Tåg från Düsseldorf till Arnhem med Deutsche Bahn (ICE,IC,RE)

mån 03 aug.
+ Lägg till returresa
Deutsche Bahn
Deutsche Bahn Intercity (DB IC)
VIAS Rail GmbH
Nederlandse Spoorwegen (NS)
SJ
2 000 + resebolag
Deutsche Bahn
Deutsche Bahn Intercity (DB IC)
VIAS Rail GmbH
Nederlandse Spoorwegen (NS)
SJ
2 000 + resebolag
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

De billigaste och snabbaste tågen från Düsseldorf till Arnhem

Visar tider och priser för 03 aug.

Lägsta priset

433kr

Genomsnittspris

775kr

Snabbaste resan

1 tim. 15 m

Genomsnittlig restid

1 tim. 18 m

Tåg per dag

4

Distans

103 km

Billiga biljetter

Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.

En genomsnittlig biljett från Düsseldorf till Arnhem kostar omkring 775kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 433kr.

Snabba tåg

Av de 4 som avgår från Düsseldorf mot Arnhem varje dag kör 4 direkt, så det är ganska enkelt att undvika resor där du måste byta tåg under resans gång.

Den mån 03 aug. kör direkttågen sträckan på 103 km på i genomsnitt 1 tim. 18 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa tåg ta dig dit på bara 1 tim. 15 m .

De långsammaste tågen tar 1 tim. 26 m och resan omfattar vanligtvis ett eller två byten, men du kan spara några kronor på dem om du har en snäv budget.

  • Deutsche BahnIC 60402
    6:171tim.26
    Düsseldorf Hauptbahnhof
    7:43Arnhem
    433 kr1Enkelresa
    0 byten
  • Deutsche BahnICE 222
    7:111tim.15
    Düsseldorf Hauptbahnhof
    8:26Arnhem
    468 kr1Enkelresa
    0 byten
  • Deutsche BahnICE 220
    9:111tim.15
    Düsseldorf Hauptbahnhof
    10:26Arnhem
    1099 kr1Enkelresa
    0 byten
  • Deutsche BahnICE 128
    11:111tim.15
    Düsseldorf Hauptbahnhof
    12:26Arnhem
    1099 kr1Enkelresa
    0 byten

Reseinformation

Jämför tåg och buss för Düsseldorf till Arnhem

Omio rekommenderar att boka med tåg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Düsseldorf till Arnhem. Om det är låga priser du är ute efter, välj buss med priser från 153kr. Ni som har ont om tid kan boka med tåg, vilket tar er fram på 1h 23m. Om du vill flyga med ett lågt koldioxidavtryck är tåg ditt säkra kort då det släpper endast ut 0.0 - 0.1kg. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för buss är 153kr och för tåg är det255kr.

Sträcka: 103 km

Jämför train med

Populärast
Tåg
Buss

595kr

Genomsnittspris

245kr

Genomsnittspris

Billigast

1h 53m

Genomsnittlig restid

Snabbast

1h 23m

Ombord

+

30m

Extra tid*

3h 47m

Genomsnittlig restid

3h 17m

Ombord

+

30m

Extra tid*

0.0 - 0.1kg

Koldioxidutsläpp

Lägst

0.1 - 0.3kg

Koldioxidutsläpp

Deutsche Bahn

Mest populära tågbolaget

FlixBus

Mest populära bussbolaget

Direkta resor

Direkta resor

Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.

Aktuella avgångar

Tågtider Düsseldorf–Arnhem

Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor frånDüsseldorf till Arnhem tåg idag, söndag 2 augusti. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med tåg.

Senast uppdaterad kl.
LeverantörAvgårRestidAnländerByten
Biljetter
Deutsche BahnICE 120
Försenat
19:38 21:11Düsseldorf Hauptbahnhof
1tim.15
20:51 20:51Arnhem
0 bytendirekt
måndag 3 augusti
Deutsche BahnICE 222
I tid
7:11 Düsseldorf Hauptbahnhof
1tim.15
8:26 Arnhem
0 bytendirekt
Deutsche BahnICE 220
I tid
9:11 Düsseldorf Hauptbahnhof
1tim.15
10:26 Arnhem
0 bytendirekt
Deutsche BahnICE 128
I tid
11:11 Düsseldorf Hauptbahnhof
1tim.15
12:26 Arnhem
0 bytendirekt

Detta är det sista tåget för dagen.

Finn alla datum och tider för denna resa

JÄMFÖR Priser för olika transportsätt

Jämför priser för tåg och buss under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

mån
03 aug.
tis
04 aug.
ons
05 aug.
tors
06 aug.
sön
09 aug.
mån
10 aug.
tis
11 aug.
ons
12 aug.
lör
15 aug.
sön
16 aug.
mån
17 aug.
ons
19 aug.
fre
21 aug.
lör
22 aug.

Varför ska man boka från Düsseldorf till Arnhem tåg med Omio?

Deutsche Bahn liksom Deutsche Bahn Intercity (DB IC), VIAS Rail GmbH, Nederlandse Spoorwegen (NS) och andra erbjuder tåg tjänster från Düsseldorf till Arnhem.
Omio är en officiell biljettåterförsäljare för alla dina resealternativ från Düsseldorf till Arnhem.

Varför ska man boka med Omio istället för Deutsche Bahn?

  • Jämför med andra leverantörer: På Omio kan du inte bara köpa biljetter till Deutsche Bahn, utan också jämföra biljetter till exempelvis Deutsche Bahn Intercity (DB IC), VIAS Rail GmbH eller Nederlandse Spoorwegen (NS) för att hitta det bästa alternativet för din resa från Düsseldorf till Arnhem.
  • Utformad för internationella resenärer: Omio finns på ditt språk och erbjuder kundtjänst dygnet runt. Vi erbjuder flera betalningsalternativ, inklusive PayPal, kreditkort och banköverföring, i din föredragna valuta.
  • Jämför alla dina alternativ: Omio låter dig jämföra Deutsche Bahn med alla tillgängliga resealternativ, som är train och bus för att säkerställa att du får det bästa erbjudandet för din resa från Düsseldorf till Arnhem.

Varför bör man boka med Omio istället för Trainline eller Wanderu?

  • Flera transportmedel: Omio låter dig jämföra resealternativ, inklusive train och bus, för att hitta det perfekta resealternativet från Düsseldorf till Arnhem.

Reseinformation

Översikt: Tåg från Düsseldorf till Arnhem

TysklandTyskland
NederländernaNederländerna
Icon of train

Tåg från Düsseldorf till Arnhem avgår i genomsnitt 4 gånger per dag och tar cirka 1h 23m. Billiga tågbiljetter för den här resan kostar från 255kr men du kan resa för endast 153kr och uppåt med buss.

Det finns 2 tåg per dag. Tidigaste tåg avgår 00:30, och senaste 23:41. Snabbaste tåg täcker distansen 103 km på 1h 15m.

Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Billigaste alternativa ressätt
Buss från 153kr
Sträcka
103 km
Genomsnittlig restid med tåg
1h 23m
Lägsta biljettpris
255kr
Tåg per dag
4
Direkttåg
2
Snabbaste tåg
1h 15m
Första tåg
0:30
Sista tåg
23:41
Billigaste månaden
juni
Billigaste dagen
tis
Högsäsong
apr. - juni
Lågsäsong
jan. - mars
Mest trafikerade dag
ons
Minst trafikerade dag
tis
Bästa tid att boka
42 dagar
Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Billigaste alternativa ressätt
Buss från 153kr

Tågbolag: Deutsche Bahn, Deutsche Bahn Intercity (DB IC), VIAS Rail GmbH, Nederlandse Spoorwegen (NS) tåg från Düsseldorf till ArnhemDeutsche Bahn, Deutsche Bahn Intercity (DB IC), VIAS Rail GmbH, Nederlandse Spoorwegen (NS) tåg tar dig mellan Düsseldorf och Arnhem från 153kr. Med över 1000 reseföretag på Omio kan du hitta de bästa tågtiderna och biljetterna för din resa.

Deutsche Bahn

Information
Deutsche Bahn (DB) är Tysklands huvudoperatör för tåg, som kör omkring 40 000 inrikes- och internationella tjänster varje dag. Dess flotta inkluderar en mängd olika tåglinjer: höghastighetståg ICE (Intercity Express) som når upp till 300 km/h; IC (Intercity) och EC (EuroCity) tåg för långdistansresor; samt IRE (Interregio-Express), RE (Regional Express) och RB (Regionalbahn) tjänster för regionala och lokala förbindelser. Medan toaletter är standard på alla tåg, är bekvämligheter som restauranger ombord och gratis Wi-Fi endast tillgängliga på vissa tåglinjer och rutter. DB erbjuder ett brett utbud av biljetter, inklusive Super Saver, Saver och Flexibla biljetter, tillsammans med rabattkort som BahnCard 25, 50 och 100. Ytterligare alternativ inkluderar enkelbiljetter, dagsbiljetter och gruppbiljetter. Populära rutter inkluderar Berlin–München, Hamburg–Frankfurt, Köln–Stuttgart, Berlin–Dresden och Hamburg–Köln, samt många regionala tjänster över hela Tyskland.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig varaktighet
1h 15m
Billigaste pris
255kr
Deutsche Bahn frekvens
3 per dag
Bagage ingår
Passagerare får ta med sig handbagage och en ytterligare större artikel utan kostnad, förutsatt att de kan bära det själva.
Bagageförvaring
Bagage kan förvaras i överliggande hyllor, under sätet, eller i avsedda bagageutrymmen nära dörrarna eller i mitten av vagnen.
Avbokningspolicy
Biljetter kan avbokas baserat på deras biljettvillkor som nämns i vilka typer av tågbiljetter är återbetalningsbara?
Återbetalningar
Om DB ställer in ett tåg har passagerarna rätt till full återbetalning av biljettpriset.
Bekvämligheter ombord på tåget
Wifi
Mat ombord
De flesta ICE och många IC/EC-tåg har:
En Bordrestaurant (restaurangvagn) där du kan sitta och äta.
En Bordbistro (bistro bar) med snacks, varma måltider och drycker att ta med.
Service vid sittplats i första klass: personalen tar din beställning och serverar mat/drycker direkt till din plats.
Regionaltåg (RE / RB / S-Bahn):
Ingen servering ombord.
Du är välkommen att ta med egen mat och dryck.
Platsbokning
Andra klass:
Ingår inte som standard.
Du kan lägga till en platsreservation vid bokning (rekommenderas för populära rutter).
Kostar cirka 4,90 € per plats (eller 5,90 € om bokat separat senare).
Första klass:
Ja, alltid inkluderat i biljettpriset.
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
DB-tåg är utrustade med faciliteter för passagerare med nedsatt rörlighet, inklusive rullstolsplatser, tillgängliga toaletter och assistanstjänster.
Husdjur
Små husdjur (t.ex. katter, små hundar, etc.):
Tillåtna gratis om de får plats i en transportlåda (max. storlek: handbagage).
Måste stanna i lådan under hela resan.
Stora hundar:
Kräver en separat (betald) biljett — vanligtvis hälften av priset för en vanlig andraklassbiljett.
Måste vara kopplade och bära munkorg medan de är på tåget.
Får inte sitta på säten.
Assistanshundar:
Reser gratis.
Behöver inte munkorg eller koppel om det inte är medicinskt nödvändigt.
Får följa med passageraren hela tiden.
Tyst zon

Deutsche Bahn Intercity (DB IC)

Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig varaktighet
1h 15m
Billigaste pris
398kr
Deutsche Bahn Intercity (DB IC) frekvens
1 per dag

VIAS Rail GmbH

Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig varaktighet
1h 52m
Billigaste pris
269kr
VIAS Rail GmbH frekvens
16 per dag

Nederlandse Spoorwegen (NS)

Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig varaktighet
1h 13m
Billigaste pris
643kr
Nederlandse Spoorwegen (NS) frekvens
8 per dag

Restips: Tåg från Düsseldorf till Arnhem

Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Düsseldorf till Arnhem med tåg. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste tåg, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till Arnhem.

FAQs
Billiga tågbiljetter från Düsseldorf till Arnhem kan kosta från så lite som 255kr när du bokar i förväg. Det genomsnittliga tågbiljettpriset för Düsseldorf till Arnhem är 595kr; men priserna varierar beroende på tid på dagen och klass, och de tenderar att vara dyrare på själva avresedagen.
I genomsnitt tar det 1h 15m att resa från Düsseldorf till Arnhem med tåg, för den 103 km långa rutten, men restiden kan variera om du reser på helger och helgdagar.
Det tidigaste tåget från Düsseldorf till Arnhem avgår klockan 0:30.
Det senaste tåget från Düsseldorf till Arnhem avgår klockan 23:41.
Ja, det går 2 direkttåg om dagen från Düsseldorf till Arnhem med Deutsche Bahn, Deutsche Bahn Intercity (DB IC), VIAS Rail GmbH, Nederlandse Spoorwegen (NS). Tidtabeller kan variera på helgdagar eller helger med färre direkttåg.
När du tar ett tåg från Düsseldorf till Arnhem, kan du räkna med Deutsche Bahn, Deutsche Bahn Intercity (DB IC), VIAS Rail GmbH, Nederlandse Spoorwegen (NS) för det bästa sättet att ta dig till Arnhem. Du kan också kolla alla möjliga tågbolag som trafikerar sträckan mellan Düsseldorf och Arnhem och jämföra de bekvämligheter de erbjuder innan du köper en tågbiljett.
En dagsutflykt till Arnhem från Düsseldorf är värd att göra med en restid på 1h 15m åt varje håll. Kolla i Omio-appen för det bästa sättet att resa.
Den billigaste månaden att resa med tåg från Düsseldorf till Arnhem är juni.
Det är användbart att jämföra dina alternativ eftersom det finns 2 sätt att resa mellan Düsseldorf och Arnhem inklusive att resa med tåg och buss.

populära tågstationer

Viktiga stationer och flygplatser för denna resa

De flesta tåg från Düsseldorf till Arnhem avgår från Düsseldorf Hbf och ankommer till Arnhem, medan vissa avgångar istället kommer till Arnhem Zuid. I den här guiden kan du jämföra tågstationerna i Düsseldorf och Arnhem, läsa mer om transportmöjligheter till och från stadskärnorna samt hitta praktisk information om stationernas faciliteter och service.

Tågstationer för avgång i Düsseldorf
Tågstationer för ankomst i Arnhem

Vilken station i Düsseldorf avgår tågen till Arnhem från?

Tåg från Düsseldorf till Arnhem avgår från Düsseldorf Hbf. Stationen ligger 1 km från Düsseldorf centrum, på Düsseldorf Hbf, Konrad-Adenauer-Platz 14, 40210 Düsseldorf.
Düsseldorf HbfDüsseldorf Hbf, Konrad-Adenauer-Platz 14, 40210 DüsseldorfWifiSkåpShoppingParkeringMatsalBankomatTaxiTillgänglighetToalettHotellLoungeHittegodskontorBiljettkontorCykelparkeringCykeluthyrningBilarInformationsdisk
Transport till och från centrum

Att ta sig till Düsseldorf Hbf från Düsseldorf centrum

Düsseldorf Hbf ligger 1 km från centrala Düsseldorf. Du kan bland annat resa dit med:

TågRe · 49m · 339kr · var ~2 min
BussRe49 · 1h 30m · 175kr · var ~1 min
62004 · 2h 38m

Faciliteter och service på Düsseldorf Hbf tågstation

På Düsseldorf Hbf finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Wifi, Skåp, Shopping, Parkering, Matsal, Bankomat, Taxi, Tillgänglighet, Toalett, Hotell, Lounge, Hittegodskontor, Biljettkontor, Cykelparkering, Cykeluthyrning, Bilar och Informationsdisk.

Mat och dryck

Mat och dryck finns på Düsseldorf Hbf.

Wi-Fi och bankomater

Wi-Fi finns tillgängligt på Düsseldorf Hbf. Bankomater finns på Düsseldorf Hbf.

Biljetter och information

Biljettservice finns tillgänglig på Düsseldorf Hbf. Det finns en informationsdisk på Düsseldorf Hbf.

Bagage och hittegods

Bagageförvaring finns tillgänglig på Düsseldorf Hbf. Hittegods finns tillgängligt på stationen.

Parkering, taxibilar och toaletter

Tillgänglig på Düsseldorf Hbf: Parkering, Taxi, Toalett.

Cykel- och bilservice

Tillgänglig på Düsseldorf Hbf: Cykelparkering, Cykeluthyrning, Bilar.

Tillgänglighet

Tillgänglighetsanpassade faciliteter finns tillgängliga på Düsseldorf Hbf.

Düsseldorf Flughafen TerminalDüsseldorf Flughafen TerminalWifiSkåpShoppingParkeringMatsalBankomatTaxiTillgänglighetToalettHotellLoungeHittegodskontorBiljettkontorCykelparkeringCykeluthyrningBilarInformationsdisk
Transport till och från centrum

Att ta sig till Düsseldorf Flughafen Terminal från Düsseldorf centrum

Düsseldorf Flughafen Terminal ligger 6 km från centrala Düsseldorf. Du kan bland annat resa dit med:

TågS11 · 10m · 23kr · var ~6 min
S11 · 29m · 58kr · var ~6 min
BussS11 · 22m · 47kr
721 · 26m · 35kr · var ~8 min
721 · 34m · 35kr · var ~7 min

Faciliteter och service på Düsseldorf Flughafen Terminal tågstation

På Düsseldorf Flughafen Terminal finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Wifi, Skåp, Shopping, Parkering, Matsal, Bankomat, Taxi, Tillgänglighet, Toalett, Hotell, Lounge, Hittegodskontor, Biljettkontor, Cykelparkering, Cykeluthyrning, Bilar och Informationsdisk.

Mat och dryck

Mat och dryck finns på Düsseldorf Flughafen Terminal.

Wi-Fi och bankomater

Wi-Fi finns tillgängligt på Düsseldorf Flughafen Terminal. Bankomater finns på Düsseldorf Flughafen Terminal.

Biljetter och information

Biljettservice finns tillgänglig på Düsseldorf Flughafen Terminal. Det finns en informationsdisk på Düsseldorf Flughafen Terminal.

Bagage och hittegods

Bagageförvaring finns tillgänglig på Düsseldorf Flughafen Terminal. Hittegods finns tillgängligt på stationen.

Parkering, taxibilar och toaletter

Tillgänglig på Düsseldorf Flughafen Terminal: Parkering, Taxi, Toalett.

Cykel- och bilservice

Tillgänglig på Düsseldorf Flughafen Terminal: Cykelparkering, Cykeluthyrning, Bilar.

Tillgänglighet

Tillgänglighetsanpassade faciliteter finns tillgängliga på Düsseldorf Flughafen Terminal.

Düsseldorf FlughafenDüsseldorf Flughafen, Ahrensplatz 1, 40474 DüsseldorfWifiSkåpShoppingParkeringMatsalBankomatTaxiTillgänglighetToalettHotellLoungeHittegodskontorBiljettkontorCykelparkeringCykeluthyrningBilarInformationsdisk
Transport till och från centrum

Att ta sig till Düsseldorf Flughafen från Düsseldorf centrum

Düsseldorf Flughafen ligger 1 km från centrala Düsseldorf. Du kan bland annat resa dit med:

TågS11 · 10m · 23kr · var ~6 min
S11 · 29m · 58kr · var ~6 min
BussS11 · 22m · 47kr
721 · 23m · 35kr · var ~8 min
721 · 25m · 35kr · var ~8 min
721 · 31m · 35kr · var ~7 min
Spårvagn705, 707 · 30m · 35kr · var ~4 min

Faciliteter och service på Düsseldorf Flughafen tågstation

På Düsseldorf Flughafen finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Wifi, Skåp, Shopping, Parkering, Matsal, Bankomat, Taxi, Tillgänglighet, Toalett, Hotell, Lounge, Hittegodskontor, Biljettkontor, Cykelparkering, Cykeluthyrning, Bilar och Informationsdisk.

Mat och dryck

Mat och dryck finns på Düsseldorf Flughafen.

Wi-Fi och bankomater

Wi-Fi finns tillgängligt på Düsseldorf Flughafen. Bankomater finns på Düsseldorf Flughafen.

Biljetter och information

Biljettservice finns tillgänglig på Düsseldorf Flughafen. Det finns en informationsdisk på Düsseldorf Flughafen.

Bagage och hittegods

Bagageförvaring finns tillgänglig på Düsseldorf Flughafen. Hittegods finns tillgängligt på stationen.

Parkering, taxibilar och toaletter

Tillgänglig på Düsseldorf Flughafen: Parkering, Taxi, Toalett.

Cykel- och bilservice

Tillgänglig på Düsseldorf Flughafen: Cykelparkering, Cykeluthyrning, Bilar.

Tillgänglighet

Tillgänglighetsanpassade faciliteter finns tillgängliga på Düsseldorf Flughafen.

Tåg från Düsseldorf till Arnhem: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

HemTågTåg i NederländernaTåg ArnhemTåg från Düsseldorf till Arnhem

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone