Tåg från Ericeira till Porto med Comboios De Portugal

tors 30 juli
+ Lägg till returresa
Comboios De Portugal
SJ
Oresundstag
VR
Malartag
2 000 + resebolag
Comboios De Portugal
SJ
Oresundstag
VR
Malartag
2 000 + resebolag
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

De billigaste och snabbaste tågen från Ericeira till Porto

Visar tider och priser för 30 juli

Lägsta priset

25kr

Genomsnittspris

27kr

Snabbaste resan

5 tim. 20 m

Genomsnittlig restid

5 tim. 43 m

Tåg per dag

3

Distans

253 km

Billiga biljetter

Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.

En genomsnittlig biljett från Ericeira till Porto kostar omkring 27kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 25kr.

Snabba tåg

Av de 3 som avgår från Ericeira mot Porto varje dag kör 3 direkt, så det är ganska enkelt att undvika resor där du måste byta tåg under resans gång.

Den tors 30 juli kör direkttågen sträckan på 253 km på i genomsnitt 5 tim. 43 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa tåg ta dig dit på bara 5 tim. 20 m .

De långsammaste tågen tar 6 tim. 3 m och resan omfattar vanligtvis ett eller två byten, men du kan spara några kronor på dem om du har en snäv budget.

  • Comboios De Portugal
    16:235tim.20
    Ericeira
    21:43Porto
    25 kr1Enkelresa
    0 byten
  • Comboios De Portugal
    12:575tim.46
    Ericeira
    18:43Porto
    27 kr1Enkelresa
    0 byten
  • Comboios De Portugal
    8:406tim.03
    Ericeira
    14:43Porto
    28 kr1Enkelresa
    0 byten

Reseinformation

Jämför buss, flyg och tåg för Ericeira till Porto

Omio rekommenderar att boka med buss, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Ericeira till Porto. Om det är låga priser du är ute efter, välj buss med priser från 4kr. Ni som har ont om tid kan boka med flyg, vilket tar er fram på 1h 0m. Om du vill flyga med ett lågt koldioxidavtryck är tåg ditt säkra kort då det släpper endast ut 0.1 - 0.2kg. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för buss är 4kr och för flyg är det47kr.

Sträcka: 253 km

Jämför train med

Tåg
Populärast
Buss
Flyg

28kr

Genomsnittspris

10kr

Genomsnittspris

Billigast

114kr

Genomsnittspris

4h 57m

Genomsnittlig restid

4h 27m

Ombord

+

30m

Extra tid*

4h 19m

Genomsnittlig restid

3h 49m

Ombord

+

30m

Extra tid*

4h 0m

Genomsnittlig restid

Snabbast

1h 0m

Ombord

+

3h 0m

Extra tid*

0.1 - 0.2kg

Koldioxidutsläpp

Lägst

0.3 - 0.6kg

Koldioxidutsläpp

0.8 - 1.5kg

Koldioxidutsläpp

Comboios De Portugal

Mest populära tågbolaget

FlixBus

Mest populära bussbolaget

TAP Portugal

Mest populära flygbolaget

Direkta resor

Direkta resor

Direkta resor

Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.

Aktuella avgångar

Tågtider Ericeira–Porto

Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor frånEriceira till Porto tåg idag, onsdag 29 juli. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med tåg.

Senast uppdaterad kl.
LeverantörAvgårRestidAnländerByten
Biljetter
Comboios De Portugal8:40 Ericeira
6tim.03
14:43 Porto0 bytendirekt
Comboios De Portugal16:23 Ericeira
5tim.20
21:43 Porto0 bytendirekt

Detta är det sista tåget för dagen.

Finn alla datum och tider för denna resa

JÄMFÖR Priser för olika transportsätt

Jämför priser för buss, flyg och tåg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

tors
30 juli
fre
31 juli
lör
01 aug.
sön
02 aug.
mån
03 aug.
tis
04 aug.
ons
05 aug.

Varför ska man boka från Ericeira till Porto tåg med Omio?

Comboios De Portugal driver alla tåg från Ericeira till Porto.
Omio är en officiell biljettåterförsäljare för alla dina resealternativ från Ericeira till Porto.

Varför ska man boka med Omio istället för Comboios De Portugal?

  • Utformad för internationella resenärer: Omio finns på ditt språk och erbjuder kundtjänst dygnet runt. Vi erbjuder flera betalningsalternativ, inklusive PayPal, kreditkort och banköverföring, i din föredragna valuta.
  • Jämför alla dina alternativ: Omio låter dig jämföra Comboios De Portugal med alla tillgängliga resealternativ, som är bus, flight och train för att säkerställa att du får det bästa erbjudandet för din resa från Ericeira till Porto.

Varför bör man boka med Omio istället för Virail?

  • Flera transportmedel: Omio låter dig jämföra resealternativ, inklusive bus, flight och train, för att hitta det perfekta resealternativet från Ericeira till Porto.

Reseinformation

Översikt: Tåg från Ericeira till Porto

PortugalPortugal
PortugalPortugal
Icon of train

Tåg från Ericeira till Porto avgår i genomsnitt 12 gånger per dag och tar cirka 4h 27m. Billiga tågbiljetter för den här resan kostar från 12kr men du kan resa för endast 4kr och uppåt med buss.

Tidigaste tåg avgår 04:15, och senaste 20:52. Snabbaste tåg täcker distansen 253 km på 4h 21m.

Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Billigaste alternativa ressätt
Buss från 4kr
Sträcka
253 km
Genomsnittlig restid med tåg
4h 27m
Lägsta biljettpris
12kr
Tåg per dag
12
Snabbaste tåg
4h 21m
Första tåg
4:15
Sista tåg
20:52
Billigaste månaden
nov.
Billigaste dagen
mån
Högsäsong
juli - sep.
Lågsäsong
jan. - mars
Mest trafikerade dag
sön
Minst trafikerade dag
mån
Bästa tid att boka
7 dagar
Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Billigaste alternativa ressätt
Buss från 4kr

Tågbolag: Comboios De Portugal tåg från Ericeira till PortoComboios De Portugal tåg tar dig mellan Ericeira och Porto från 4kr. Med över 1000 reseföretag på Omio kan du hitta de bästa tågtiderna och biljetterna för din resa.

Comboios De Portugal

Information
Comboios de Portugal (CP) är det nationella järnvägsbolaget i Portugal, som driver medel- och långdistanslinjer över hela landet samt internationella förbindelser till Spanien och Frankrike. CP:s tåglinjer inkluderar Alfa Pendular (AP), höghastighetståg som når upp till 220 km/h mellan Porto, Lissabon och Faro; Intercidades, långdistans tåg som går i upp till 200 km/h; Inter-Regional (IR) för medeldistansresor; och Regionaltjänster för lokala rutter. Internationella (IN) tåg kopplar Portugal med viktiga destinationer utomlands. Biljettalternativen inkluderar Promo-biljetter — tillgängliga 5 till 60 dagar i förväg och icke-återbetalningsbara — och Normala biljetter, som är återbetalningsbara mot en avgift. Båda biljettalternativen erbjuds i 1:a och 2:a klass. Ombordfaciliteter kan inkludera luftkonditionering, Wi-Fi och eluttag. Populära rutter inkluderar Lissabon–Porto, Lissabon–Faro och Porto–Faro, som erbjuder natursköna vyer över Portugals landsbygd och kustlinje.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig varaktighet
4h 21m
Billigaste pris
12kr
Comboios De Portugal frekvens
2 per dag
Bagage ingår
2 stycken handbagage per passagerare
Bagageförvaring
Överliggande hyllor och avsedda bagageområden i slutet av vagnarna
Avbokningspolicy
Avbokning möjlig enligt biljettvillkor
Återbetalningar
Full återbetalning ges för avbokade tjänster
Bekvämligheter ombord på tåget
Wifi
Mat ombord
Bar-cafeteria service med drycker och snacks
Platsbokning
Sätesreservation ingår i biljettpriset
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
Rullstolsplatser och tillgängliga toaletter finns tillgängliga
Husdjur
Små husdjur i burar tillåtna gratis, större hundar kräver biljett och munkorg.
Tyst zon

Restips: Tåg från Ericeira till Porto

Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Ericeira till Porto med tåg. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste tåg, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till Porto.

FAQs
Billiga tågbiljetter från Ericeira till Porto kan kosta från så lite som 12kr när du bokar i förväg. Det genomsnittliga tågbiljettpriset för Ericeira till Porto är 28kr; men priserna varierar beroende på tid på dagen och klass, och de tenderar att vara dyrare på själva avresedagen.
I genomsnitt tar det 4h 21m att resa från Ericeira till Porto med tåg, för den 253 km långa rutten, men restiden kan variera om du reser på helger och helgdagar.
Det tidigaste tåget från Ericeira till Porto avgår klockan 4:15.
Det senaste tåget från Ericeira till Porto avgår klockan 20:52.
Det går 12 tåg om dagen från Ericeira till Porto som kräver minst ett byte med Comboios De Portugal. Tidtabeller kan variera på helgdagar eller helger med färre tåg.
Ja, det finns flera alternativ för snabbtåg för din resa från Ericeira till Porto. Du kan välja mellan Comboios De Portugal. Comboios De Portugals tåg tar cirka 4h 21m minuter.
När du tar ett tåg från Ericeira till Porto, kan du räkna med Comboios De Portugal för det bästa sättet att ta dig till Porto. Du kan också kolla alla möjliga tågbolag som trafikerar sträckan mellan Ericeira och Porto och jämföra de bekvämligheter de erbjuder innan du köper en tågbiljett.
En resa till Porto från Ericeira är värd att göra men inte som en dagsutflykt med en restid på 4h 21m åt varje håll. Kolla i Omio-appen för det bästa sättet att resa.
Den billigaste månaden att resa med tåg från Ericeira till Porto är november.
Det är användbart att jämföra dina alternativ eftersom det finns 3 sätt att resa mellan Ericeira och Porto inklusive att resa med buss, flyg och tåg.

populära tågstationer

Viktiga stationer och flygplatser för denna resa

De flesta tåg från Ericeira till Porto avgår från Malveira och ankommer till Porto - Campanhã, medan vissa avgångar istället kommer till Porto - Sao Bento. I den här guiden kan du jämföra tågstationerna i Ericeira och Porto, läsa mer om transportmöjligheter till och från stadskärnorna samt hitta praktisk information om stationernas faciliteter och service.

Tågstationer för avgång i Ericeira
Tågstationer för ankomst i Porto

Vilken station i Porto ankommer tågen från Ericeira till?

Tåg från Ericeira till Porto ankommer oftast till Porto - Campanhã. Vissa avgångar ankommer till Porto - Sao Bento, så kontrollera din biljett före resan för att bekräfta din ankomststation i Porto.
Porto - CampanhãR. Pinheiro de Campanhã Largo da Estação, Porto 4300-173, Portugal+351 707 210 220WifiSkåpParkeringMatsalBankomatTaxiTillgänglighetToalettHotellHittegodskontorBiljettkontorCykelparkeringBilarInformationsdiskBagagevagnar
Transport till och från centrum

Att ta sig till Porto - Campanhã från Porto centrum

Porto - Campanhã ligger 2 km från centrala Porto. Du kan bland annat resa dit med:

Tåg853, 865, 869, 871, 877, Re, 15151, 15153, 15155, 15157, 15159, 15161, 15163, 15165, 15167, 15169, 15171, 15173, 15175, 15177, 15179, 15181, 15183, 15201, 15203, 15205, 15207, 15209, 15211, 15213, 15215, 15217, 15219, 15221, 15223, 15225, 15227, 15229, 15231, 15233, 15235, 15237, 15239, 15241, 15243, 15245, 15247, 15249, 15251, 15401, 15403, 15405, 15407, 15409, 15411, 15413, 15415, 15417, 15419, 15421, 15423, 15425, 15427, 15429, 15431, 15433, 15501, 15503, 15505, 15507, 15509, 15511, 15513, 15515, 15517, 15519, 15521, 15523, 15525, 15527, 15529, 15531, 15533, 15535, 15537, 15539, 15541, 15543, 15545, 15547, 15549, 15551, 15553, 15703, 15705, 15707, 15711, 15715, 15719, 15723, 15725, 15727, 15731, 15735, 15737, 15739, 15743, 15747, 15755, 15757, 15759, 15761, 15763, 15765, 15851, 15855, 35201, 35401, 35801 · 4m · 1kr · var ~11 min
Buss207 · 8m · 3kr · var ~11 min
9M · 6m · 3kr · var ~3 min
Autna · 22m · 1kr
TunnelbanaC, E, Bx, A, B, F · 6m · 1kr · var ~11 min

Faciliteter och service på Porto - Campanhã tågstation

På Porto - Campanhã finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Wifi, Skåp, Parkering, Matsal, Bankomat, Taxi, Tillgänglighet, Toalett, Hotell, Hittegodskontor, Biljettkontor, Cykelparkering, Bilar, Informationsdisk och Bagagevagnar.

Mat och dryck

Mat och dryck finns på Porto - Campanhã.

Wi-Fi och bankomater

Wi-Fi finns tillgängligt på Porto - Campanhã. Bankomater finns på Porto - Campanhã.

Biljetter och information

Biljettservice finns tillgänglig på Porto - Campanhã. Det finns en informationsdisk på Porto - Campanhã.

Bagage och hittegods

Bagageförvaring finns tillgänglig på Porto - Campanhã. Hittegods finns tillgängligt på stationen.

Parkering, taxibilar och toaletter

Tillgänglig på Porto - Campanhã: Parkering, Taxi, Toalett.

Cykel- och bilservice

Tillgänglig på Porto - Campanhã: Cykelparkering, Bilar.

Tillgänglighet

Tillgänglighetsanpassade faciliteter finns tillgängliga på Porto - Campanhã.

Porto - Sao BentoPraça de Almeida Garrett, 4000-069 Porto, Portugal+351 707 210 220WifiSkåpParkeringMatsalBankomatTaxiTillgänglighetToalettHotellHittegodskontorBiljettkontorCykelparkeringCykeluthyrningInformationsdiskBagagevagnar
Transport till och från centrum

Att ta sig till Porto - Sao Bento från Porto centrum

Buss905, 906 · 3m · 3kr · var ~17 min
TunnelbanaD · 3m · 1kr · var ~2 min

Faciliteter och service på Porto - Sao Bento tågstation

På Porto - Sao Bento finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Wifi, Skåp, Parkering, Matsal, Bankomat, Taxi, Tillgänglighet, Toalett, Hotell, Hittegodskontor, Biljettkontor, Cykelparkering, Cykeluthyrning, Informationsdisk och Bagagevagnar.

Mat och dryck

Mat och dryck finns på Porto - Sao Bento.

Wi-Fi och bankomater

Wi-Fi finns tillgängligt på Porto - Sao Bento. Bankomater finns på Porto - Sao Bento.

Biljetter och information

Biljettservice finns tillgänglig på Porto - Sao Bento. Det finns en informationsdisk på Porto - Sao Bento.

Bagage och hittegods

Bagageförvaring finns tillgänglig på Porto - Sao Bento. Hittegods finns tillgängligt på stationen.

Parkering, taxibilar och toaletter

Tillgänglig på Porto - Sao Bento: Parkering, Taxi, Toalett.

Cykel- och bilservice

Tillgänglig på Porto - Sao Bento: Cykelparkering, Cykeluthyrning.

Tillgänglighet

Tillgänglighetsanpassade faciliteter finns tillgängliga på Porto - Sao Bento.

Tåg från Ericeira till Porto: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

HemTågTåg i PortugalTåg PortoTåg från Ericeira till Porto

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone