Tåg från Málaga till Marinaleda med Renfe AVANT

tis 20 okt.
+ Lägg till returresa
AVE
Renfe AVANT
Renfe AVLO
SJ
Oresundstag
2 000 + resebolag
AVE
Renfe AVANT
Renfe AVLO
SJ
Oresundstag
2 000 + resebolag
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

Reseinformation

Översikt: Tåg från Málaga till Marinaleda

SpanienSpanien
SpanienSpanien
Icon of train

Tåg från Málaga till Marinaleda avgår i genomsnitt 10 gånger per dag och tar cirka 36m. Billiga tågbiljetter för den här resan kostar från 107 kr om du bokar i förväg.

Det finns 10 tåg per dag. Tidigaste tåg avgår 05:13, och senaste 22:50. Snabbaste tåg täcker distansen 87 km på 33m.

Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Sträcka
87 km
Genomsnittlig restid med tåg
36m
Lägsta biljettpris
107 kr
Tåg per dag
10
Direkttåg
10
Snabbaste tåg
33m
Första tåg
5:13
Sista tåg
22:50
Billigaste månaden
mars
Billigaste dagen
tis
Högsäsong
jan. - mars
Lågsäsong
okt. - dec.
Mest trafikerade dag
fre
Minst trafikerade dag
fre
Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation

Varför ska man boka från Málaga till Marinaleda tåg med Omio?

AVE liksom Renfe AVANT eller Renfe AVLO erbjuder tåg tjänster från Málaga till Marinaleda.
Omio är en officiell biljettåterförsäljare för alla dina resealternativ från Málaga till Marinaleda.

Varför ska man boka med Omio istället för AVE?

  • Jämför med andra leverantörer: På Omio kan du inte bara köpa biljetter till AVE, utan också jämföra biljetter till exempelvis Renfe AVANT eller Renfe AVLO för att hitta det bästa alternativet för din resa från Málaga till Marinaleda.
  • Utformad för internationella resenärer: Omio finns på ditt språk och erbjuder kundtjänst dygnet runt. Vi erbjuder flera betalningsalternativ, inklusive PayPal, kreditkort och banköverföring, i din föredragna valuta.

Tågbolag: Renfe AVANT, AVE, Renfe AVLO tåg från Málaga till MarinaledaRenfe AVANT, AVE, Renfe AVLO tåg tar dig mellan Málaga och Marinaleda från 107 kr. Med över 1000 reseföretag på Omio kan du hitta de bästa tågtiderna och biljetterna för din resa.

Renfe AVANT

Information
Renfe AVANT är en höghastighets, medeldistans passagerartjänst som drivs av Renfe, Spaniens nationella järnvägsbolag. Dessa tåg erbjuder bekväm och effektiv resa på kortare sträckor, vanligtvis mindre än två timmar, och kopplar samman olika provinser inom samma eller grann autonoma gemenskaper. AVANT-tjänsterna går på höghastighetslinjer och når hastigheter på upp till 250 km/h, även om vissa källor nämner hastigheter på upp till 300 km/h. AVANT-tåg, såsom serie 104, 114 och 121, erbjuder vanligtvis en enda klasskonfiguration (Standardklass eller Turista) med luftkonditionerad komfort. Även om de kan sakna vissa funktioner hos längre AVE-tåg, som en fullständig restaurangvagn, har många automatmaskiner för snacks och drycker, och vissa AV City-märkta tjänster inkluderar en kafeteria. Populära rutter inkluderar Madrid till Toledo, Barcelona till Girona och Sevilla till Córdoba.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig Renfe AVANT-varaktighet
36m
Billigaste Renfe AVANT-pris
204 kr
Renfe AVANT frekvens
5 per dag
Bagage ingår
En bit handbagage och en resväska ingår
Bagageförvaring
Överliggande hyllor och avsedda bagageområden i ändarna av vagnarna
Avbokningspolicy
Enligt biljettvillkoren
Återbetalningar
Full återbetalning om tåget ställs in av Renfe
Bekvämligheter ombord på tåget
Wifi
Mat ombord
Kafeteriatjänst med drycker och snacks
Platsbokning
Sätesreservation är obligatorisk och ingår i biljettpriset.
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
Rullstolsplatser, tillgängliga toaletter och hjälp med på- och avstigning
Husdjur
Små husdjur i burar tillåtna gratis. Hundar måste ha munkorg och kräver biljett.
Tyst zon

AVE

Information
Res bekvämt med AVE, Renfes höghastighetståg. AVE förbinder stora städer i hela Spanien med hastigheter på upp till 310 km/h, vilket erbjuder en snabb och smidig reseupplevelse. Biljettalternativen inkluderar Promo, Promo+ och Flexibla priser för att passa olika budgetar, tillsammans med rabattkort som Guldkortet och +Renfe Ungdom 50-kortet för berättigade resenärer. AVE-tågen har moderna bekvämligheter inklusive bekväma säten, Wi-Fi, eluttag och servering ombord, vilket gör dem till ett bekvämt och trevligt sätt att resa i Spanien.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig AVE-varaktighet
33m
Billigaste AVE-pris
109 kr
AVE frekvens
3 per dag
Bagage ingår
1 stycke handbagage och 3 stycken bagage gratis
Bagageförvaring
Överliggande hyllor, i slutet av vagnarna, och avsedda områden mellan sätena
Avbokningspolicy
Återbetalningsvillkor beror på biljettyp
Återbetalningar
Full återbetalning om tåget ställs in
Bekvämligheter ombord på tåget
Wifi
Mat ombord
Cafeteriavagn med varma och kalla måltider, snacks och drycker. Servis vid sittplats i Preferente (Första) klass.
Platsbokning
Inkluderat i biljettpriset för alla klasser
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
Rullstolsplatser, tillgängliga toaletter och assistanstjänster finns tillgängliga
Husdjur
Små husdjur under 10 kg i burar tillåts gratis. Större hundar kräver betald biljett och munkorg. Ledarhundar gratis.
Tyst zon

Renfe AVLO

Information
Renfe Avlo är Spaniens lågkostnads höghastighetstågservice som drivs av det nationella järnvägsbolaget Renfe. Tjänar rutter mellan stora städer som Madrid, Zaragoza, Barcelona, Valencia, Tarragona, Girona och Figueres, når Avlo-tågen hastigheter på upp till 300 km/h (186 mph). Alla biljetter är för Ekonomiklass (“Básica”) med tilldelade sittplatser och inkluderar ombordstjänster som gratis Wi-Fi, underhållning via PlayRenfe-appen, strömuttag och automatmaskiner. Barnbiljetter finns tillgängliga för åldrarna 0–13, medan passagerare som är 14 år och äldre behöver en vuxenbiljett. Varje biljett inkluderar en ryggsäck och handbagage (55x35x25 cm, ingen viktgräns), med möjlighet att uppgradera för extra bagage. Priserna börjar så lågt som €7, vilket gör Avlo till ett budgetvänligt sätt att resa mellan Spaniens mest populära destinationer.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig Renfe AVLO-varaktighet
33m
Billigaste Renfe AVLO-pris
107 kr
Renfe AVLO frekvens
2 per dag
Bagage ingår
1 kabinväska (55x35x25cm) och 1 personligt föremål (35x30x20cm)
Bagageförvaring
Överliggande hyllor och utrymmen mellan sätena
Avbokningspolicy
Enligt biljettvillkoren
Återbetalningar
Full återbetalning om tåget ställs in
Bekvämligheter ombord på tåget
Wifi
Mat ombord
Cafébar som serverar varma och kalla drycker, snacks, smörgåsar. Första klass vid sittplatsservice på vissa rutter.
Platsbokning
Sätesreservation ingår i biljettpriset
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
Rullstolsplatser och hjälp finns tillgängliga
Husdjur
Små husdjur i burar under 10 kg tillåtna gratis. Servicehundar tillåtna.

Restips: Tåg från Málaga till Marinaleda

Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Málaga till Marinaleda med tåg. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste tåg, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till Marinaleda.

FAQs
Billiga tågbiljetter från Málaga till Marinaleda kan kosta från så lite som 107 kr när du bokar i förväg. Det genomsnittliga tågbiljettpriset för Málaga till Marinaleda är 317 kr; men priserna varierar beroende på tid på dagen och klass, och de tenderar att vara dyrare på själva avresedagen.
I genomsnitt tar det 33m att resa från Málaga till Marinaleda med tåg, för den 87 km långa rutten, men restiden kan variera om du reser på helger och helgdagar.
Det tidigaste tåget från Málaga till Marinaleda avgår klockan 5:13.
Det senaste tåget från Málaga till Marinaleda avgår klockan 22:50.
Ja, det går 10 direkttåg om dagen från Málaga till Marinaleda med AVE, Renfe AVANT, Renfe AVLO. Tidtabeller kan variera på helgdagar eller helger med färre direkttåg.
Ja, det finns ett snabbtåg till Marinaleda. Ta det snabba tåget med AVE, Renfe AVANT, Renfe AVLO från Málaga till Marinaleda.
När du tar ett tåg från Málaga till Marinaleda, kan du räkna med AVE, Renfe AVANT, Renfe AVLO för det bästa sättet att ta dig till Marinaleda. Du kan också kolla alla möjliga tågbolag som trafikerar sträckan mellan Málaga och Marinaleda och jämföra de bekvämligheter de erbjuder innan du köper en tågbiljett.
En dagsutflykt till Marinaleda från Málaga är värd att göra med en restid på 33m åt varje håll. Kolla i Omio-appen för det bästa sättet att resa.
Ja, du kan resa med mellan Málaga och Marinaleda.

populära tågstationer

Viktiga stationer och flygplatser för denna resa

De flesta tåg från Málaga till Marinaleda avgår från Malaga María Zambrano och ankommer till . I den här guiden kan du jämföra tågstationerna i Málaga och Marinaleda, läsa mer om transportmöjligheter i stadskärnorna samt hitta praktisk information om stationernas faciliteter och service.

Tågstationer för avgång i Málaga
Tågstationer för ankomst i Marinaleda

Vilken station i Málaga avgår tågen till Marinaleda från?

Tåg från Málaga till Marinaleda avgår från Malaga María Zambrano. Stationen ligger 1 km från Málaga centrum, på Explanada de la Estación, S/N, 29002 Málaga, Spain.
Malaga María ZambranoExplanada de la Estación, S/N, 29002 Málaga, Spain+34 902240202WifiSkåpParkeringMatsalBankomatTaxiTillgänglighetToalettHotellBiljettkontorCykelparkeringCykeluthyrningBilarInformationsdisk
Transport till och från centrum

Att ta sig till Malaga María Zambrano från Málaga centrum

Malaga María Zambrano ligger 1 km från centrala Málaga. Du kan bland annat resa dit med:

Buss4, 19, N3 · 13m · 24 kr · var ~11 min
M-113 · 1h 29m · 95 kr · var ~3 min
TunnelbanaL1 · 4m · var ~16 min

Faciliteter och service på Malaga María Zambrano tågstation

På Malaga María Zambrano finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Wifi, Skåp, Parkering, Matsal, Bankomat, Taxi, Tillgänglighet, Toalett, Hotell, Biljettkontor, Cykelparkering, Cykeluthyrning, Bilar och Informationsdisk.

Mat och dryck

Mat och dryck finns på Malaga María Zambrano.

Wi-Fi och bankomater

Wi-Fi finns tillgängligt på Malaga María Zambrano. Bankomater finns på Malaga María Zambrano.

Biljetter och information

Biljettservice finns tillgänglig på Malaga María Zambrano. Det finns en informationsdisk på Malaga María Zambrano.

Bagage och hittegods

Bagageförvaring finns tillgänglig på Malaga María Zambrano.

Parkering, taxibilar och toaletter

Tillgänglig på Malaga María Zambrano: Parkering, Taxi, Toalett.

Cykel- och bilservice

Tillgänglig på Malaga María Zambrano: Cykelparkering, Cykeluthyrning, Bilar.

Tillgänglighet

Tillgänglighetsanpassade faciliteter finns tillgängliga på Malaga María Zambrano.

Tåg från Málaga till Marinaleda: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

HemTågTåg i SpanienTåg från Málaga till Marinaleda

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone