du kan sitta och äta.
En Bordbistro (bistro bar) med snacks, varma måltider och drycker att ta med.
Service vid sittplats i första klass: personalen tar din beställning och serverar mat/drycker direkt till din plats.
Regionaltåg (RE / RB / S-Bahn):
Ingen servering ombord.
Du är välkommen att ta med egen mat och dryck.
Platsbokning
Andra klass:
Ingår inte som standard.
Du kan lägga till en platsreservation vid bokning (rekommenderas för populära rutter).
Kostar cirka 4,90 € per plats (eller 5,90 € om bokat separat senare).
Första klass:
Ja, alltid inkluderat i biljettpriset.
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
DB-tåg är utrustade med faciliteter för passagerare med nedsatt rörlighet, inklusive rullstolsplatser, tillgängliga toaletter och assistanstjänster.
Husdjur
Små husdjur (t.ex. katter, små hundar, etc.):
Tillåtna gratis om de får plats i en transportlåda (max. storlek: handbagage).
Måste stanna i lådan under hela resan.
Stora hundar:
Kräver en separat (betald) biljett — vanligtvis hälften av priset för en vanlig andraklassbiljett.
Måste vara kopplade och bära munkorg medan de är på tåget.
Får inte sitta på säten.
Assistanshundar:
Reser gratis.
Behöver inte munkorg eller koppel om det inte är medicinskt nödvändigt.
Får följa med passageraren hela tiden.
Tyst zon

Restips: Tåg från Tczew till Berlin Hauptbahnhof

Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Tczew till Berlin Hauptbahnhof med tåg. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste tåg, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till Berlin Hauptbahnhof.

FAQs
Billiga tågbiljetter från Tczew till Berlin Hauptbahnhof kan kosta från så lite som 355 kr när du bokar i förväg. Det genomsnittliga tågbiljettpriset för Tczew till Berlin Hauptbahnhof är 562 kr; men priserna varierar beroende på tid på dagen och klass, och de tenderar att vara dyrare på själva avresedagen.
I genomsnitt tar det 5h 11m att resa från Tczew till Berlin Hauptbahnhof med tåg, för den 399 km långa rutten, men restiden kan variera om du reser på helger och helgdagar.
Det tidigaste tåget från Tczew till Berlin Hauptbahnhof avgår klockan 6:39.
Det senaste tåget från Tczew till Berlin Hauptbahnhof avgår klockan 14:48.
Det går 6 tåg om dagen från Tczew till Berlin Hauptbahnhof som kräver minst ett byte med Deutsche Bahn. Tidtabeller kan variera på helgdagar eller helger med färre tåg.
När du tar ett tåg från Tczew till Berlin Hauptbahnhof, kan du räkna med Deutsche Bahn för det bästa sättet att ta dig till Berlin Hauptbahnhof. Du kan också kolla alla möjliga tågbolag som trafikerar sträckan mellan Tczew och Berlin Hauptbahnhof och jämföra de bekvämligheter de erbjuder innan du köper en tågbiljett.
En resa till Berlin Hauptbahnhof från Tczew är värd att göra men inte som en dagsutflykt med en restid på 5h 11m åt varje håll. Kolla i Omio-appen för det bästa sättet att resa.
Det är användbart att jämföra dina alternativ eftersom det finns 3 sätt att resa mellan Tczew och Berlin Hauptbahnhof inklusive att resa med tåg, buss och flyg.

populära tågstationer

Viktiga stationer och flygplatser för denna resa

De flesta tåg från Tczew till Berlin Hauptbahnhof avgår från Tczew och ankommer till Berlin-Lichtenberg. I den här guiden kan du jämföra tågstationerna i Tczew och Berlin Hauptbahnhof, läsa mer om transportmöjligheter i stadskärnorna samt hitta praktisk information om stationernas faciliteter och service.

Tågstationer för avgång i Tczew
Tågstationer för ankomst i Berlin
TczewDworcowa 1, 83-110 Tczew, Poland+48 58 531 35 11WifiSkåpParkeringMatsalTaxiTillgänglighetToalettHotellHittegodskontorBiljettkontorCykelparkeringInformationsdiskBagagevagnar
Transport till och från centrum

Att ta sig till Tczew från Tczew centrum

BusSeveral lines available
TrainRegional and long-distance connections

Faciliteter och service på Tczew tågstation

På Tczew finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Wifi, Skåp, Parkering, Matsal, Taxi, Tillgänglighet, Toalett, Hotell, Hittegodskontor, Biljettkontor, Cykelparkering, Informationsdisk och Bagagevagnar.

Mat och dryck

Mat och dryck finns på Tczew.

Wi-Fi och bankomater

Wi-Fi finns tillgängligt på Tczew.

Biljetter och information

Biljettservice finns tillgänglig på Tczew. Det finns en informationsdisk på Tczew.

Bagage och hittegods

Bagageförvaring finns tillgänglig på Tczew. Hittegods finns tillgängligt på stationen.

Parkering, taxibilar och toaletter

Tillgänglig på Tczew: Parkering, Taxi, Toalett.

Cykel- och bilservice

Tillgänglig på Tczew: Cykelparkering.

Tillgänglighet

Tillgänglighetsanpassade faciliteter finns tillgängliga på Tczew.

HemTågTåg i TysklandTåg från Tczew till Berlin Hauptbahnhof

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone