Zürich till Graz

ons 26 aug.
+ Lägg till returresa
Res med tåg, buss, flyg med
ÖBB | Euro City (EC)
Helvetic Airways
FlixBus
ÖBB | Nightjet
ÖBB
1 000+ alternativ
ÖBB | Euro City (EC)
Helvetic Airways
FlixBus
ÖBB | Nightjet
ÖBB
1 000+ alternativ
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

Reseinformation

Jämför tåg, buss och flyg för Zürich till Graz

Omio rekommenderar att boka med tåg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Zürich till Graz. Om det är låga priser du är ute efter, välj buss med priser från 441kr. Ni som har ont om tid kan boka med flyg, vilket tar er fram på 1h 39m. Om du vill flyga med ett lågt koldioxidavtryck är tåg ditt säkra kort då det släpper endast ut 0.2 - 0.5kg. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för buss är 441kr och för flyg är det1578kr.

Sträcka: 522 km

Jämför train med

Populärast
Tåg
Flyg
Buss

1035kr

Genomsnittspris

3143kr

Genomsnittspris

674kr

Genomsnittspris

Billigast

10h 31m

Genomsnittlig restid

10h 1m

Ombord

+

30m

Extra tid*

4h 39m

Genomsnittlig restid

Snabbast

1h 39m

Ombord

+

3h 0m

Extra tid*

11h 20m

Genomsnittlig restid

10h 50m

Ombord

+

30m

Extra tid*

0.2 - 0.5kg

Koldioxidutsläpp

Lägst

-

Koldioxidutsläpp

0.5 - 1.3kg

Koldioxidutsläpp

ÖBB | Euro City (EC)

Mest populära tågbolaget

Helvetic Airways

Mest populära flygbolaget

FlixBus

Mest populära bussbolaget

Direkta resor

Direkta resor

Direkta resor

Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.

Resealternativ
från Zürich till Graz

Du kan ta dig från Zürich till Graz med tåg, buss och flyg.

Vår rekommendation

bus

Det bästa sättet att resa från Zürich till Graz är med buss eftersom buss erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.

  • FlixBusFlixBus · FlixBus
    15:5011tim.20
    Kloten, Zürich Flughafen (Bahnhof)
    3:10Graz, Erna-Diez-Straße (P+R Webling)
    741 kr1Enkelresa
    1 byte

Billigast

  • FlixBusFlixBus · FlixBus
    15:5011tim.20
    Kloten, Zürich Flughafen (Bahnhof)
    3:10Graz, Erna-Diez-Straße (P+R Webling)
    741 kr1Enkelresa
    1 byte

Snabbast

  • Helvetic AirwaysLX1510
    8:551tim.10
    Zürich flygplats
    10:05Graz flygplats
    5205 kr1Enkelresa
    0 byten

Andra alternativ

  • ÖBB | Euro City (EC)EC 97+ÖBBRJX19977+ÖBB | Euro City (EC)EC 163+ÖBB | ICEICE 117
    7:3210tim.29
    Zürich Hauptbahnhof
    18:01Graz Hbf
    823 kr1Enkelresa
    3 byten
  • ÖBB | Euro City (EC)EC 97+ÖBBRJX19977+ÖBB | Euro City (EC)EC 163
    7:3210tim.39
    Zürich Hauptbahnhof
    18:11Graz Hbf
    823 kr1Enkelresa
    2 byten
  • ÖBB | Euro City (EC)EC 95+ÖBBRJX19911 · IR 515
    5:3510tim.40
    Zürich Hauptbahnhof
    16:15Graz Hbf
    940 kr1Enkelresa
    2 byten
  • FlixBusFlixBus · FlixBus
    11:0513tim.35
    Kloten, Zürich Flughafen (Bahnhof)
    0:40Graz, Erna-Diez-Straße (P+R Webling)
    741 kr1Enkelresa
    1 byte
  • EurowingsEW8761 · EW4503
    9:054tim.45
    Zürich flygplats
    13:50Graz flygplats
    2471 kr1Enkelresa
    1 byte
  • Condor FlugdienstDE4318 · DE4345+ÖBB | RailjetRJ 854
    11:209tim.40
    Zürich flygplats
    21:00Graz Hbf
    4231 kr1Enkelresa
    2 byten
  • Condor FlugdienstDE4312 · DE4345+ÖBB | RailjetRJ 854
    8:0013tim.00
    Zürich flygplats
    21:00Graz Hbf
    4231 kr1Enkelresa
    2 byten

Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .

JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg

Jämför priser för tåg, buss och flyg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

ons
26 aug.
tors
27 aug.
fre
28 aug.
lör
29 aug.
sön
30 aug.
mån
31 aug.
tis
01 sep.
ons
02 sep.
tors
03 sep.
fre
04 sep.
lör
05 sep.
sön
06 sep.
mån
07 sep.
tis
08 sep.
ons
09 sep.
tors
10 sep.
fre
11 sep.
lör
12 sep.
sön
13 sep.
mån
14 sep.
tis
15 sep.

Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Restips: Resor från Zürich to Graz

Enkla resor till Graz. Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Zürich to Graz.

FAQs
Det finns 3 sätt att resa mellan Zürich och Graz, inklusive att ta en/ett tåg, buss och flyg.
Det billigaste sättet att resa från Zürich till Graz är att ta en/ett buss till ett genomsnittligt pris av 674kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Graz:

En/Ett buss kostar 361kr mindre än en/ett tåg på denna rutt med biljetter till en/ett tåg från Zürich till Graz för ett genomsnittligt pris på 1035kr.

En/Ett buss kostar 2469kr mindre än en/ett flyg på denna rutt med biljetter till en/ett flyg från Zürich till Graz för ett genomsnittligt pris på 3143kr.

Snabbaste sättet att resa från Zürich till Graz är med flyg med en genomsnittlig restid på 1h 39m.

Det finns alternativa resval till Graz som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Tåg ta i genomsnitt 10h 1m.

Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 10h 50m.

Avståndet från Zürich till Graz är ungefär 522 km.
Den genomsnittliga dagliga turtätheten från Zürich till Graz är:
  • Omkring 11 flyg om dagen.
  • Omkring 4 tåg om dagen.
  • Omkring 3 bussar om dagen.

Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan Zürich och Graz, eftersom reguljära turer med tåg, buss och flyg kan variera beroende på säsong och veckodag.

Dessa är de populäraste avgångs- respektive ankomstplatserna för resande från Zürich till Graz:
  • Flyg avgår för det mesta från Zürich flygplats och anländer till Graz flygplats.
  • Tåg avgår för det mesta från Zürich Hauptbahnhof och anländer till Graz Hbf.
  • Bussar avgår för det mesta från Kloten, Zürich Flughafen (Bahnhof) och anländer till Graz, Erna-Diez-Straße (P+R Webling).
Om du främst söker ett bra pris för din resa från Zürich till Graz kan vi hjälpa dig att hitta de resebolag som ger dig bäst valuta för pengarna:
  • Resa med Helvetic Airways, Austrian Airlines, Air Baltic, Swiss, Eurowings, Lufthansa för att åka till Graz med flyg.
  • Resa med FlixBus, BlaBlaCar för att åka till Graz med buss.
  • Resa med ÖBB | Euro City (EC), ÖBB | Nightjet, ÖBB, EuroNight, Deutsche Bahn, Swiss Federal Railways (SBB CFF FFS), ÖBB | Railjet för att åka till Graz med tåg.
Ja, det finns direktförbindelser mellan Zürich och Graz med följande reseoperatörer:
  • Du kan hitta omkring 1 direkt flyg om dagen och boka denna/detta direktflyg med Helvetic Airways, Air Baltic.
  • Du kan hitta omkring 0 direkt bussar om dagen och boka denna/detta direktbussar med BlaBlaCar.
  • Du kan hitta omkring 1 direkt tåg om dagen och boka denna/detta direkttåg med ÖBB | Euro City (EC), ÖBB | Nightjet, EuroNight, Swiss Federal Railways (SBB CFF FFS).
Omios kunder som reser från Zürich till Graz utökar också ofta sin semester för att åka till Wien, Berlin, München, Hamburg, Frankfurt am Main . Omio kan hjälpa dig att planera din resa och hitta de bästa förbindelserna mellan Graz och dessa populära resmål till ett superbra pris.

Resor från Zürich till Graz: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone