Tåg från Berlin till Hildesheim med Deutsche Bahn (ICE)

mån 03 aug.
+ Lägg till returresa
Deutsche Bahn
Deutsche Bahn Intercity (DB IC)
SJ
Oresundstag
VR
2 000 + resebolag
Deutsche Bahn
Deutsche Bahn Intercity (DB IC)
SJ
Oresundstag
VR
2 000 + resebolag
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

De billigaste och snabbaste tågen från Berlin till Hildesheim

Visar tider och priser för 03 aug.

Lägsta priset

307kr

Genomsnittspris

538kr

Snabbaste resan

1 tim. 47 m

Genomsnittlig restid

2 tim. 1 m

Tåg per dag

5

Distans

239 km

Billiga biljetter

Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.

En genomsnittlig biljett från Berlin till Hildesheim kostar omkring 538kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 307kr.

Snabba tåg

Av de 5 som avgår från Berlin mot Hildesheim varje dag kör 5 direkt, så det är ganska enkelt att undvika resor där du måste byta tåg under resans gång.

Den mån 03 aug. kör direkttågen sträckan på 239 km på i genomsnitt 2 tim. 1 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa tåg ta dig dit på bara 1 tim. 47 m .

De långsammaste tågen tar 2 tim. 40 m och resan omfattar vanligtvis ett eller två byten, men du kan spara några kronor på dem om du har en snäv budget.

  • Deutsche Bahn
    3:282tim.40
    Berlin
    6:08Hildesheim
    307 kr1Enkelresa
    0 byten
  • Deutsche Bahn
    6:202tim.00
    Berlin
    8:20Hildesheim
    393 kr1Enkelresa
    0 byten
  • Deutsche Bahn
    7:311tim.47
    Berlin
    9:18Hildesheim
    468 kr1Enkelresa
    0 byten
  • Deutsche Bahn
    5:291tim.49
    Berlin
    7:18Hildesheim
    663 kr1Enkelresa
    0 byten
  • Deutsche Bahn
    9:311tim.47
    Berlin
    11:18Hildesheim
    861 kr1Enkelresa
    0 byten

Reseinformation

Jämför tåg och buss för Berlin till Hildesheim

Omio rekommenderar att boka med tåg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Berlin till Hildesheim. Om det är låga priser du är ute efter, välj buss med priser från 289kr. Ni som har ont om tid kan boka med tåg, vilket tar er fram på 1h 56m. Om du vill flyga med ett lågt koldioxidavtryck är tåg ditt säkra kort då det släpper endast ut 0.1 - 0.2kg. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för buss är 289kr och för tåg är det184kr.

Sträcka: 239 km

Jämför train med

Populärast
Tåg
Buss

661kr

Genomsnittspris

400kr

Genomsnittspris

Billigast

2h 26m

Genomsnittlig restid

Snabbast

1h 56m

Ombord

+

30m

Extra tid*

4h 51m

Genomsnittlig restid

4h 21m

Ombord

+

30m

Extra tid*

0.1 - 0.2kg

Koldioxidutsläpp

Lägst

0.2 - 0.6kg

Koldioxidutsläpp

Deutsche Bahn

Mest populära tågbolaget

BlaBlaCar

Mest populära bussbolaget

Direkta resor

Direkta resor

Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.

Aktuella avgångar

Tågtider Berlin–Hildesheim

Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor från Berlin till Hildesheim tåg imorgon, måndag 3 augusti. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med tåg.

Senast uppdaterad kl.
LeverantörAvgårRestidAnländerByten
Biljetter
Deutsche Bahn3:28 Berlin
2tim.40
6:08 Hildesheim0 bytendirekt
Deutsche Bahn5:29 Berlin
1tim.49
7:18 Hildesheim0 bytendirekt
Deutsche Bahn6:20 Berlin
2tim.00
8:20 Hildesheim0 bytendirekt
Deutsche Bahn7:31 Berlin
1tim.47
9:18 Hildesheim0 bytendirekt
Deutsche Bahn9:31 Berlin
1tim.47
11:18 Hildesheim0 bytendirekt

Finn alla datum och tider för denna resa

JÄMFÖR Priser för olika transportsätt

Jämför priser för tåg och buss under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

mån
03 aug.
tis
04 aug.
ons
05 aug.
tors
06 aug.
fre
07 aug.
lör
08 aug.
sön
09 aug.

Varför ska man boka från Berlin till Hildesheim tåg med Omio?

Deutsche Bahn liksom Deutsche Bahn Intercity (DB IC) erbjuder tåg tjänster från Berlin till Hildesheim.
Omio är en officiell biljettåterförsäljare för alla dina resealternativ från Berlin till Hildesheim.

Varför ska man boka med Omio istället för Deutsche Bahn?

  • Jämför med andra leverantörer: På Omio kan du inte bara köpa biljetter till Deutsche Bahn, utan också jämföra biljetter till exempelvis Deutsche Bahn Intercity (DB IC) för att hitta det bästa alternativet för din resa från Berlin till Hildesheim.
  • Utformad för internationella resenärer: Omio finns på ditt språk och erbjuder kundtjänst dygnet runt. Vi erbjuder flera betalningsalternativ, inklusive PayPal, kreditkort och banköverföring, i din föredragna valuta.
  • Jämför alla dina alternativ: Omio låter dig jämföra Deutsche Bahn med alla tillgängliga resealternativ, som är train och bus för att säkerställa att du får det bästa erbjudandet för din resa från Berlin till Hildesheim.

Varför bör man boka med Omio istället för Trainline eller Wanderu?

  • Flera transportmedel: Omio låter dig jämföra resealternativ, inklusive train och bus, för att hitta det perfekta resealternativet från Berlin till Hildesheim.

Reseinformation

Översikt: Tåg från Berlin till Hildesheim

TysklandTyskland
TysklandTyskland
Icon of train

Tåg från Berlin till Hildesheim avgår i genomsnitt 8 gånger per dag och tar cirka 1h 56m. Billiga tågbiljetter för den här resan kostar från 184kr om du bokar i förväg.

Det finns 3 tåg per dag. Tidigaste tåg avgår 00:01, och senaste 23:52. Snabbaste tåg täcker distansen 239 km på 1h 47m.

Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Sträcka
239 km
Genomsnittlig restid med tåg
1h 56m
Lägsta biljettpris
184kr
Tåg per dag
8
Direkttåg
3
Snabbaste tåg
1h 47m
Första tåg
0:01
Sista tåg
23:52
Billigaste månaden
nov.
Billigaste dagen
ons
Högsäsong
juli - sep.
Lågsäsong
jan. - mars
Mest trafikerade dag
ons
Minst trafikerade dag
fre
Bästa tid att boka
1 dag
Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation

Tågbolag: Deutsche Bahn, Deutsche Bahn Intercity (DB IC) tåg från Berlin till HildesheimDeutsche Bahn, Deutsche Bahn Intercity (DB IC) tåg tar dig mellan Berlin och Hildesheim från 184kr. Med över 1000 reseföretag på Omio kan du hitta de bästa tågtiderna och biljetterna för din resa.

Deutsche Bahn

Information
Deutsche Bahn (DB) är Tysklands huvudoperatör för tåg, som kör omkring 40 000 inrikes- och internationella tjänster varje dag. Dess flotta inkluderar en mängd olika tåglinjer: höghastighetståg ICE (Intercity Express) som når upp till 300 km/h; IC (Intercity) och EC (EuroCity) tåg för långdistansresor; samt IRE (Interregio-Express), RE (Regional Express) och RB (Regionalbahn) tjänster för regionala och lokala förbindelser. Medan toaletter är standard på alla tåg, är bekvämligheter som restauranger ombord och gratis Wi-Fi endast tillgängliga på vissa tåglinjer och rutter. DB erbjuder ett brett utbud av biljetter, inklusive Super Saver, Saver och Flexibla biljetter, tillsammans med rabattkort som BahnCard 25, 50 och 100. Ytterligare alternativ inkluderar enkelbiljetter, dagsbiljetter och gruppbiljetter. Populära rutter inkluderar Berlin–München, Hamburg–Frankfurt, Köln–Stuttgart, Berlin–Dresden och Hamburg–Köln, samt många regionala tjänster över hela Tyskland.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig varaktighet
1h 47m
Billigaste pris
184kr
Deutsche Bahn frekvens
8 per dag
Bagage ingår
Passagerare får ta med sig handbagage och en ytterligare större artikel utan kostnad, förutsatt att de kan bära det själva.
Bagageförvaring
Bagage kan förvaras i överliggande hyllor, under sätet, eller i avsedda bagageutrymmen nära dörrarna eller i mitten av vagnen.
Avbokningspolicy
Biljetter kan avbokas baserat på deras biljettvillkor som nämns i vilka typer av tågbiljetter är återbetalningsbara?
Återbetalningar
Om DB ställer in ett tåg har passagerarna rätt till full återbetalning av biljettpriset.
Bekvämligheter ombord på tåget
Wifi
Mat ombord
De flesta ICE och många IC/EC-tåg har:
En Bordrestaurant (restaurangvagn) där du kan sitta och äta.
En Bordbistro (bistro bar) med snacks, varma måltider och drycker att ta med.
Service vid sittplats i första klass: personalen tar din beställning och serverar mat/drycker direkt till din plats.
Regionaltåg (RE / RB / S-Bahn):
Ingen servering ombord.
Du är välkommen att ta med egen mat och dryck.
Platsbokning
Andra klass:
Ingår inte som standard.
Du kan lägga till en platsreservation vid bokning (rekommenderas för populära rutter).
Kostar cirka 4,90 € per plats (eller 5,90 € om bokat separat senare).
Första klass:
Ja, alltid inkluderat i biljettpriset.
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
DB-tåg är utrustade med faciliteter för passagerare med nedsatt rörlighet, inklusive rullstolsplatser, tillgängliga toaletter och assistanstjänster.
Husdjur
Små husdjur (t.ex. katter, små hundar, etc.):
Tillåtna gratis om de får plats i en transportlåda (max. storlek: handbagage).
Måste stanna i lådan under hela resan.
Stora hundar:
Kräver en separat (betald) biljett — vanligtvis hälften av priset för en vanlig andraklassbiljett.
Måste vara kopplade och bära munkorg medan de är på tåget.
Får inte sitta på säten.
Assistanshundar:
Reser gratis.
Behöver inte munkorg eller koppel om det inte är medicinskt nödvändigt.
Får följa med passageraren hela tiden.
Tyst zon

Deutsche Bahn Intercity (DB IC)

Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig varaktighet
1h 47m
Billigaste pris
608kr
Deutsche Bahn Intercity (DB IC) frekvens
25 per dag

Restips: Tåg från Berlin till Hildesheim

Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Berlin till Hildesheim med tåg. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste tåg, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till Hildesheim.

FAQs
Billiga tågbiljetter från Berlin till Hildesheim kan kosta från så lite som 184kr när du bokar i förväg. Det genomsnittliga tågbiljettpriset för Berlin till Hildesheim är 661kr; men priserna varierar beroende på tid på dagen och klass, och de tenderar att vara dyrare på själva avresedagen.
I genomsnitt tar det 1h 47m att resa från Berlin till Hildesheim med tåg, för den 239 km långa rutten, men restiden kan variera om du reser på helger och helgdagar.
Det tidigaste tåget från Berlin till Hildesheim avgår klockan 0:01.
Det senaste tåget från Berlin till Hildesheim avgår klockan 23:52.
Ja, det går 3 direkttåg om dagen från Berlin till Hildesheim med Deutsche Bahn, Deutsche Bahn Intercity (DB IC). Tidtabeller kan variera på helgdagar eller helger med färre direkttåg.
När du tar ett tåg från Berlin till Hildesheim, kan du räkna med Deutsche Bahn, Deutsche Bahn Intercity (DB IC) för det bästa sättet att ta dig till Hildesheim. Du kan också kolla alla möjliga tågbolag som trafikerar sträckan mellan Berlin och Hildesheim och jämföra de bekvämligheter de erbjuder innan du köper en tågbiljett.
En dagsutflykt till Hildesheim från Berlin är värd att göra med en restid på 1h 47m åt varje håll. Kolla i Omio-appen för det bästa sättet att resa.
Den billigaste månaden att resa med tåg från Berlin till Hildesheim är november.
Det är användbart att jämföra dina alternativ eftersom det finns 2 sätt att resa mellan Berlin och Hildesheim inklusive att resa med tåg och buss.

populära tågstationer

Viktiga stationer och flygplatser för denna resa

De flesta tåg från Berlin till Hildesheim avgår från Berlin Hbf och ankommer till Hildesheim Hbf, medan vissa avgångar istället kommer till Hildesheim Ost. I den här guiden kan du jämföra tågstationerna i Berlin och Hildesheim, läsa mer om transportmöjligheter till och från stadskärnorna samt hitta praktisk information om stationernas faciliteter och service.

Tågstationer för avgång i Berlin
Tågstationer för ankomst i Hildesheim

Vilken station i Berlin avgår tågen till Hildesheim från?

Tåg från Berlin till Hildesheim avgår från Berlin Hbf. Stationen ligger 3 km från Berlin centrum, på Europaplatz 1, 10557 Berlin, Germany.
Berlin HbfEuropaplatz 1, 10557 Berlin, GermanyWifiSkåpParkeringMatsalBankomatTaxiTillgänglighetToalettHotellBiljettkontorCykelparkeringCykeluthyrningBilarInformationsdisk
Transport till och från centrum

Att ta sig till Berlin Hbf från Berlin centrum

Berlin Hbf ligger 2 km från centrala Berlin. Du kan bland annat resa dit med:

TågRb23, Re2, Rb14, Re7, Fex · 5m · 35kr · var ~6 min
U5 · 8m · 35kr · var ~25 min
BussN40, 142 · 12m · 23kr · var ~8 min
170, 270, 170A, 157A, 157 · 18m · 12kr
SpårvagnM8 · 13m · 35kr · var ~12 min

Faciliteter och service på Berlin Hbf tågstation

På Berlin Hbf finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Wifi, Skåp, Parkering, Matsal, Bankomat, Taxi, Tillgänglighet, Toalett, Hotell, Biljettkontor, Cykelparkering, Cykeluthyrning, Bilar och Informationsdisk.

Mat och dryck

Mat och dryck finns på Berlin Hbf.

Wi-Fi och bankomater

Wi-Fi finns tillgängligt på Berlin Hbf. Bankomater finns på Berlin Hbf.

Biljetter och information

Biljettservice finns tillgänglig på Berlin Hbf. Det finns en informationsdisk på Berlin Hbf.

Bagage och hittegods

Bagageförvaring finns tillgänglig på Berlin Hbf.

Parkering, taxibilar och toaletter

Tillgänglig på Berlin Hbf: Parkering, Taxi, Toalett.

Cykel- och bilservice

Tillgänglig på Berlin Hbf: Cykelparkering, Cykeluthyrning, Bilar.

Tillgänglighet

Tillgänglighetsanpassade faciliteter finns tillgängliga på Berlin Hbf.

Berlin SpandauBerlin-Spandau, Seegefelder Str. 1, 13597 BerlinWifiSkåpShoppingParkeringMatsalBankomatTaxiTillgänglighetToalettHotellLoungeHittegodskontorBiljettkontorCykelparkeringCykeluthyrningBilarInformationsdisk
Transport till och från centrum

Att ta sig till Berlin Spandau från Berlin centrum

Berlin Spandau ligger 14 km från centrala Berlin. Du kan bland annat resa dit med:

TågS3, S9, S5 · 10m · 35kr · var ~14 min
S9, S5, S3 · 25m · 35kr · var ~14 min

Faciliteter och service på Berlin Spandau tågstation

På Berlin Spandau finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Wifi, Skåp, Shopping, Parkering, Matsal, Bankomat, Taxi, Tillgänglighet, Toalett, Hotell, Lounge, Hittegodskontor, Biljettkontor, Cykelparkering, Cykeluthyrning, Bilar och Informationsdisk.

Mat och dryck

Mat och dryck finns på Berlin Spandau.

Wi-Fi och bankomater

Wi-Fi finns tillgängligt på Berlin Spandau. Bankomater finns på Berlin Spandau.

Biljetter och information

Biljettservice finns tillgänglig på Berlin Spandau. Det finns en informationsdisk på Berlin Spandau.

Bagage och hittegods

Bagageförvaring finns tillgänglig på Berlin Spandau. Hittegods finns tillgängligt på stationen.

Parkering, taxibilar och toaletter

Tillgänglig på Berlin Spandau: Parkering, Taxi, Toalett.

Cykel- och bilservice

Tillgänglig på Berlin Spandau: Cykelparkering, Cykeluthyrning, Bilar.

Tillgänglighet

Tillgänglighetsanpassade faciliteter finns tillgängliga på Berlin Spandau.

Berlin SüdkreuzBerlin Südkreuz, General-Pape-Straße 1, 12101 BerlinWifiSkåpShoppingParkeringMatsalBankomatTaxiTillgänglighetToalettHotellLoungeHittegodskontorBiljettkontorCykelparkeringCykeluthyrningBilarInformationsdisk
Transport till och från centrum

Att ta sig till Berlin Südkreuz från Berlin centrum

Berlin Südkreuz ligger 6 km från centrala Berlin. Du kan bland annat resa dit med:

TågFex, Re20, Re4, Re5, Re3 · 7m · 12kr · var ~18 min
S26, S25, S2 · 13m · 35kr · var ~25 min
Buss025, N67, N44, 065, 032 · 25m · 12kr
248 · 34m · 35kr · var ~11 min

Faciliteter och service på Berlin Südkreuz tågstation

På Berlin Südkreuz finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Wifi, Skåp, Shopping, Parkering, Matsal, Bankomat, Taxi, Tillgänglighet, Toalett, Hotell, Lounge, Hittegodskontor, Biljettkontor, Cykelparkering, Cykeluthyrning, Bilar och Informationsdisk.

Mat och dryck

Mat och dryck finns på Berlin Südkreuz.

Wi-Fi och bankomater

Wi-Fi finns tillgängligt på Berlin Südkreuz. Bankomater finns på Berlin Südkreuz.

Biljetter och information

Biljettservice finns tillgänglig på Berlin Südkreuz. Det finns en informationsdisk på Berlin Südkreuz.

Bagage och hittegods

Bagageförvaring finns tillgänglig på Berlin Südkreuz. Hittegods finns tillgängligt på stationen.

Parkering, taxibilar och toaletter

Tillgänglig på Berlin Südkreuz: Parkering, Taxi, Toalett.

Cykel- och bilservice

Tillgänglig på Berlin Südkreuz: Cykelparkering, Cykeluthyrning, Bilar.

Tillgänglighet

Tillgänglighetsanpassade faciliteter finns tillgängliga på Berlin Südkreuz.

De populäraste tåganslutningarna

HemTågTåg i TysklandTåg HildesheimTåg från Berlin till Hildesheim

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone