Tåg från Edinburgh till Perth med Scotrail

tors 22 okt.
+ Lägg till returresa
Scotrail
London North Eastern Railway
SJ
Oresundstag
Malartag
2 000 + resebolag
Scotrail
London North Eastern Railway
SJ
Oresundstag
Malartag
2 000 + resebolag
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

De billigaste och snabbaste tågen från Edinburgh till Perth

Visar tider, priser och bokningsbara biljetter för 22 okt.

Lägsta pris den 22 okt.

160 kr

Genomsnittligt biljettpris den 22 okt.

289 kr

Snabbaste resa den 22 okt.

1 tim. 12 m

Genomsnittlig restid den 22 okt.

1 tim. 15 m

Tåg den 22 okt.

18

Distans

51 km

Billiga biljetter

Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.

En genomsnittlig biljett från Edinburgh till Perth kostar omkring 289 kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 160 kr.

Snabba tåg

Den tors 22 okt. hittade vi 18 tåg från Edinburgh till Perth, varav 9 är direktförbindelser.

Den tors 22 okt. kör direkttågen sträckan på 51 km på i genomsnitt 1 tim. 15 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa tåg ta dig dit på bara 1 tim. 12 m .

De långsammaste tågen tar 1 tim. 17 m och resan omfattar vanligtvis ett eller två byten, men du kan spara några kronor på dem om du har en snäv budget.

  • London North Eastern RailwayC01971
    10:461tim.16
    Edinburgh Waverley (EDB)
    12:02Perth
    160 kr1Enkelresa
    0 byten
  • London North Eastern RailwayG80211
    13:521tim.12
    Edinburgh Waverley (EDB)
    15:04Perth
    160 kr1Enkelresa
    0 byten
  • ScotrailC14626
    8:331tim.21
    Edinburgh Waverley (EDB)
    9:54Perth
    170 kr1Enkelresa
    0 byten
  • ScotrailW83163 · C14596
    9:071tim.30
    Edinburgh Waverley (EDB)
    10:37Perth
    170 kr1Enkelresa
    1 byte
  • ScotrailC14628
    9:251tim.26
    Edinburgh Waverley (EDB)
    10:51Perth
    170 kr1Enkelresa
    0 byten

Reseinformation

Översikt: Tåg från Edinburgh till Perth

StorbritannienStorbritannien
StorbritannienStorbritannien
Icon of train

Tåg från Edinburgh till Perth avgår i genomsnitt 8 gånger per dag och tar cirka 1h 25m. Billiga tågbiljetter för den här resan kostar från 152 kr men du kan resa för endast 59 kr och uppåt med buss.

Det finns 4 tåg per dag. Tidigaste tåg avgår 04:27, och senaste 23:32. Snabbaste tåg täcker distansen 51 km på 1h 6m.

Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Billigaste alternativa ressätt
Buss från 59 kr
Sträcka
51 km
Genomsnittlig restid med tåg
1h 25m
Lägsta biljettpris
152 kr
Tåg per dag
8
Direkttåg
4
Snabbaste tåg
1h 6m
Första tåg
4:27
Sista tåg
23:32
Billigaste månaden
maj
Billigaste dagen
tors
Högsäsong
juli - sep.
Lågsäsong
jan. - mars
Mest trafikerade dag
tis
Minst trafikerade dag
tors
Bästa tid att boka
14 dagar
Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Billigaste alternativa ressätt
Buss från 59 kr

Aktuella avgångar

Tågtider Edinburgh–Perth

Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor från Edinburgh till Perth tåg imorgon, torsdag 22 oktober. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med tåg.

Senast uppdaterad kl.
LeverantörAvgårRestidAnländerByten
Biljetter
ScotrailW83110 · L869078:05 Edinburgh Waverley (EDB)
1tim.41
9:46 Perth1 byte
ScotrailC146268:33 Edinburgh Waverley (EDB)
1tim.21
9:54 Perth0 bytendirekt
ScotrailC146788:38 Edinburgh Waverley (EDB)
1tim.27
10:05 Perth0 bytendirekt
ScotrailW83163 · C145969:07 Edinburgh Waverley (EDB)
1tim.30
10:37 Perth1 byte
ScotrailC146289:25 Edinburgh Waverley (EDB)
1tim.26
10:51 Perth0 bytendirekt
ScotrailC15379 · C146809:35 Edinburgh Waverley (EDB)
1tim.35
11:10 Perth1 byte
ScotrailW83158 · C1459810:05 Edinburgh Waverley (EDB)
1tim.32
11:37 Perth1 byte
ScotrailL8727110:33 Edinburgh Waverley (EDB)
1tim.15
11:48 Perth0 bytendirekt
London North Eastern RailwayC0197110:46 Edinburgh Waverley (EDB)
1tim.16
12:02 Perth0 bytendirekt
ScotrailW83174 · L8691211:04 Edinburgh Waverley (EDB)
1tim.32
12:36 Perth1 byte
ScotrailC1463211:28 Edinburgh Waverley (EDB)
1tim.19
12:47 Perth0 bytendirekt
ScotrailW83178 · C1469411:34 Edinburgh Waverley (EDB)
1tim.33
13:07 Perth1 byte
ScotrailW83182 · L8691312:04 Edinburgh Waverley (EDB)
1tim.31
13:35 Perth1 byte
ScotrailW83185 · L8763512:32 Edinburgh Waverley (EDB)
1tim.45
14:17 Perth1 byte
ScotrailW83190 · L8691513:06 Edinburgh Waverley (EDB)
1tim.30
14:36 Perth1 byte
ScotrailC1463513:26 Edinburgh Waverley (EDB)
1tim.17
14:43 Perth0 bytendirekt
ScotrailL8727413:32 Edinburgh Waverley (EDB)
1tim.17
14:49 Perth0 bytendirekt
London North Eastern RailwayG8021113:52 Edinburgh Waverley (EDB)
1tim.12
15:04 Perth0 bytendirekt

Detta är det sista tåget för dagen.

Finn alla datum och tider för denna resa

Varför ska man boka från Edinburgh till Perth tåg med Omio?

Scotrail liksom London North Eastern Railway erbjuder tåg tjänster från Edinburgh till Perth.
Omio är en officiell biljettåterförsäljare för alla dina resealternativ från Edinburgh till Perth.

Varför ska man boka med Omio istället för Scotrail?

  • Jämför med andra leverantörer: På Omio kan du inte bara köpa biljetter till Scotrail, utan också jämföra biljetter till exempelvis London North Eastern Railway för att hitta det bästa alternativet för din resa från Edinburgh till Perth.
  • Utformad för internationella resenärer: Omio finns på ditt språk och erbjuder kundtjänst dygnet runt. Vi erbjuder flera betalningsalternativ, inklusive PayPal, kreditkort och banköverföring, i din föredragna valuta.
  • Jämför alla dina alternativ: Omio låter dig jämföra Scotrail med alla tillgängliga resealternativ, som är bus och train för att säkerställa att du får det bästa erbjudandet för din resa från Edinburgh till Perth.

Varför bör man boka med Omio istället för Wanderu eller Rome2rio?

  • Flera transportmedel: Omio låter dig jämföra resealternativ, inklusive bus och train, för att hitta det perfekta resealternativet från Edinburgh till Perth.

Tågbolag: Scotrail, London North Eastern Railway tåg från Edinburgh till PerthScotrail, London North Eastern Railway tåg tar dig mellan Edinburgh och Perth från 59 kr. Med över 1000 reseföretag på Omio kan du hitta de bästa tågtiderna och biljetterna för din resa.

Scotrail

Information
Scotrail är ett tågoperatörsföretag i Skottland som tillhandahåller tågtrafik över hela landet. Det driver ett brett utbud av tjänster, från pendeltåg till långdistans intercity-tjänster. Företaget använder en mängd olika tågsorter, inklusive Class 380, Class 385, Class 156, Class 158 och Class 170. Dessa tåg erbjuder en rad ombordfaciliteter, såsom gratis Wi-Fi, eluttag och bekväma sittplatser. Scotrail erbjuder också ett utbud av biljettyper, inklusive Förhandsbokade, Lågtrafik och Närsomhelst-biljetter. De mest populära rutterna för Scotrail inkluderar Glasgow till Edinburgh, Glasgow till Inverness och Edinburgh till Aberdeen.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig Scotrail-varaktighet
1h 6m
Billigaste Scotrail-pris
161 kr
Scotrail frekvens
8 per dag
Bagage ingår
2 stora bagage och 1 litet föremål ingår
Bagageförvaring
Överliggande hyllor, avsedda bagageområden i slutet av vagnarna, under sätena
Avbokningspolicy
Enligt biljettvillkoren som nämns ovan
Återbetalningar
Full återbetalning om tjänsten avbokas
Bekvämligheter ombord på tåget
Wifi
Mat ombord
Vagnservice på de flesta rutter med snacks och drycker, vissa stationer har cateringfaciliteter.
Platsbokning
Sätesreservationer är gratis men valfria, rekommenderas under rusningstid.
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
Rullstolsplatser, tillgängliga toaletter, ramper för ombordstigning, passagerarassistansservice tillgänglig
Husdjur
Små husdjur i burar reser gratis, hundar tillåtna med biljett (£1-£3), högst 2 hundar per passagerare, ledarhundar gratis
Tyst zon

London North Eastern Railway

Information
LNER är ett tågbolag baserat i Storbritannien. Det erbjuder ett brett utbud av tjänster, från höghastighetståg mellan städer till lokala tjänster. De mest populära rutterna inkluderar London till Edinburgh, London till Leeds och London till York. LNER erbjuder olika tåglinjer, inklusive Azuma, InterCity 225 och HST. Azuma är ett modernt, höghastighetståg som erbjuder bekväma säten och Wi-Fi ombord. InterCity 225 är ett klassiskt tåg som erbjuder en mer traditionell upplevelse. HST är ett höghastighetståg som erbjuder en smidig åktur och gott om benutrymme. LNER erbjuder olika biljettalternativ, inklusive Förhandsbokning, Närsomhelst och Lågtrafik. Förhandsbiljetter är det billigaste alternativet och måste bokas i förväg. Närsomhelst-biljetter är dyrare men kan användas när som helst. Lågtrafik-biljetter är det mest prisvärda alternativet för resor under lågtrafik. Ombordfaciliteter inkluderar bekväma säten, Wi-Fi, eluttag och ett utbud av mat- och dryckesalternativ. LNER erbjuder också en rad rabatter och specialerbjudanden, vilket gör det till ett prisvärt och bekvämt sätt att resa.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig London North Eastern Railway-varaktighet
1h 11m
Billigaste London North Eastern Railway-pris
152 kr
London North Eastern Railway frekvens
1 per dag
Bagage ingår
2 bagage och 1 litet föremål ingår
Bagageförvaring
Överliggande hyllor, bagageutrymmen i slutet av vagnarna och under sätena
Avbokningspolicy
Återbetalningspolicyer gäller enligt biljettvillkor.
Återbetalningar
Full återbetalning tillgänglig om tåget ställs in
Bekvämligheter ombord på tåget
Wifi
Mat ombord
Cafébar som serverar varma och kalla drycker, snacks och lätta måltider. Första klass-passagerare får gratis förfriskningar.
Platsbokning
Sittplatsreservationer ingår med Förhandsbiljetter. Valfritt för andra biljettyper till £0-£2 per person beroende på rutt.
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
Rullstolsplatser, tillgängliga toaletter, ramper för ombordstigning, passagerarassistansservice tillgänglig
Husdjur
Små husdjur reser gratis. Hundar måste vara kopplade. Max två husdjur per passagerare.
Tyst zon

Bolag, biljetter och bekvämligheter ombord mellan Edinburgh och Perth

Gå igenom detaljerna bakom din bokning, från operatörer och biljettregler till bagage, bekvämligheter ombord, tillgänglighet och ruttspecifika resevillkor.

När du tar ett tåg från Edinburgh till Perth, kan du räkna med Scotrail, London North Eastern Railway för det bästa sättet att ta dig till Perth. Du kan också kolla alla möjliga tågbolag som trafikerar sträckan mellan Edinburgh och Perth och jämföra de bekvämligheter de erbjuder innan du köper en tågbiljett.

Restips: Tåg från Edinburgh till Perth

Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Edinburgh till Perth med tåg. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste tåg, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till Perth.

FAQs
Billiga tågbiljetter från Edinburgh till Perth kan kosta från så lite som 152 kr när du bokar i förväg. Det genomsnittliga tågbiljettpriset för Edinburgh till Perth är 237 kr; men priserna varierar beroende på tid på dagen och klass, och de tenderar att vara dyrare på själva avresedagen.
I genomsnitt tar det 1h 6m att resa från Edinburgh till Perth med tåg, för den 51 km långa rutten, men restiden kan variera om du reser på helger och helgdagar.
Det tidigaste tåget från Edinburgh till Perth avgår klockan 4:27.
Det senaste tåget från Edinburgh till Perth avgår klockan 23:32.
Ja, det går 4 direkttåg om dagen från Edinburgh till Perth med Scotrail, London North Eastern Railway. Tidtabeller kan variera på helgdagar eller helger med färre direkttåg.
Ja, det finns flera alternativ för snabbtåg för din resa från Edinburgh till Perth. Du kan välja mellan London North Eastern Railway. London North Eastern Railways tåg tar cirka 1h 11m minuter.
När du tar ett tåg från Edinburgh till Perth, kan du räkna med Scotrail, London North Eastern Railway för det bästa sättet att ta dig till Perth. Du kan också kolla alla möjliga tågbolag som trafikerar sträckan mellan Edinburgh och Perth och jämföra de bekvämligheter de erbjuder innan du köper en tågbiljett.
En dagsutflykt till Perth från Edinburgh är värd att göra med en restid på 1h 6m åt varje håll. Kolla i Omio-appen för det bästa sättet att resa.
Det är användbart att jämföra dina alternativ eftersom det finns 2 sätt att resa mellan Edinburgh och Perth inklusive att resa med buss och tåg.

populära tågstationer

Viktiga stationer och flygplatser för denna resa

De flesta tåg från Edinburgh till Perth avgår från Edinburgh Waverley och ankommer till Perth. I den här guiden kan du jämföra tågstationerna i Edinburgh och Perth, läsa mer om transportmöjligheter i stadskärnorna samt hitta praktisk information om stationernas faciliteter och service.

Tågstationer för avgång i Edinburgh
Tågstationer för ankomst i Perth
Edinburgh WaverleyPrinces St, Edinburgh EH1 1BB, United Kingdom+44 3457114141WifiSkåpShoppingParkeringMatsalBankomatTaxiTillgänglighetToalettHotellLoungeHittegodskontorBiljettkontorCykelparkeringBilarInformationsdisk
Transport till och från centrum

Att ta sig till Edinburgh Waverley från Edinburgh centrum

BussUk090 · 12m · 12 kr · var ~32 min

Faciliteter och service på Edinburgh Waverley tågstation

På Edinburgh Waverley finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Wifi, Skåp, Shopping, Parkering, Matsal, Bankomat, Taxi, Tillgänglighet, Toalett, Hotell, Lounge, Hittegodskontor, Biljettkontor, Cykelparkering, Bilar och Informationsdisk.

Mat och dryck

Mat och dryck finns på Edinburgh Waverley.

Wi-Fi och bankomater

Wi-Fi finns tillgängligt på Edinburgh Waverley. Bankomater finns på Edinburgh Waverley.

Biljetter och information

Biljettservice finns tillgänglig på Edinburgh Waverley. Det finns en informationsdisk på Edinburgh Waverley.

Bagage och hittegods

Bagageförvaring finns tillgänglig på Edinburgh Waverley. Hittegods finns tillgängligt på stationen.

Parkering, taxibilar och toaletter

Tillgänglig på Edinburgh Waverley: Parkering, Taxi, Toalett.

Cykel- och bilservice

Tillgänglig på Edinburgh Waverley: Cykelparkering, Bilar.

Tillgänglighet

Tillgänglighetsanpassade faciliteter finns tillgängliga på Edinburgh Waverley.

HaymarketHaymarket station, Haymarket Terrace, Edinburgh, City of Edinburgh, EH12 5EYWifiShoppingParkeringMatsalBankomatTillgänglighetToalettHotellLoungeHittegodskontorBiljettkontorCykelparkeringInformationsdisk
Transport till och från centrum

Att ta sig till Haymarket från Edinburgh centrum

Haymarket ligger 1 km från centrala Edinburgh. Du kan bland annat resa dit med:

Tåg3m · 12 kr
BussN44, N25, 26, 31, 33, 44, 25, 3, 4 · 6m · 12 kr · var ~114 min
N107, N113 · 7m · 12 kr
SpårvagnT50 · 6m · 48 kr · var ~30 min

Faciliteter och service på Haymarket tågstation

På Haymarket finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Wifi, Shopping, Parkering, Matsal, Bankomat, Tillgänglighet, Toalett, Hotell, Lounge, Hittegodskontor, Biljettkontor, Cykelparkering och Informationsdisk.

Mat och dryck

Mat och dryck finns på Haymarket.

Wi-Fi och bankomater

Wi-Fi finns tillgängligt på Haymarket. Bankomater finns på Haymarket.

Biljetter och information

Biljettservice finns tillgänglig på Haymarket. Det finns en informationsdisk på Haymarket.

Bagage och hittegods

Hittegods finns tillgängligt på stationen.

Parkering, taxibilar och toaletter

Tillgänglig på Haymarket: Parkering, Toalett.

Cykel- och bilservice

Tillgänglig på Haymarket: Cykelparkering.

Tillgänglighet

Tillgänglighetsanpassade faciliteter finns tillgängliga på Haymarket.

SlatefordSlateford station, Meggetgate, off A70 Slateford Road, Slateford, City of Edinburgh, EH14 1BXParkeringMatsalLoungeHittegodskontorCykelparkeringInformationsdisk
Transport till och från centrum

Att ta sig till Slateford från Edinburgh centrum

Slateford ligger 4 km från centrala Edinburgh. Du kan bland annat resa dit med:

TågEdinburgh - Glasgow Central, Edinburgh - Motherwell, Edinburgh - Carfin, Edinburgh - West Calder · 8m · 24 kr · var ~2 min
BussN44, 34, 44, 4 · 18m · 24 kr · var ~40 min
44, 4, 34, N44 · 21m · 24 kr · var ~40 min

Faciliteter och service på Slateford tågstation

På Slateford finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Parkering, Matsal, Lounge, Hittegodskontor, Cykelparkering och Informationsdisk.

Mat och dryck

Mat och dryck finns på Slateford.

Biljetter och information

Det finns en informationsdisk på Slateford.

Bagage och hittegods

Hittegods finns tillgängligt på stationen.

Parkering, taxibilar och toaletter

Tillgänglig på Slateford: Parkering.

Cykel- och bilservice

Tillgänglig på Slateford: Cykelparkering.

Tåg från Edinburgh till Perth: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

HemTågTåg i StorbritannienTåg från Edinburgh till Perth

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone