Tåg från Lagoa till Faro med Comboios De Portugal

fre 23 okt.
+ Lägg till returresa
Comboios De Portugal
SJ
Oresundstag
Malartag
VR
2 000 + resebolag
Comboios De Portugal
SJ
Oresundstag
Malartag
VR
2 000 + resebolag
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

De billigaste och snabbaste tågen från Lagoa till Faro

Visar tider, priser och bokningsbara biljetter för 23 okt.

Lägsta pris den 23 okt.

57 kr

Genomsnittligt biljettpris den 23 okt.

70 kr

Snabbaste resa den 23 okt.

1 tim. 4 m

Genomsnittlig restid den 23 okt.

1 tim. 5 m

Tåg den 23 okt.

4

Distans

48 km

Billiga biljetter

Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.

En genomsnittlig biljett från Lagoa till Faro kostar omkring 70 kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 57 kr.

Snabba tåg

Den fre 23 okt. hittade vi 4 tåg från Lagoa till Faro, varav 4 är direktförbindelser.

Den fre 23 okt. kör direkttågen sträckan på 48 km på i genomsnitt 1 tim. 5 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa tåg ta dig dit på bara 1 tim. 4 m .

De långsammaste tågen tar 1 tim. 5 m och resan omfattar vanligtvis ett eller två byten, men du kan spara några kronor på dem om du har en snäv budget.

  • Comboios De Portugal
    20:491tim.05
    Lagoa
    21:54Faro
    57 kr1Enkelresa
    0 byten
  • Comboios De Portugal
    7:311tim.04
    Lagoa
    8:35Faro
    70 kr1Enkelresa
    0 byten
  • Comboios De Portugal
    19:491tim.05
    Lagoa
    20:54Faro
    76 kr1Enkelresa
    0 byten
  • Comboios De Portugal
    6:311tim.04
    Lagoa
    7:35Faro
    77 kr1Enkelresa
    0 byten

Reseinformation

Översikt: Tåg från Lagoa till Faro

PortugalPortugal
PortugalPortugal
Icon of train

Tåg från Lagoa till Faro avgår i genomsnitt 23 gånger per dag och tar cirka 1h 8m. Billiga tågbiljetter för den här resan kostar från 69 kr men du kan resa för endast 36 kr och uppåt med buss.

Det finns 23 tåg per dag. Tidigaste tåg avgår 06:34, och senaste 20:50. Snabbaste tåg täcker distansen 48 km på 52m.

Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Billigaste alternativa ressätt
Buss från 36 kr
Sträcka
48 km
Genomsnittlig restid med tåg
1h 8m
Lägsta biljettpris
69 kr
Tåg per dag
23
Direkttåg
23
Snabbaste tåg
52m
Första tåg
6:34
Sista tåg
20:50
Billigaste månaden
mars
Billigaste dagen
ons
Högsäsong
apr. - juni
Lågsäsong
okt. - dec.
Mest trafikerade dag
tors
Minst trafikerade dag
ons
Bästa tid att boka
14 dagar
Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Billigaste alternativa ressätt
Buss från 36 kr

Aktuella avgångar

Tågtider Lagoa–Faro

Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor frånLagoa till Faro tåg idag, torsdag 22 oktober. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med tåg.

Senast uppdaterad kl.
LeverantörAvgårRestidAnländerByten
Biljetter
Comboios De PortugalR 580315:43 Ferragudo
1tim.10
16:53 Faro0 bytendirekt
Comboios De PortugalR 580315:47 Estombar-Lagoa
1tim.06
16:53 Faro0 bytendirekt
Comboios De PortugalR 580315:53 Silves
1tim.00
16:53 Faro0 bytendirekt
Comboios De PortugalR 590717:39 Ferragudo
1tim.14
18:53 Faro0 bytendirekt
Comboios De PortugalR 590717:47 Estombar-Lagoa
1tim.06
18:53 Faro0 bytendirekt
Comboios De PortugalR 590717:54 Silves
0tim.59
18:53 Faro0 bytendirekt
Comboios De PortugalR 590918:43 Ferragudo
1tim.10
19:53 Faro0 bytendirekt
Comboios De PortugalR 590918:51 Estombar-Lagoa
1tim.02
19:53 Faro0 bytendirekt
Comboios De PortugalR 590918:58 Silves
0tim.55
19:53 Faro0 bytendirekt
Comboios De PortugalR 591119:46 Ferragudo
1tim.11
20:57 Faro0 bytendirekt
Comboios De PortugalR 591119:50 Estombar-Lagoa
1tim.07
20:57 Faro0 bytendirekt
Comboios De PortugalR 591119:57 Silves
1tim.00
20:57 Faro0 bytendirekt
Comboios De PortugalR 580520:43 Ferragudo
1tim.09
21:52 Faro0 bytendirekt
Comboios De PortugalR 580520:51 Estombar-Lagoa
1tim.01
21:52 Faro0 bytendirekt
Comboios De PortugalR 580520:57 Silves
0tim.55
21:52 Faro0 bytendirekt
Comboios De Portugal6:31 Lagoa
1tim.04
7:35 Faro0 bytendirekt
Comboios De Portugal7:31 Lagoa
1tim.04
8:35 Faro0 bytendirekt

Detta är det sista tåget för dagen.

Finn alla datum och tider för denna resa

Varför ska man boka från Lagoa till Faro tåg med Omio?

Comboios De Portugal driver alla tåg från Lagoa till Faro.
Omio är en officiell biljettåterförsäljare för alla dina resealternativ från Lagoa till Faro.

Varför ska man boka med Omio istället för Comboios De Portugal?

  • Utformad för internationella resenärer: Omio finns på ditt språk och erbjuder kundtjänst dygnet runt. Vi erbjuder flera betalningsalternativ, inklusive PayPal, kreditkort och banköverföring, i din föredragna valuta.
  • Jämför alla dina alternativ: Omio låter dig jämföra Comboios De Portugal med alla tillgängliga resealternativ, som är bus och train för att säkerställa att du får det bästa erbjudandet för din resa från Lagoa till Faro.

Varför bör man boka med Omio istället för Virail?

  • Flera transportmedel: Omio låter dig jämföra resealternativ, inklusive bus och train, för att hitta det perfekta resealternativet från Lagoa till Faro.

Tågbolag: Comboios De Portugal tåg från Lagoa till FaroComboios De Portugal tåg tar dig mellan Lagoa och Faro från 36 kr. Med över 1000 reseföretag på Omio kan du hitta de bästa tågtiderna och biljetterna för din resa.

Comboios De Portugal

Information
Comboios de Portugal (CP) är det nationella järnvägsbolaget i Portugal, som driver medel- och långdistanslinjer över hela landet samt internationella förbindelser till Spanien och Frankrike. CP:s tåglinjer inkluderar Alfa Pendular (AP), höghastighetståg som når upp till 220 km/h mellan Porto, Lissabon och Faro; Intercidades, långdistans tåg som går i upp till 200 km/h; Inter-Regional (IR) för medeldistansresor; och Regionaltjänster för lokala rutter. Internationella (IN) tåg kopplar Portugal med viktiga destinationer utomlands. Biljettalternativen inkluderar Promo-biljetter — tillgängliga 5 till 60 dagar i förväg och icke-återbetalningsbara — och Normala biljetter, som är återbetalningsbara mot en avgift. Båda biljettalternativen erbjuds i 1:a och 2:a klass. Ombordfaciliteter kan inkludera luftkonditionering, Wi-Fi och eluttag. Populära rutter inkluderar Lissabon–Porto, Lissabon–Faro och Porto–Faro, som erbjuder natursköna vyer över Portugals landsbygd och kustlinje.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig Comboios De Portugal-varaktighet
52m
Billigaste Comboios De Portugal-pris
69 kr
Comboios De Portugal frekvens
24 per dag
Bagage ingår
2 stycken handbagage per passagerare
Bagageförvaring
Överliggande hyllor och avsedda bagageområden i slutet av vagnarna
Avbokningspolicy
Avbokning möjlig enligt biljettvillkor
Återbetalningar
Full återbetalning ges för avbokade tjänster
Bekvämligheter ombord på tåget
Wifi
Mat ombord
Bar-cafeteria service med drycker och snacks
Platsbokning
Sätesreservation ingår i biljettpriset
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
Rullstolsplatser och tillgängliga toaletter finns tillgängliga
Husdjur
Små husdjur i burar tillåtna gratis, större hundar kräver biljett och munkorg.
Tyst zon

Bolag, biljetter och bekvämligheter ombord mellan Lagoa och Faro

Gå igenom detaljerna bakom din bokning, från operatörer och biljettregler till bagage, bekvämligheter ombord, tillgänglighet och ruttspecifika resevillkor.

När du tar ett tåg från Lagoa till Faro, kan du räkna med Comboios De Portugal för det bästa sättet att ta dig till Faro. Du kan också kolla alla möjliga tågbolag som trafikerar sträckan mellan Lagoa och Faro och jämföra de bekvämligheter de erbjuder innan du köper en tågbiljett.

Restips: Tåg från Lagoa till Faro

Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Lagoa till Faro med tåg. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste tåg, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till Faro.

FAQs
Billiga tågbiljetter från Lagoa till Faro kan kosta från så lite som 69 kr när du bokar i förväg. Det genomsnittliga tågbiljettpriset för Lagoa till Faro är 75 kr; men priserna varierar beroende på tid på dagen och klass, och de tenderar att vara dyrare på själva avresedagen.
I genomsnitt tar det 52m att resa från Lagoa till Faro med tåg, för den 48 km långa rutten, men restiden kan variera om du reser på helger och helgdagar.
Det tidigaste tåget från Lagoa till Faro avgår klockan 6:34.
Det senaste tåget från Lagoa till Faro avgår klockan 20:50.
Ja, det går 23 direkttåg om dagen från Lagoa till Faro med Comboios De Portugal. Tidtabeller kan variera på helgdagar eller helger med färre direkttåg.
En dagsutflykt till Faro från Lagoa är värd att göra med en restid på 52m åt varje håll. Kolla i Omio-appen för det bästa sättet att resa.
Det är användbart att jämföra dina alternativ eftersom det finns 2 sätt att resa mellan Lagoa och Faro inklusive att resa med buss och tåg.

populära tågstationer

Viktiga stationer och flygplatser för denna resa

De flesta tåg från Lagoa till Faro avgår från och ankommer till Faro, medan vissa avgångar istället kommer till Bom Joao. I den här guiden kan du jämföra tågstationerna i Lagoa och Faro, läsa mer om transportmöjligheter till och från stadskärnorna samt hitta praktisk information om stationernas faciliteter och service.

Tågstationer för avgång i Lagoa
Tågstationer för ankomst i Faro

Vilken station i Faro ankommer tågen från Lagoa till?

Tåg från Lagoa till Faro ankommer oftast till Faro. Vissa avgångar ankommer till Bom Joao, så kontrollera din biljett före resan för att bekräfta din ankomststation i Faro.
FaroEstação Ferroviária de Faro, Largo da Estação, 8000-133 Faro, Portugal+351 289 826 472WifiSkåpParkeringMatsalBankomatTaxiTillgänglighetToalettHotellHittegodskontorBiljettkontorCykelparkeringBilarInformationsdiskBagagevagnar
Transport till och från centrum

Att ta sig till Faro från Faro centrum

TågRe · 8m · 12 kr · var ~1 min
Buss63 · 4m · 24 kr · var ~1 min
3 · 5m · 12 kr · var ~14 min

Faciliteter och service på Faro tågstation

På Faro finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Wifi, Skåp, Parkering, Matsal, Bankomat, Taxi, Tillgänglighet, Toalett, Hotell, Hittegodskontor, Biljettkontor, Cykelparkering, Bilar, Informationsdisk och Bagagevagnar.

Mat och dryck

Mat och dryck finns på Faro.

Wi-Fi och bankomater

Wi-Fi finns tillgängligt på Faro. Bankomater finns på Faro.

Biljetter och information

Biljettservice finns tillgänglig på Faro. Det finns en informationsdisk på Faro.

Bagage och hittegods

Bagageförvaring finns tillgänglig på Faro. Hittegods finns tillgängligt på stationen.

Parkering, taxibilar och toaletter

Tillgänglig på Faro: Parkering, Taxi, Toalett.

Cykel- och bilservice

Tillgänglig på Faro: Cykelparkering, Bilar.

Tillgänglighet

Tillgänglighetsanpassade faciliteter finns tillgängliga på Faro.

Bom Joao8000-504 Faro, PortugalParkeringMatsalBankomatTaxiTillgänglighetToalettHotellCykelparkering
Transport till och från centrum

Att ta sig till Bom Joao från Faro centrum

Bom Joao ligger 1 km från centrala Faro. Du kan bland annat resa dit med:

Buss2 · 8m · 12 kr · var ~14 min

Faciliteter och service på Bom Joao tågstation

På Bom Joao finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Parkering, Matsal, Bankomat, Taxi, Tillgänglighet, Toalett, Hotell och Cykelparkering.

Mat och dryck

Mat och dryck finns på Bom Joao.

Wi-Fi och bankomater

Bankomater finns på Bom Joao.

Parkering, taxibilar och toaletter

Tillgänglig på Bom Joao: Parkering, Taxi, Toalett.

Cykel- och bilservice

Tillgänglig på Bom Joao: Cykelparkering.

Tillgänglighet

Tillgänglighetsanpassade faciliteter finns tillgängliga på Bom Joao.

Tåg från Lagoa till Faro: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

HemTågTåg i PortugalTåg FaroTåg från Lagoa till Faro

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone