Tåg från Charleroi till Düsseldorf med Deutsche Bahn (IC,ICE)

tors 22 okt.
+ Lägg till returresa
Deutsche Bahn
Intercity
Eurostar
SNCB
SJ
2 000 + resebolag
Deutsche Bahn
Intercity
Eurostar
SNCB
SJ
2 000 + resebolag
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

De billigaste och snabbaste tågen från Charleroi till Düsseldorf

Visar tider, priser och bokningsbara biljetter för 22 okt.

Lägsta pris den 22 okt.

675 kr

Genomsnittligt biljettpris den 22 okt.

742 kr

Snabbaste resa den 22 okt.

3 tim. 30 m

Genomsnittlig restid den 22 okt.

3 tim. 47 m

Tåg den 22 okt.

4

Distans

187 km

Billiga biljetter

Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.

En genomsnittlig biljett från Charleroi till Düsseldorf kostar omkring 742 kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 675 kr.

Snabba tåg

Det är svårt att ta sig från Charleroi till Düsseldorf utan att byta minst 2 gånger.

  • Deutsche BahnIC 3808 · ICE 15 · ICE 1032
    9:183tim.30
    Charleroi-Sud
    12:48Düsseldorf Hauptbahnhof
    675 kr1Enkelresa
    2 byten
  • Deutsche BahnIC 3806 · ICE 13 · 28512
    7:183tim.41
    Charleroi-Sud
    10:59Düsseldorf Hauptbahnhof
    722 kr1Enkelresa
    2 byten
  • Deutsche BahnIC 3805 · R 18921 · 26413
    6:184tim.21
    Charleroi-Sud
    10:39Düsseldorf Hauptbahnhof
    743 kr1Enkelresa
    2 byten
  • Deutsche BahnIC 4505 · ICE 11 · 28508
    5:243tim.35
    Charleroi-Sud
    8:59Düsseldorf Hauptbahnhof
    827 kr1Enkelresa
    2 byten

Reseinformation

Översikt: Tåg från Charleroi till Düsseldorf

BelgienBelgien
TysklandTyskland
Icon of train

Tåg från Charleroi till Düsseldorf avgår i genomsnitt 5 gånger per dag och tar cirka 3h 11m. Billiga tågbiljetter för den här resan kostar från 366 kr men du kan resa för endast 118 kr och uppåt med buss.

Tidigaste tåg avgår 01:40, och senaste 23:21. Snabbaste tåg täcker distansen 187 km på 2h 38m.

Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Billigaste alternativa ressätt
Buss från 118 kr
Sträcka
187 km
Genomsnittlig restid med tåg
3h 11m
Lägsta biljettpris
366 kr
Tåg per dag
5
Snabbaste tåg
2h 38m
Första tåg
1:40
Sista tåg
23:21
Billigaste månaden
jan.
Billigaste dagen
tis
Högsäsong
apr. - juni
Lågsäsong
okt. - dec.
Mest trafikerade dag
sön
Minst trafikerade dag
tis
Bästa tid att boka
14 dagar
Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Billigaste alternativa ressätt
Buss från 118 kr

Aktuella avgångar

Tågtider Charleroi–Düsseldorf

Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor från Charleroi till Düsseldorf tåg imorgon, torsdag 22 oktober. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med tåg.

Senast uppdaterad kl.
LeverantörAvgårRestidAnländerByten
Biljetter
Deutsche BahnIC 4505 · ICE 11 · 285085:24 Charleroi-Sud
3tim.35
8:59 Düsseldorf Hauptbahnhof2 byten
Deutsche BahnIC 3805 · R 18921 · 264136:18 Charleroi-Sud
4tim.21
10:39 Düsseldorf Hauptbahnhof2 byten
Deutsche BahnIC 3806 · ICE 13 · 285127:18 Charleroi-Sud
3tim.41
10:59 Düsseldorf Hauptbahnhof2 byten
Deutsche BahnIC 3808 · ICE 15 · ICE 1032
I tid
9:18 Charleroi-Sud
3tim.30
12:48 Düsseldorf Hauptbahnhof
2 byten

Detta är det sista tåget för dagen.

Finn alla datum och tider för denna resa

Varför ska man boka från Charleroi till Düsseldorf tåg med Omio?

Deutsche Bahn liksom Intercity, Eurostar, SNCB och andra erbjuder tåg tjänster från Charleroi till Düsseldorf.
Omio är en officiell biljettåterförsäljare för alla dina resealternativ från Charleroi till Düsseldorf.

Varför ska man boka med Omio istället för Deutsche Bahn?

  • Jämför med andra leverantörer: På Omio kan du inte bara köpa biljetter till Deutsche Bahn, utan också jämföra biljetter till exempelvis Intercity, Eurostar eller SNCB för att hitta det bästa alternativet för din resa från Charleroi till Düsseldorf.
  • Utformad för internationella resenärer: Omio finns på ditt språk och erbjuder kundtjänst dygnet runt. Vi erbjuder flera betalningsalternativ, inklusive PayPal, kreditkort och banköverföring, i din föredragna valuta.
  • Jämför alla dina alternativ: Omio låter dig jämföra Deutsche Bahn med alla tillgängliga resealternativ, som är train, bus och flight för att säkerställa att du får det bästa erbjudandet för din resa från Charleroi till Düsseldorf.

Varför bör man boka med Omio istället för Trainline, Wanderu eller Rome2rio?

  • Jämför med andra leverantörer: På Omio kan du också jämföra biljetter från exempelvis Intercity, Eurostar eller SNCB för att hitta det bästa alternativet för din resa från Charleroi till Düsseldorf.
  • Flera transportmedel: Omio låter dig jämföra resealternativ, inklusive train, bus och flight, för att hitta det perfekta resealternativet från Charleroi till Düsseldorf.

Tågbolag: Deutsche Bahn, Eurostar, Intercity, SNCB tåg från Charleroi till DüsseldorfDeutsche Bahn, Eurostar, Intercity, SNCB tåg tar dig mellan Charleroi och Düsseldorf från 118 kr. Med över 1000 reseföretag på Omio kan du hitta de bästa tågtiderna och biljetterna för din resa.

Deutsche Bahn

Information
Deutsche Bahn (DB) är Tysklands huvudoperatör för tåg, som kör omkring 40 000 inrikes- och internationella tjänster varje dag. Dess flotta inkluderar en mängd olika tåglinjer: höghastighetståg ICE (Intercity Express) som når upp till 300 km/h; IC (Intercity) och EC (EuroCity) tåg för långdistansresor; samt IRE (Interregio-Express), RE (Regional Express) och RB (Regionalbahn) tjänster för regionala och lokala förbindelser. Medan toaletter är standard på alla tåg, är bekvämligheter som restauranger ombord och gratis Wi-Fi endast tillgängliga på vissa tåglinjer och rutter. DB erbjuder ett brett utbud av biljetter, inklusive Super Saver, Saver och Flexibla biljetter, tillsammans med rabattkort som BahnCard 25, 50 och 100. Ytterligare alternativ inkluderar enkelbiljetter, dagsbiljetter och gruppbiljetter. Populära rutter inkluderar Berlin–München, Hamburg–Frankfurt, Köln–Stuttgart, Berlin–Dresden och Hamburg–Köln, samt många regionala tjänster över hela Tyskland.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig Deutsche Bahn-varaktighet
2h 38m
Billigaste Deutsche Bahn-pris
366 kr
Deutsche Bahn frekvens
6 per dag
Bagage ingår
Passagerare får ta med sig handbagage och en ytterligare större artikel utan kostnad, förutsatt att de kan bära det själva.
Bagageförvaring
Bagage kan förvaras i överliggande hyllor, under sätet, eller i avsedda bagageutrymmen nära dörrarna eller i mitten av vagnen.
Avbokningspolicy
Biljetter kan avbokas baserat på deras biljettvillkor som nämns i vilka typer av tågbiljetter är återbetalningsbara?
Återbetalningar
Om DB ställer in ett tåg har passagerarna rätt till full återbetalning av biljettpriset.
Bekvämligheter ombord på tåget
Wifi
Mat ombord
De flesta ICE och många IC/EC-tåg har:
En Bordrestaurant (restaurangvagn) där du kan sitta och äta.
En Bordbistro (bistro bar) med snacks, varma måltider och drycker att ta med.
Service vid sittplats i första klass: personalen tar din beställning och serverar mat/drycker direkt till din plats.
Regionaltåg (RE / RB / S-Bahn):
Ingen servering ombord.
Du är välkommen att ta med egen mat och dryck.
Platsbokning
Andra klass:
Ingår inte som standard.
Du kan lägga till en platsreservation vid bokning (rekommenderas för populära rutter).
Kostar cirka 4,90 € per plats (eller 5,90 € om bokat separat senare).
Första klass:
Ja, alltid inkluderat i biljettpriset.
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
DB-tåg är utrustade med faciliteter för passagerare med nedsatt rörlighet, inklusive rullstolsplatser, tillgängliga toaletter och assistanstjänster.
Husdjur
Små husdjur (t.ex. katter, små hundar, etc.):
Tillåtna gratis om de får plats i en transportlåda (max. storlek: handbagage).
Måste stanna i lådan under hela resan.
Stora hundar:
Kräver en separat (betald) biljett — vanligtvis hälften av priset för en vanlig andraklassbiljett.
Måste vara kopplade och bära munkorg medan de är på tåget.
Får inte sitta på säten.
Assistanshundar:
Reser gratis.
Behöver inte munkorg eller koppel om det inte är medicinskt nödvändigt.
Får följa med passageraren hela tiden.
Tyst zon

Eurostar

Information
Eurostar är en höghastighets internationell tågservice som kopplar samman Storbritannien med Frankrike, Belgien, Nederländerna och Tyskland, främst via Kanaltunneln. Sedan sammanslagningen med Thalys i oktober 2023, driver Eurostar nu ett utökat nätverk över Västeuropa. Känd för sin resande från stad till stad, erbjuder Eurostar ett bekvämt och miljövänligt alternativ till flygning. Passagerare kan njuta av bekvämligheter som gratis Wi-Fi och eluttag vid varje säte. Nyckeldestinationer inkluderar London, Paris, Bryssel, Amsterdam och Köln, med säsongsbetonade tjänster till andra platser.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig Eurostar-varaktighet
2h 45m
Billigaste Eurostar-pris
729 kr
Eurostar frekvens
3 per dag
Bagage ingår
2 bagage och 1 litet handbagage ingår i standardbiljetten
Bagageförvaring
Dedikerade bagageutrymmen i slutet av vagnarna och överliggande hyllor
Avbokningspolicy
Återbetalningspolicyer beror på biljettyp och tidpunkten för avbokning.
Återbetalningar
Full återbetalning ges för inställda tåg
Bekvämligheter ombord på tåget
Wifi
Mat ombord
Café-bar som serverar varma och kalla drycker, snacks och lätta måltider. Första klass-passagerare får gratis måltider på vissa rutter.
Platsbokning
Inkluderat i biljettpriset för alla klasser
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
Rullstolsplatser, tillgängliga toaletter och hjälp med på- och avstigning finns tillgängligt.
Husdjur
Små husdjur i burar tillåtna mot en avgift. Stora hundar är inte tillåtna förutom ledarhundar.
Tyst zon

Intercity

Information
Intercity är en bred klassificering för express tågservice som kopplar samman städer över längre avstånd än pendeltåg eller regionaltåg, ofta med begränsade stopp och bekväma vagnar för långdistansresor. Termen "InterCity" härstammar från British Rail 1966 för dess elektrifierade West Coast Main Line-tjänster. Idag är "Intercity" eller "IC" ett varumärke som används av olika järnvägsoperatörer över hela Europa och andra delar av världen, inklusive PKP Intercity i Polen, Trenitalia i Italien och tjänster i länder som Sverige och Ukraina. Dessa tåg erbjuder vanligtvis både Standard- och Första klass-säten, med bekvämligheter som strömuttag och bagageutrymme. Medan vissa Intercity-tjänster är moderna och hög hastighet, kan andra använda äldre rullande materiel, med hastigheter som vanligtvis upp till 160 km/h (100 mph).
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig Intercity-varaktighet
2h 46m
Billigaste Intercity-pris
501 kr
Intercity frekvens
14 per dag
Bagage ingår
2 stycken bagage upp till 30 kg totalt
Bagageförvaring
Överliggande hyllor och avsedda bagageområden i slutet av vagnarna
Avbokningspolicy
Enligt biljettvillkoren
Återbetalningar
Full återbetalning erbjuds
Bekvämligheter ombord på tåget
Wifi
Mat ombord
Restaurangvagn med varma måltider och snacks, vagnservice på vissa tåg. Men räkna inte med att det finns en buffévagn. Så om det är viktigt för dig att ha tillgång till mat och dryck på tåget, är det bäst att ta med egna förfriskningar ombord.
Platsbokning
Sätesreservation ingår i biljettpriset för de flesta rutter
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
Rullstolsplatser och tillgängliga toaletter finns tillgängliga
Husdjur
Små husdjur i burar tillåts gratis, större hundar kräver betald biljett.
Tyst zon

SNCB

Information
SNCB är Belgiens nationella järnvägsbolag och landets främsta tågoperatör, som erbjuder första klass och andra klass biljetter. Det kör en mängd olika tjänster, inklusive Intercity-tåg för de snabbaste inrikesförbindelserna, Interregio-tåg med fler lokala stopp, och internationella alternativ som EuroCity, Thalys och ICE International. Thalys-tåg kopplar Belgien med Frankrike, Tyskland och Nederländerna med hög hastighet, medan EuroCity och ICE International länkar Belgien till Tyskland och andra europeiska destinationer. Ombordfaciliteter inkluderar vanligtvis bekväma sittplatser, gratis Wi-Fi och eluttag. Populära rutter inkluderar Bryssel till Antwerpen, Bryssel till Brygge, Bryssel till Gent och Bryssel till Liège.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig SNCB-varaktighet
2h 57m
Billigaste SNCB-pris
1 084 kr
SNCB frekvens
1 per dag

Bolag, biljetter och bekvämligheter ombord mellan Charleroi och Düsseldorf

Gå igenom detaljerna bakom din bokning, från operatörer och biljettregler till bagage, bekvämligheter ombord, tillgänglighet och ruttspecifika resevillkor.

När du tar ett tåg från Charleroi till Düsseldorf, kan du räkna med Deutsche Bahn, Intercity, Eurostar, SNCB för det bästa sättet att ta dig till Düsseldorf. Du kan också kolla alla möjliga tågbolag som trafikerar sträckan mellan Charleroi och Düsseldorf och jämföra de bekvämligheter de erbjuder innan du köper en tågbiljett.

Restips: Tåg från Charleroi till Düsseldorf

Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Charleroi till Düsseldorf med tåg. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste tåg, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till Düsseldorf.

FAQs
Billiga tågbiljetter från Charleroi till Düsseldorf kan kosta från så lite som 366 kr när du bokar i förväg. Det genomsnittliga tågbiljettpriset för Charleroi till Düsseldorf är 949 kr; men priserna varierar beroende på tid på dagen och klass, och de tenderar att vara dyrare på själva avresedagen.
I genomsnitt tar det 2h 38m att resa från Charleroi till Düsseldorf med tåg, för den 187 km långa rutten, men restiden kan variera om du reser på helger och helgdagar.
Det tidigaste tåget från Charleroi till Düsseldorf avgår klockan 1:40.
Det senaste tåget från Charleroi till Düsseldorf avgår klockan 23:21.
Det går 5 tåg om dagen från Charleroi till Düsseldorf som kräver minst ett byte med Deutsche Bahn, Intercity, Eurostar, SNCB. Tidtabeller kan variera på helgdagar eller helger med färre tåg.
När du tar ett tåg från Charleroi till Düsseldorf, kan du räkna med Deutsche Bahn, Intercity, Eurostar, SNCB för det bästa sättet att ta dig till Düsseldorf. Du kan också kolla alla möjliga tågbolag som trafikerar sträckan mellan Charleroi och Düsseldorf och jämföra de bekvämligheter de erbjuder innan du köper en tågbiljett.
Ja, du kan ta ett nattåg från Charleroi till Düsseldorf med Deutsche Bahn, SNCB. Hitta all information om nattåg i Europa.  
En resa till Düsseldorf från Charleroi är värd att göra men inte som en dagsutflykt med en restid på 2h 38m åt varje håll. Kolla i Omio-appen för det bästa sättet att resa.
Det är användbart att jämföra dina alternativ eftersom det finns 3 sätt att resa mellan Charleroi och Düsseldorf inklusive att resa med tåg, buss och flyg.

populära tågstationer

Viktiga stationer och flygplatser för denna resa

De flesta tåg från Charleroi till Düsseldorf avgår från Charleroi-Sud och ankommer till Düsseldorf Hbf, medan vissa avgångar istället kommer till Düsseldorf Flughafen Terminal. I den här guiden kan du jämföra tågstationerna i Charleroi och Düsseldorf, läsa mer om transportmöjligheter till och från stadskärnorna samt hitta praktisk information om stationernas faciliteter och service.

Tågstationer för avgång i Charleroi
Tågstationer för ankomst i Düsseldorf

Vilken station i Charleroi avgår tågen till Düsseldorf från?

Tåg från Charleroi till Düsseldorf avgår från Charleroi-Sud. Stationen ligger 1 km från Charleroi centrum, på Place Charles II, 6000 Charleroi, Belgium.
Charleroi-SudPlace Charles II, 6000 Charleroi, Belgium+32 2 528 28 28WifiSkåpParkeringMatsalBankomatTaxiTillgänglighetToalettHotellHittegodskontorBiljettkontorCykelparkeringBilarInformationsdiskBagagevagnar
Transport till och från centrum

Att ta sig till Charleroi-Sud från Charleroi centrum

TunnelbanaM2, M3 · 3m · 24 kr · var ~15 min

Faciliteter och service på Charleroi-Sud tågstation

På Charleroi-Sud finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Wifi, Skåp, Parkering, Matsal, Bankomat, Taxi, Tillgänglighet, Toalett, Hotell, Hittegodskontor, Biljettkontor, Cykelparkering, Bilar, Informationsdisk och Bagagevagnar.

Mat och dryck

Mat och dryck finns på Charleroi-Sud.

Wi-Fi och bankomater

Wi-Fi finns tillgängligt på Charleroi-Sud. Bankomater finns på Charleroi-Sud.

Biljetter och information

Biljettservice finns tillgänglig på Charleroi-Sud. Det finns en informationsdisk på Charleroi-Sud.

Bagage och hittegods

Bagageförvaring finns tillgänglig på Charleroi-Sud. Hittegods finns tillgängligt på stationen.

Parkering, taxibilar och toaletter

Tillgänglig på Charleroi-Sud: Parkering, Taxi, Toalett.

Cykel- och bilservice

Tillgänglig på Charleroi-Sud: Cykelparkering, Bilar.

Tillgänglighet

Tillgänglighetsanpassade faciliteter finns tillgängliga på Charleroi-Sud.

Lodelinsart6042 Charleroi, BelgiumMatsalTillgänglighetCykelparkering
Transport till och från centrum

Att ta sig till Lodelinsart från Charleroi centrum

Lodelinsart ligger 2 km från centrala Charleroi. Du kan bland annat resa dit med:

TågL, S61 · 4m · 12 kr · var ~2 min
BussBus · 11m
18 · 20m · 24 kr · var ~5 min

Faciliteter och service på Lodelinsart tågstation

På Lodelinsart finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Matsal, Tillgänglighet och Cykelparkering.

Mat och dryck

Mat och dryck finns på Lodelinsart.

Cykel- och bilservice

Tillgänglig på Lodelinsart: Cykelparkering.

Tillgänglighet

Tillgänglighetsanpassade faciliteter finns tillgängliga på Lodelinsart.

Marchienne-au-Pont6030 Charleroi, BelgiumMatsalCykelparkering
Transport till och från centrum

Att ta sig till Marchienne-au-Pont från Charleroi centrum

Marchienne-au-Pont ligger 3 km från centrala Charleroi. Du kan bland annat resa dit med:

TågIc, S62, S19, L, S1, P, T, Ext · 4m · 12 kr · var ~12 min
Buss43, 71, 83 · 12m · 24 kr · var ~9 min

Faciliteter och service på Marchienne-au-Pont tågstation

På Marchienne-au-Pont finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Matsal och Cykelparkering.

Mat och dryck

Mat och dryck finns på Marchienne-au-Pont.

Cykel- och bilservice

Tillgänglig på Marchienne-au-Pont: Cykelparkering.

Tåg från Charleroi till Düsseldorf: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

HemTågTåg i TysklandTåg DüsseldorfTåg från Charleroi till Düsseldorf

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone