Zürich till Bratislava

tors 22 okt.
+ Lägg till returresa
Res med tåg, buss, flyg med
Deutsche Bahn
Wizz Air
FlixBus
BlaBlaCar Bus
Malta Air
1 000+ alternativ
Deutsche Bahn
Wizz Air
FlixBus
BlaBlaCar Bus
Malta Air
1 000+ alternativ
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

Reseinformation

Jämför tåg, buss och flyg för Zürich till Bratislava

Omio rekommenderar att boka med tåg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Zürich till Bratislava. Om priset är viktigast för dig, välj flyg, med ett genomsnittligt biljettpris på 648 kr Om du har ont om tid kan du överväga att boka flyg, som har en genomsnittlig total restid på 4h 33m. Om du vill minimera ditt koldioxidavtryck är tåg det bästa alternativet, med ett beräknat CO2-utsläpp på 0.2 - 0.6kg. De genomsnittliga biljettpriserna beror på färdmedlet: flyg kostar i genomsnitt 648 kr, medan tåg kostar i genomsnitt 1 560 kr.

Sträcka: 645 km

Jämför train med

Populärast
Tåg
Flyg
Buss
Med bil

1 560 kr

Genomsnittspris

648 kr

Genomsnittspris

Billigast

789 kr

Genomsnittspris

2 422 kr

Genomsnittspris

(bränsle + vägtullar)

9h 24m

Genomsnittlig restid

8h 54m

Ombord

+

30m

Extra tid*

4h 33m

Genomsnittlig restid

Snabbast

2h 33m

Ombord

+

2h 0m

Extra tid*

13h 7m

Genomsnittlig restid

12h 37m

Ombord

+

30m

Extra tid*

8h 11m

Genomsnittlig restid

(dörr till dörr)

0.2 - 0.6kg

Koldioxidutsläpp

Lägst

-

Koldioxidutsläpp

0.6 - 1.6kg

Koldioxidutsläpp

-

Koldioxidutsläpp

Deutsche Bahn

Mest populära tågbolaget

Buzz

Mest populära flygbolaget

FlixBus

Mest populära bussbolaget

Egen bil eller hyrbil

Direkta resor

Direkta resor

Direkta resor

Direkta resor

Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.

Jämför sätt att resa från Zürich till Bratislava

Jämför de tillgängliga sätten att ta dig från Zürich till Bratislava, med viktiga detaljer om pris, hastighet, bekvämlighet och direkta förbindelser.

Det billigaste sättet att resa från Zürich till Bratislava är att ta en/ett flyg till ett genomsnittligt pris av 648 kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Bratislava:

En/Ett flyg kostar 141 kr mindre än en/ett buss på denna rutt med biljetter till en/ett buss från Zürich till Bratislava för ett genomsnittligt pris på 789 kr.

En/Ett flyg kostar 913 kr mindre än en/ett tåg på denna rutt med biljetter till en/ett tåg från Zürich till Bratislava för ett genomsnittligt pris på 1 560 kr.

Snabbaste sättet att resa från Zürich till Bratislava är med flyg med en genomsnittlig restid på 4h 33m.

Det finns alternativa resval till Bratislava som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Tåg ta i genomsnitt 9h 24m.

Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 13h 7m.

Det är användbart att jämföra dina alternativ eftersom det finns 3 sätt att resa mellan Zürich och Bratislava inklusive att resa med tåg, buss och flyg.
Ta tåget. Det är det billigare alternativet, och den extra tiden ombord är oftast mer avkopplande än att köra.

Biljetter börjar på runt 1 560 kr jämfört med ungefär 2 422 kr i bränsle och vägtullar – en besparing på cirka 862 kr. Resan tar 8h 54m jämfört med 8h 11m med bil, så du kommer fram lite senare, men du kan arbeta, läsa eller sova längs vägen istället för att spendera tiden bakom ratten. Du slipper också besväret med att parkera i andra änden.

Att köra bil är värt det om du har ett pressat schema, reser som en grupp eller vill stanna någonstans längs vägen.

Resealternativ
från Zürich till Bratislava

Du kan ta dig från Zürich till Bratislava med tåg, buss och flyg.

Vår rekommendation

bus

Det bästa sättet att resa från Zürich till Bratislava är med buss eftersom buss erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.

  • FlixBusFlixBus · FlixBus
    15:5012tim.43
    Kloten, Zürich Flughafen (Bahnhof)
    4:33Bratislava, Einsteinova
    757 kr1Enkelresa
    1 byte

Billigast

  • FlixBusFlixBus · FlixBus
    15:5012tim.43
    Kloten, Zürich Flughafen (Bahnhof)
    4:33Bratislava, Einsteinova
    757 kr1Enkelresa
    1 byte

Snabbast

  • Wizz AirW67034
    17:351tim.40
    EuroAirport Basel Mulhouse Freiburg
    19:15Milan Rastislav Štefánik-flygplatsen
    1 254 kr1Enkelresa
    0 byten

Andra alternativ

  • FlixBusFlixBus · FlixBus
    15:5012tim.47
    Kloten, Zürich Flughafen (Bahnhof)
    4:37Bratislava, Most SNP
    757 kr1Enkelresa
    1 byte
  • FlixBusFlixBus · FlixBus
    15:5012tim.52
    Kloten, Zürich Flughafen (Bahnhof)
    4:42Bratislava, Autobusová stanica Mlynské Nivy
    757 kr1Enkelresa
    1 byte
  • FlixBusFlixBus · FlixBus · FlixBus
    18:2017tim.15
    Kloten, Zürich Flughafen (Bahnhof)
    11:35Bratislava, Autobusová stanica Mlynské Nivy
    781 kr1Enkelresa
    2 byten

Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .

JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg

Jämför priser för tåg, buss och flyg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

tors
22 okt.
fre
23 okt.
lör
24 okt.
sön
25 okt.
mån
26 okt.
tis
27 okt.
ons
28 okt.

Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Restips: Resor från Zürich to Bratislava

Enkla resor till Bratislava. Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Zürich to Bratislava.

FAQs
Det finns 3 sätt att resa mellan Zürich och Bratislava, inklusive att ta en/ett tåg, buss och flyg.
Det billigaste sättet att resa från Zürich till Bratislava är att ta en/ett flyg till ett genomsnittligt pris av 648 kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Bratislava:

En/Ett flyg kostar 141 kr mindre än en/ett buss på denna rutt med biljetter till en/ett buss från Zürich till Bratislava för ett genomsnittligt pris på 789 kr.

En/Ett flyg kostar 913 kr mindre än en/ett tåg på denna rutt med biljetter till en/ett tåg från Zürich till Bratislava för ett genomsnittligt pris på 1 560 kr.

Snabbaste sättet att resa från Zürich till Bratislava är med flyg med en genomsnittlig restid på 4h 33m.

Det finns alternativa resval till Bratislava som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Tåg ta i genomsnitt 9h 24m.

Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 13h 7m.

Avståndet från Zürich till Bratislava är ungefär 645 km.
Den genomsnittliga dagliga turtätheten från Zürich till Bratislava är:
  • Omkring 11 bussar om dagen.
  • Omkring 2 tåg om dagen.
  • Omkring 1 flyg om dagen.

Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan Zürich och Bratislava, eftersom reguljära turer med tåg, buss och flyg kan variera beroende på säsong och veckodag.

Dessa är de populäraste avgångs- respektive ankomstplatserna för resande från Zürich till Bratislava:
  • Flyg avgår för det mesta från Zürich flygplats och anländer till Milan Rastislav Štefánik-flygplatsen.
  • Tåg avgår för det mesta från Zürich Hauptbahnhof och anländer till Bratislava-Petržalka.
  • Bussar avgår för det mesta från Zürich, Sihlquai Bus Terminal (Carparkplatz Sihlquai) och anländer till Bratislava, Autobusová stanica Mlynské Nivy.
Om du främst söker ett bra pris för din resa från Zürich till Bratislava kan vi hjälpa dig att hitta de resebolag som ger dig bäst valuta för pengarna:
  • Resa med Wizz Air, Malta Air, Buzz för att åka till Bratislava med flyg.
  • Resa med FlixBus, BlaBlaCar Bus för att åka till Bratislava med buss.
  • Resa med Deutsche Bahn för att åka till Bratislava med tåg.
Ja, det finns en direktrutt mellan Zürich och Bratislava
  • Du kan hitta omkring 1 direkt flyg om dagen och boka denna/detta direkt flyg med Wizz Air.
Omios kunder som reser från Zürich till Bratislava utökar också ofta sin semester för att åka till Wien, Budapest, Prag, Brno, Kraków . Omio kan hjälpa dig att planera din resa och hitta de bästa förbindelserna mellan Bratislava och dessa populära resmål till ett superbra pris.

Resor från Zürich till Bratislava: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

HemResorTill BratislavaZürich till Bratislava

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone