Tåg från Göteborg till Mannheim Hbf med Deutsche Bahn (ICE)

fre 25 sep.
+ Lägg till returresa
Deutsche Bahn
SJ
Oresundstag
VR
Malartag
2 000 + resebolag
Deutsche Bahn
SJ
Oresundstag
VR
Malartag
2 000 + resebolag
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

De billigaste och snabbaste tågen från Göteborg till Mannheim Hbf

Visar tider, priser och bokningsbara biljetter för 25 sep.

Lägsta pris den 25 sep.

2614kr

Genomsnittligt biljettpris den 25 sep.

2648kr

Snabbaste resa den 25 sep.

14 tim. 2 m

Genomsnittlig restid den 25 sep.

16 tim. 13 m

Tåg den 25 sep.

5

Distans

943 km

Billiga biljetter

Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.

En genomsnittlig biljett från Göteborg till Mannheim Hbf kostar omkring 2648kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 2614kr.

Snabba tåg

Det är svårt att ta sig från Göteborg till Mannheim Hbf utan att byta minst 2 gånger.

  • Öresundståg
    4:5515tim.31
    Göteborg
    20:26Mannheim, Hauptbahnhof
    2614 kr1Enkelresa
    2 byten
  • Öresundståg
    5:5515tim.30
    Göteborg
    21:25Mannheim, Hauptbahnhof
    2614 kr1Enkelresa
    2 byten
  • Öresundståg
    18:5515tim.31
    Göteborg
    10:26Mannheim, Hauptbahnhof
    2614 kr1Enkelresa
    2 byten
  • Öresundståg
    19:5520tim.31
    Göteborg
    16:26Mannheim, Hauptbahnhof
    2614 kr1Enkelresa
    2 byten
  • Öresundståg
    4:5514tim.02
    Göteborg
    18:57Mannheim, Hauptbahnhof
    2782 kr1Enkelresa
    3 byten

Aktuella avgångar

Tågtider Göteborg–Mannheim Hbf

Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor från Göteborg till Mannheim Hbf tåg imorgon, fredag 25 september. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med tåg.

Senast uppdaterad kl.
LeverantörAvgårRestidAnländerByten
Biljetter
Öresundståg4:55 Göteborg
14tim.02
18:57 Mannheim, Hauptbahnhof3 byten
Öresundståg4:55 Göteborg
15tim.31
20:26 Mannheim, Hauptbahnhof2 byten
Öresundståg5:55 Göteborg
15tim.30
21:25 Mannheim, Hauptbahnhof2 byten

Detta är det sista tåget för dagen.

Finn alla datum och tider för denna resa

JÄMFÖR Priser för olika transportsätt

Jämför priser för tåg, buss och flyg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

fre
25 sep.
lör
26 sep.
sön
27 sep.
mån
28 sep.
tis
29 sep.
ons
30 sep.
tors
01 okt.

Varför ska man boka från Göteborg till Mannheim Hbf tåg med Omio?

Deutsche Bahn driver alla tåg från Göteborg till Mannheim Hbf.
Omio är en officiell biljettåterförsäljare för alla dina resealternativ från Göteborg till Mannheim Hbf.

Varför ska man boka med Omio istället för Deutsche Bahn?

  • Utformad för internationella resenärer: Omio finns på ditt språk och erbjuder kundtjänst dygnet runt. Vi erbjuder flera betalningsalternativ, inklusive PayPal, kreditkort och banköverföring, i din föredragna valuta.
  • Jämför alla dina alternativ: Omio låter dig jämföra Deutsche Bahn med alla tillgängliga resealternativ, som är train, bus och flight för att säkerställa att du får det bästa erbjudandet för din resa från Göteborg till Mannheim Hbf.

Varför bör man boka med Omio istället för Trainline eller Wanderu?

  • Flera transportmedel: Omio låter dig jämföra resealternativ, inklusive train, bus och flight, för att hitta det perfekta resealternativet från Göteborg till Mannheim Hbf.

Reseinformation

Översikt: Tåg från Göteborg till Mannheim Hbf

SverigeSverige
TysklandTyskland
Icon of train

Tåg från Göteborg till Mannheim Hbf avgår i genomsnitt 2 gånger per dag och tar cirka 14h 50m. Billiga tågbiljetter för den här resan kostar från 695kr om du bokar i förväg.

Tidigaste tåg avgår 11:55, och senaste 11:55. Snabbaste tåg täcker distansen 943 km på 14h 10m.

Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Sträcka
943 km
Genomsnittlig restid med tåg
14h 50m
Lägsta biljettpris
695kr
Tåg per dag
2
Snabbaste tåg
14h 10m
Första tåg
11:55
Sista tåg
11:55
Högsäsong
juli - sep.
Lågsäsong
jan. - mars
Mest trafikerade dag
sön
Minst trafikerade dag
sön
Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation

Tågbolag: Deutsche Bahn tåg från Göteborg till Mannheim HbfDeutsche Bahn tåg tar dig mellan Göteborg och Mannheim Hbf från 695kr. Med över 1000 reseföretag på Omio kan du hitta de bästa tågtiderna och biljetterna för din resa.

Deutsche Bahn

Information
Deutsche Bahn (DB) är Tysklands huvudoperatör för tåg, som kör omkring 40 000 inrikes- och internationella tjänster varje dag. Dess flotta inkluderar en mängd olika tåglinjer: höghastighetståg ICE (Intercity Express) som når upp till 300 km/h; IC (Intercity) och EC (EuroCity) tåg för långdistansresor; samt IRE (Interregio-Express), RE (Regional Express) och RB (Regionalbahn) tjänster för regionala och lokala förbindelser. Medan toaletter är standard på alla tåg, är bekvämligheter som restauranger ombord och gratis Wi-Fi endast tillgängliga på vissa tåglinjer och rutter. DB erbjuder ett brett utbud av biljetter, inklusive Super Saver, Saver och Flexibla biljetter, tillsammans med rabattkort som BahnCard 25, 50 och 100. Ytterligare alternativ inkluderar enkelbiljetter, dagsbiljetter och gruppbiljetter. Populära rutter inkluderar Berlin–München, Hamburg–Frankfurt, Köln–Stuttgart, Berlin–Dresden och Hamburg–Köln, samt många regionala tjänster över hela Tyskland.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig Deutsche Bahn-varaktighet
14h 10m
Billigaste Deutsche Bahn-pris
695kr
Deutsche Bahn frekvens
2 per dag
Bagage ingår
Passagerare får ta med sig handbagage och en ytterligare större artikel utan kostnad, förutsatt att de kan bära det själva.
Bagageförvaring
Bagage kan förvaras i överliggande hyllor, under sätet, eller i avsedda bagageutrymmen nära dörrarna eller i mitten av vagnen.
Avbokningspolicy
Biljetter kan avbokas baserat på deras biljettvillkor som nämns i vilka typer av tågbiljetter är återbetalningsbara?
Återbetalningar
Om DB ställer in ett tåg har passagerarna rätt till full återbetalning av biljettpriset.
Bekvämligheter ombord på tåget
Wifi
Mat ombord
De flesta ICE och många IC/EC-tåg har:
En Bordrestaurant (restaurangvagn) där du kan sitta och äta.
En Bordbistro (bistro bar) med snacks, varma måltider och drycker att ta med.
Service vid sittplats i första klass: personalen tar din beställning och serverar mat/drycker direkt till din plats.
Regionaltåg (RE / RB / S-Bahn):
Ingen servering ombord.
Du är välkommen att ta med egen mat och dryck.
Platsbokning
Andra klass:
Ingår inte som standard.
Du kan lägga till en platsreservation vid bokning (rekommenderas för populära rutter).
Kostar cirka 4,90 € per plats (eller 5,90 € om bokat separat senare).
Första klass:
Ja, alltid inkluderat i biljettpriset.
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
DB-tåg är utrustade med faciliteter för passagerare med nedsatt rörlighet, inklusive rullstolsplatser, tillgängliga toaletter och assistanstjänster.
Husdjur
Små husdjur (t.ex. katter, små hundar, etc.):
Tillåtna gratis om de får plats i en transportlåda (max. storlek: handbagage).
Måste stanna i lådan under hela resan.
Stora hundar:
Kräver en separat (betald) biljett — vanligtvis hälften av priset för en vanlig andraklassbiljett.
Måste vara kopplade och bära munkorg medan de är på tåget.
Får inte sitta på säten.
Assistanshundar:
Reser gratis.
Behöver inte munkorg eller koppel om det inte är medicinskt nödvändigt.
Får följa med passageraren hela tiden.
Tyst zon

Restips: Tåg från Göteborg till Mannheim Hbf

Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Göteborg till Mannheim Hbf med tåg. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste tåg, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till Mannheim Hbf.

FAQs
Billiga tågbiljetter från Göteborg till Mannheim Hbf kan kosta från så lite som 695kr när du bokar i förväg. Det genomsnittliga tågbiljettpriset för Göteborg till Mannheim Hbf är 1103kr; men priserna varierar beroende på tid på dagen och klass, och de tenderar att vara dyrare på själva avresedagen.
I genomsnitt tar det 14h 10m att resa från Göteborg till Mannheim Hbf med tåg, för den 943 km långa rutten, men restiden kan variera om du reser på helger och helgdagar.
Det tidigaste tåget från Göteborg till Mannheim Hbf avgår klockan 11:55.
Det senaste tåget från Göteborg till Mannheim Hbf avgår klockan 11:55.
Det går 2 tåg om dagen från Göteborg till Mannheim Hbf som kräver minst ett byte med Deutsche Bahn. Tidtabeller kan variera på helgdagar eller helger med färre tåg.
När du tar ett tåg från Göteborg till Mannheim Hbf, kan du räkna med Deutsche Bahn för det bästa sättet att ta dig till Mannheim Hbf. Du kan också kolla alla möjliga tågbolag som trafikerar sträckan mellan Göteborg och Mannheim Hbf och jämföra de bekvämligheter de erbjuder innan du köper en tågbiljett.
En resa till Mannheim Hbf från Göteborg är värd att göra men inte som en dagsutflykt med en restid på 14h 10m åt varje håll. Kolla i Omio-appen för det bästa sättet att resa.
Det är användbart att jämföra dina alternativ eftersom det finns 3 sätt att resa mellan Göteborg och Mannheim Hbf inklusive att resa med tåg, buss och flyg.

populära tågstationer

Viktiga stationer och flygplatser för denna resa

De flesta tåg från Göteborg till Mannheim Hbf avgår från Göteborg Centralstation och ankommer till Mannheim Hbf. I den här guiden kan du jämföra tågstationerna i Göteborg och Mannheim Hbf, läsa mer om transportmöjligheter i stadskärnorna samt hitta praktisk information om stationernas faciliteter och service.

Tågstationer för avgång i Göteborg
Tågstationer för ankomst i Mannheim
Göteborg CentralstationDrottningtorget 5, 411 03 Gothenburg, Sweden+46 841062600WifiSkåpParkeringMatsalBankomatTaxiTillgänglighetToalettHotellBiljettkontorCykelparkeringCykeluthyrningBilarInformationsdisk
Transport till och från centrum

Att ta sig till Göteborg Centralstation från Göteborg centrum

Buss60, X5 · 2m · 12kr · var ~32 min
Spårvagn1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, X · 2m · 12kr · var ~83 min

Faciliteter och service på Göteborg Centralstation tågstation

På Göteborg Centralstation finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Wifi, Skåp, Parkering, Matsal, Bankomat, Taxi, Tillgänglighet, Toalett, Hotell, Biljettkontor, Cykelparkering, Cykeluthyrning, Bilar och Informationsdisk.

Mat och dryck

Mat och dryck finns på Göteborg Centralstation.

Wi-Fi och bankomater

Wi-Fi finns tillgängligt på Göteborg Centralstation. Bankomater finns på Göteborg Centralstation.

Biljetter och information

Biljettservice finns tillgänglig på Göteborg Centralstation. Det finns en informationsdisk på Göteborg Centralstation.

Bagage och hittegods

Bagageförvaring finns tillgänglig på Göteborg Centralstation.

Parkering, taxibilar och toaletter

Tillgänglig på Göteborg Centralstation: Parkering, Taxi, Toalett.

Cykel- och bilservice

Tillgänglig på Göteborg Centralstation: Cykelparkering, Cykeluthyrning, Bilar.

Tillgänglighet

Tillgänglighetsanpassade faciliteter finns tillgängliga på Göteborg Centralstation.

Tåg från Göteborg till Mannheim Hbf: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

De populäraste tåganslutningarna

HemTågTåg i TysklandTåg från Göteborg till Mannheim Hbf

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone