Tåg från Amsterdam till Tiel med NS Domestic

lör 26 sep.
+ Lägg till returresa
NS Domestic
Intercity
SJ
Oresundstag
VR
2 000 + resebolag
NS Domestic
Intercity
SJ
Oresundstag
VR
2 000 + resebolag
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

De billigaste och snabbaste tågen från Amsterdam till Tiel

Visar tider, priser och bokningsbara biljetter för 26 sep.

Lägsta pris den 26 sep.

219kr

Genomsnittligt biljettpris den 26 sep.

234kr

Snabbaste resa den 26 sep.

1 tim. 18 m

Genomsnittlig restid den 26 sep.

1 tim. 26 m

Tåg den 26 sep.

3

Distans

66 km

Billiga biljetter

Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.

En genomsnittlig biljett från Amsterdam till Tiel kostar omkring 234kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 219kr.

Snabba tåg

Den lör 26 sep. hittade vi 3 tåg från Amsterdam till Tiel, varav 3 är direktförbindelser.

Den lör 26 sep. kör direkttågen sträckan på 66 km på i genomsnitt 1 tim. 26 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa tåg ta dig dit på bara 1 tim. 18 m .

De långsammaste tågen tar 1 tim. 42 m och resan omfattar vanligtvis ett eller två byten, men du kan spara några kronor på dem om du har en snäv budget.

  • NS | BUS
    7:001tim.42
    Amsterdam
    8:42Tiel
    219 kr1Enkelresa
    0 byten
  • NS International | IC Brussel
    8:541tim.18
    Amsterdam
    10:12Tiel
    232 kr1Enkelresa
    0 byten
  • NS International | IC Brussel
    9:541tim.18
    Amsterdam
    11:12Tiel
    252 kr1Enkelresa
    0 byten

Aktuella avgångar

Tågtider Amsterdam–Tiel

Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor från Amsterdam till Tiel tåg imorgon, lördag 26 september. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med tåg.

Senast uppdaterad kl.
LeverantörAvgårRestidAnländerByten
Biljetter
NS | BUS7:00 Amsterdam
1tim.42
8:42 Tiel0 bytendirekt
NS International | IC Brussel8:54 Amsterdam
1tim.18
10:12 Tiel0 bytendirekt
NS International | IC Brussel9:54 Amsterdam
1tim.18
11:12 Tiel0 bytendirekt

Detta är det sista tåget för dagen.

Finn alla datum och tider för denna resa

JÄMFÖR Priser för olika transportsätt

Jämför priser för tåg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

lör
26 sep.
sön
27 sep.
mån
28 sep.
tis
29 sep.
ons
30 sep.
tors
01 okt.
fre
02 okt.

Varför ska man boka från Amsterdam till Tiel tåg med Omio?

NS Domestic liksom Intercity erbjuder tåg tjänster från Amsterdam till Tiel.
Omio är den enda officiella återförsäljaren av biljetter från NS Domestic.

Varför ska man boka med Omio istället för NS Domestic?

  • Jämför med andra leverantörer: På Omio kan du inte bara köpa biljetter till NS Domestic, utan också jämföra biljetter till exempelvis Intercity för att hitta det bästa alternativet för din resa från Amsterdam till Tiel.
  • Utformad för internationella resenärer: Omio finns på ditt språk och erbjuder kundtjänst dygnet runt. Vi erbjuder flera betalningsalternativ, inklusive PayPal, kreditkort och banköverföring, i din föredragna valuta.

Reseinformation

Översikt: Tåg från Amsterdam till Tiel

NederländernaNederländerna
NederländernaNederländerna
Icon of train

Tåg från Amsterdam till Tiel avgår i genomsnitt 18 gånger per dag och tar cirka 1h 10m. Billiga tågbiljetter för den här resan kostar från 206kr om du bokar i förväg.

Tidigaste tåg avgår 00:01, och senaste 23:53. Snabbaste tåg täcker distansen 66 km på 56m.

Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Sträcka
66 km
Genomsnittlig restid med tåg
1h 10m
Lägsta biljettpris
206kr
Tåg per dag
18
Snabbaste tåg
56m
Första tåg
0:01
Sista tåg
23:53
Billigaste månaden
jan.
Billigaste dagen
mån
Högsäsong
apr. - juni
Lågsäsong
okt. - dec.
Mest trafikerade dag
lör
Minst trafikerade dag
tis
Bästa tid att boka
49 dagar
Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation

Tågbolag: NS Domestic, Intercity tåg från Amsterdam till TielNS Domestic, Intercity tåg tar dig mellan Amsterdam och Tiel från 206kr. Med över 1000 reseföretag på Omio kan du hitta de bästa tågtiderna och biljetterna för din resa.

Intercity

Information
Intercity är ett välkänt varumärke för express tågservice som kopplar samman städer över längre avstånd, ofta med begränsade stopp och bekväma vagnar för långdistansresor. Termen "Intercity" härstammar från Storbritannien 1966 med British Rails elektrifiering av West Coast Main Line, och blev ett varumärke för deras huvudlinjepassagerarrutter. Idag varierar Intercity-tjänsterna över Europa, med vissa länder som Schweiz som erbjuder moderna, högstandard tåg, medan de i andra länder kan vara äldre jämfört med nyare höghastighetsalternativ. Många europeiska länder använder "InterCity" som ett officiellt varumärke för reguljära, långdistans tågservice som uppfyller specifika hastighets- och komfortkriterier. Till exempel är PKP Intercity en stor polsk järnvägsoperatör som kopplar samman städer och turistorter inom Polen och över Europa. Trenitalias Intercity-tåg i Italien erbjuder ett prisvärt och utbrett sätt att resa med tåg, som kopplar samman olika städer och samhällen. Dessa tåg erbjuder vanligtvis Standard- och Första klass-tjänster, med bekvämligheter som strömuttag och ibland servering.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig Intercity-varaktighet
1h 4m
Billigaste Intercity-pris
206kr
Intercity frekvens
12 per dag
Bagage ingår
2 stycken bagage upp till 30 kg totalt
Bagageförvaring
Överliggande hyllor och avsedda bagageområden i slutet av vagnarna
Avbokningspolicy
Enligt biljettvillkoren
Återbetalningar
Full återbetalning erbjuds
Bekvämligheter ombord på tåget
Wifi
Mat ombord
Restaurangvagn med varma måltider och snacks, vagnservice på vissa tåg. Men räkna inte med att det finns en buffévagn. Så om det är viktigt för dig att ha tillgång till mat och dryck på tåget, är det bäst att ta med egna förfriskningar ombord.
Platsbokning
Sätesreservation ingår i biljettpriset för de flesta rutter
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
Rullstolsplatser och tillgängliga toaletter finns tillgängliga
Husdjur
Små husdjur i burar tillåts gratis, större hundar kräver betald biljett.
Tyst zon

NS Domestic

Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig NS Domestic-varaktighet
56m
Billigaste NS Domestic-pris
206kr
NS Domestic frekvens
16 per dag

Restips: Tåg från Amsterdam till Tiel

Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Amsterdam till Tiel med tåg. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste tåg, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till Tiel.

FAQs
Billiga tågbiljetter från Amsterdam till Tiel kan kosta från så lite som 206kr när du bokar i förväg. Det genomsnittliga tågbiljettpriset för Amsterdam till Tiel är 213kr; men priserna varierar beroende på tid på dagen och klass, och de tenderar att vara dyrare på själva avresedagen.
I genomsnitt tar det 56m att resa från Amsterdam till Tiel med tåg, för den 66 km långa rutten, men restiden kan variera om du reser på helger och helgdagar.
Det tidigaste tåget från Amsterdam till Tiel avgår klockan 0:01.
Det senaste tåget från Amsterdam till Tiel avgår klockan 23:53.
Det går 18 tåg om dagen från Amsterdam till Tiel som kräver minst ett byte med NS Domestic, Intercity. Tidtabeller kan variera på helgdagar eller helger med färre tåg.
När du tar ett tåg från Amsterdam till Tiel, kan du räkna med NS Domestic, Intercity för det bästa sättet att ta dig till Tiel. Du kan också kolla alla möjliga tågbolag som trafikerar sträckan mellan Amsterdam och Tiel och jämföra de bekvämligheter de erbjuder innan du köper en tågbiljett.
En dagsutflykt till Tiel från Amsterdam är värd att göra med en restid på 56m åt varje håll. Kolla i Omio-appen för det bästa sättet att resa.
Ja, du kan resa med tåg mellan Amsterdam och Tiel.

populära tågstationer

Viktiga stationer och flygplatser för denna resa

De flesta tåg från Amsterdam till Tiel avgår från Amsterdam Centraal och ankommer till Tiel, medan vissa avgångar istället kommer till Tiel Passewaaij. I den här guiden kan du jämföra tågstationerna i Amsterdam och Tiel, läsa mer om transportmöjligheter till och från stadskärnorna samt hitta praktisk information om stationernas faciliteter och service.

Tågstationer för avgång i Amsterdam
Tågstationer för ankomst i Tiel

Vilken station i Amsterdam avgår tågen till Tiel från?

Tåg från Amsterdam till Tiel avgår från Amsterdam Centraal. Stationen ligger 1 km från Amsterdam centrum, på Stationsplein, 1012 AB Amsterdam, Netherlands.
Amsterdam CentraalStationsplein, 1012 AB Amsterdam, NetherlandsWifiSkåpParkeringMatsalBankomatTaxiTillgänglighetToalettHotellBiljettkontorCykelparkeringCykeluthyrningBilarInformationsdisk
Transport till och från centrum

Att ta sig till Amsterdam Centraal från Amsterdam centrum

BussN87, N85, N88 · 6m · 12kr · var ~2 min
Spårvagn17, 2, 24 · 4m · 12kr · var ~48 min
Tunnelbana52 · 1m · 12kr · var ~28 min

Faciliteter och service på Amsterdam Centraal tågstation

På Amsterdam Centraal finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Wifi, Skåp, Parkering, Matsal, Bankomat, Taxi, Tillgänglighet, Toalett, Hotell, Biljettkontor, Cykelparkering, Cykeluthyrning, Bilar och Informationsdisk.

Mat och dryck

Mat och dryck finns på Amsterdam Centraal.

Wi-Fi och bankomater

Wi-Fi finns tillgängligt på Amsterdam Centraal. Bankomater finns på Amsterdam Centraal.

Biljetter och information

Biljettservice finns tillgänglig på Amsterdam Centraal. Det finns en informationsdisk på Amsterdam Centraal.

Bagage och hittegods

Bagageförvaring finns tillgänglig på Amsterdam Centraal.

Parkering, taxibilar och toaletter

Tillgänglig på Amsterdam Centraal: Parkering, Taxi, Toalett.

Cykel- och bilservice

Tillgänglig på Amsterdam Centraal: Cykelparkering, Cykeluthyrning, Bilar.

Tillgänglighet

Tillgänglighetsanpassade faciliteter finns tillgängliga på Amsterdam Centraal.

Amsterdam RAIEuropaplein 24, 1078 GZ Amsterdam, Netherlands+31 20 549 1212WifiSkåpParkeringMatsalBankomatTaxiTillgänglighetToalettHotellHittegodskontorBiljettkontorCykelparkeringCykeluthyrningBilarInformationsdiskBagagevagnar
Transport till och från centrum

Att ta sig till Amsterdam RAI från Amsterdam centrum

Amsterdam RAI ligger 4 km från centrala Amsterdam. Du kan bland annat resa dit med:

BussN84 · 14m · 24kr
Spårvagn4 · 22m · 24kr · var ~9 min
Tunnelbana51 · 13m · 24kr · var ~11 min

Faciliteter och service på Amsterdam RAI tågstation

På Amsterdam RAI finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Wifi, Skåp, Parkering, Matsal, Bankomat, Taxi, Tillgänglighet, Toalett, Hotell, Hittegodskontor, Biljettkontor, Cykelparkering, Cykeluthyrning, Bilar, Informationsdisk och Bagagevagnar.

Mat och dryck

Mat och dryck finns på Amsterdam RAI.

Wi-Fi och bankomater

Wi-Fi finns tillgängligt på Amsterdam RAI. Bankomater finns på Amsterdam RAI.

Biljetter och information

Biljettservice finns tillgänglig på Amsterdam RAI. Det finns en informationsdisk på Amsterdam RAI.

Bagage och hittegods

Bagageförvaring finns tillgänglig på Amsterdam RAI. Hittegods finns tillgängligt på stationen.

Parkering, taxibilar och toaletter

Tillgänglig på Amsterdam RAI: Parkering, Taxi, Toalett.

Cykel- och bilservice

Tillgänglig på Amsterdam RAI: Cykelparkering, Cykeluthyrning, Bilar.

Tillgänglighet

Tillgänglighetsanpassade faciliteter finns tillgängliga på Amsterdam RAI.

Amsterdam AmstelJulianaplein 1, 1097 DN Amsterdam, Netherlands+31 30 235 7822WifiSkåpParkeringMatsalBankomatTaxiTillgänglighetToalettHotellHittegodskontorBiljettkontorCykelparkeringCykeluthyrningBilarInformationsdiskBagagevagnar
Transport till och från centrum

Att ta sig till Amsterdam Amstel från Amsterdam centrum

Amsterdam Amstel ligger 3 km från centrala Amsterdam. Du kan bland annat resa dit med:

TågSprinter, Intercity · 9m · 12kr · var ~16 min
BussN22 · 8m · 24kr
N85 · 11m · 24kr
Spårvagn12 · 19m · 24kr · var ~11 min
Tunnelbana51, 53, 54 · 4m · 24kr · var ~28 min
51, 53, 54 · 6m · 24kr · var ~28 min

Faciliteter och service på Amsterdam Amstel tågstation

På Amsterdam Amstel finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Wifi, Skåp, Parkering, Matsal, Bankomat, Taxi, Tillgänglighet, Toalett, Hotell, Hittegodskontor, Biljettkontor, Cykelparkering, Cykeluthyrning, Bilar, Informationsdisk och Bagagevagnar.

Mat och dryck

Mat och dryck finns på Amsterdam Amstel.

Wi-Fi och bankomater

Wi-Fi finns tillgängligt på Amsterdam Amstel. Bankomater finns på Amsterdam Amstel.

Biljetter och information

Biljettservice finns tillgänglig på Amsterdam Amstel. Det finns en informationsdisk på Amsterdam Amstel.

Bagage och hittegods

Bagageförvaring finns tillgänglig på Amsterdam Amstel. Hittegods finns tillgängligt på stationen.

Parkering, taxibilar och toaletter

Tillgänglig på Amsterdam Amstel: Parkering, Taxi, Toalett.

Cykel- och bilservice

Tillgänglig på Amsterdam Amstel: Cykelparkering, Cykeluthyrning, Bilar.

Tillgänglighet

Tillgänglighetsanpassade faciliteter finns tillgängliga på Amsterdam Amstel.

Tåg från Amsterdam till Tiel: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

HemTågTåg i NederländernaTåg från Amsterdam till Tiel

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone