Warszawa till Vilnius

tis 20 okt.
+ Lägg till returresa
Res med tåg, buss, flyg med
Lux Express
Lot Polish Airlines
FlixBus
Ecolines
PolskiBus
1 000+ alternativ
Lux Express
Lot Polish Airlines
FlixBus
Ecolines
PolskiBus
1 000+ alternativ
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

Reseinformation

Jämför tåg, buss och flyg för Warszawa till Vilnius

Omio rekommenderar att boka med buss, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Warszawa till Vilnius. Om priset är viktigast för dig, välj buss, med ett genomsnittligt biljettpris på 345 kr Om du har ont om tid kan du överväga att boka flyg, som har en genomsnittlig total restid på 4h 26m. Om du vill minimera ditt koldioxidavtryck är buss det bästa alternativet, med ett beräknat CO2-utsläpp på 0.4 - 1.0kg. De genomsnittliga biljettpriserna beror på färdmedlet: buss kostar i genomsnitt 345 kr, medan flyg kostar i genomsnitt 3 863 kr.

Sträcka: 393 km

Jämför bus med

Populärast
Buss
Flyg
Med bil

345 kr

Genomsnittspris

Billigast

3 863 kr

Genomsnittspris

849 kr

Genomsnittspris

(bränsle + vägtullar)

8h 16m

Genomsnittlig restid

7h 46m

Ombord

+

30m

Extra tid*

4h 26m

Genomsnittlig restid

Snabbast

2h 26m

Ombord

+

2h 0m

Extra tid*

5h 6m

Genomsnittlig restid

(dörr till dörr)

0.4 - 1.0kg

Koldioxidutsläpp

Lägst

1.2 - 2.4kg

Koldioxidutsläpp

-

Koldioxidutsläpp

FlixBus

Mest populära bussbolaget

Lot Polish Airlines

Mest populära flygbolaget

Egen bil eller hyrbil

Direkta resor

Direkta resor

Direkta resor

Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.

Det billigaste sättet att resa från Warszawa till Vilnius är att ta en/ett buss till ett genomsnittligt pris av 345 kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Vilnius:

En/Ett buss kostar 3 519 kr mindre än en/ett flyg på denna rutt med biljetter till en/ett flyg från Warszawa till Vilnius för ett genomsnittligt pris på 3 863 kr.

Snabbaste sättet att resa från Warszawa till Vilnius är med flyg med en genomsnittlig restid på 4h 26m.

Det finns alternativa resval till Vilnius som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 8h 16m.

Det är användbart att jämföra dina alternativ eftersom det finns 3 sätt att resa mellan Warszawa och Vilnius inklusive att resa med tåg, buss och flyg.
Ta bussen. Det är det billigaste sättet att göra den här resan, och prisskillnaden är oftast större än folk förväntar sig.

Biljetter börjar på runt 345 kr jämfört med ungefär 849 kr i bränsle och vägtullar – en besparing på cirka 504 kr. Resan tar 7h 46m jämfört med 5h 6m med bil, så du kommer fram lite senare, men du kan använda tiden produktivt istället för att spendera den bakom ratten. Ingen parkering att sortera, inga tankstopp, och de flesta bussar har Wi-Fi och eluttag.

Att köra bil är värt att överväga om du har ett pressat schema, reser som en grupp (där bränslekostnaderna delas upp på flera sätt), eller vill ha flexibiliteten att stanna längs vägen.

Resealternativ
från Warszawa till Vilnius

Du kan ta dig från Warszawa till Vilnius med tåg, buss och flyg.

Vår rekommendation

bus

Det bästa sättet att resa från Warszawa till Vilnius är med buss eftersom buss erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.

  • FlixBusFlixBus
    15:556tim.25
    Warszawa, Metro Marymont 11
    23:20Vilnius, Savanorių Prospektas
    184 kr1Enkelresa
    0 byten

Billigast

  • FlixBusFlixBus
    15:556tim.25
    Warszawa, Metro Marymont 11
    23:20Vilnius, Savanorių Prospektas
    184 kr1Enkelresa
    0 byten

Snabbast

  • Lot Polish AirlinesLO777
    8:101tim.05
    Warszawa-Frédéric Chopin-flygplatsen
    10:15Vilnius internationella flygplats
    4 657 kr1Enkelresa
    0 byten

Andra alternativ

  • FlixBusFlixBus
    15:556tim.35
    Warszawa, Metro Marymont 11
    23:30Vilnius, Autobusų Stotis (Sodų g. 22)
    184 kr1Enkelresa
    0 byten
  • FlixBusFlixBus
    15:356tim.45
    Warszawa, Dworzec Zachodni
    23:20Vilnius, Savanorių Prospektas
    184 kr1Enkelresa
    0 byten
  • FlixBusFlixBus
    15:356tim.55
    Warszawa, Dworzec Zachodni
    23:30Vilnius, Autobusų Stotis (Sodų g. 22)
    184 kr1Enkelresa
    0 byten
  • Lot Polish AirlinesLO779
    20:151tim.05
    Warszawa-Frédéric Chopin-flygplatsen
    22:20Vilnius internationella flygplats
    4 657 kr1Enkelresa
    0 byten
  • Lot Polish AirlinesLO771
    11:451tim.05
    Warszawa-Frédéric Chopin-flygplatsen
    13:50Vilnius internationella flygplats
    4 657 kr1Enkelresa
    0 byten
  • Lot Polish AirlinesLO773
    22:351tim.05
    Warszawa-Frédéric Chopin-flygplatsen
    0:40Vilnius internationella flygplats
    4 657 kr1Enkelresa
    0 byten

Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .

JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg

Jämför priser för tåg, buss och flyg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

tis
20 okt.
ons
21 okt.
tors
22 okt.
fre
23 okt.
lör
24 okt.
sön
25 okt.
mån
26 okt.
tis
27 okt.
ons
28 okt.
tors
29 okt.
fre
30 okt.
lör
31 okt.
sön
01 nov.
mån
02 nov.
tis
03 nov.
ons
04 nov.
tors
05 nov.
fre
06 nov.
lör
07 nov.
sön
08 nov.
mån
09 nov.

Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Restips: Resor från Warszawa to Vilnius

Enkla resor till Vilnius. Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Warszawa to Vilnius.

FAQs
Det finns 3 sätt att resa mellan Warszawa och Vilnius, inklusive att ta en/ett tåg, buss och flyg.
Det billigaste sättet att resa från Warszawa till Vilnius är att ta en/ett buss till ett genomsnittligt pris av 345 kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Vilnius:

En/Ett buss kostar 3 519 kr mindre än en/ett flyg på denna rutt med biljetter till en/ett flyg från Warszawa till Vilnius för ett genomsnittligt pris på 3 863 kr.

Snabbaste sättet att resa från Warszawa till Vilnius är med flyg med en genomsnittlig restid på 4h 26m.

Det finns alternativa resval till Vilnius som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 8h 16m.

Avståndet från Warszawa till Vilnius är ungefär 393 km.
Den genomsnittliga dagliga turtätheten från Warszawa till Vilnius är:
  • Omkring 53 bussar om dagen.
  • Omkring 7 flyg om dagen.

Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan Warszawa och Vilnius, eftersom reguljära turer med tåg, buss och flyg kan variera beroende på säsong och veckodag.

Dessa är de populäraste avgångs- respektive ankomstplatserna för resande från Warszawa till Vilnius:
  • Flyg avgår för det mesta från Warszawa-Frédéric Chopin-flygplatsen och anländer till Vilnius internationella flygplats.
  • Bussar avgår för det mesta från Warszawa, Dworzec Zachodni och anländer till Vilnius, Autobusų Stotis (Sodų g. 22).
Om du främst söker ett bra pris för din resa från Warszawa till Vilnius kan vi hjälpa dig att hitta de resebolag som ger dig bäst valuta för pengarna:
  • Resa med Lux Express, FlixBus, Ecolines, PolskiBus, TOKS, Sindbad, Infobus för att åka till Vilnius med buss.
  • Resa med Lot Polish Airlines, Lufthansa, CitizenPlane, Austrian Airlines, Norwegian Air Shuttle, Air Baltic, Turkish Airlines för att åka till Vilnius med flyg.
Ja, det finns direktförbindelser mellan Warszawa och Vilnius med följande reseoperatörer:
  • Du kan hitta omkring 52 direkt bussar om dagen och boka denna/detta direktbussar med Lux Express, FlixBus, Ecolines, PolskiBus, TOKS, Sindbad, Infobus.
  • Du kan hitta omkring 5 direkt flyg om dagen och boka denna/detta direktflyg med Lot Polish Airlines, CitizenPlane.
Omios kunder som reser från Warszawa till Vilnius utökar också ofta sin semester för att åka till Minsk, Riga, Reval, Kaunas, Berlin . Omio kan hjälpa dig att planera din resa och hitta de bästa förbindelserna mellan Vilnius och dessa populära resmål till ett superbra pris.
HemResorTill VilniusWarszawa till Vilnius

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone