Santander till Gijón

ons 21 okt.
+ Lägg till returresa
Res med tåg, buss, flyg med
Alsa
Vueling
Alsa Supra
SJ
Oresundstag
1 000+ alternativ
Alsa
Vueling
Alsa Supra
SJ
Oresundstag
1 000+ alternativ
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

Reseinformation

Jämför tåg, buss och flyg för Santander till Gijón

Omio rekommenderar att boka med buss, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Santander till Gijón. Om priset är viktigast för dig, välj buss, med ett genomsnittligt biljettpris på 143 kr Om du har ont om tid kan du överväga att boka buss, som har en genomsnittlig total restid på 3h 47m. De genomsnittliga biljettpriserna beror på färdmedlet: buss kostar i genomsnitt 143 kr, medan flyg kostar i genomsnitt 3 489 kr.

Sträcka: 150 km

Jämför bus med

Populärast
Buss
Flyg
Med bil

143 kr

Genomsnittspris

Billigast

3 489 kr

Genomsnittspris

347 kr

Genomsnittspris

(bränsle + vägtullar)

3h 47m

Genomsnittlig restid

Snabbast

3h 17m

Ombord

+

30m

Extra tid*

4h 51m

Genomsnittlig restid

2h 51m

Ombord

+

2h 0m

Extra tid*

1h 56m

Genomsnittlig restid

(dörr till dörr)

Alsa

Mest populära bussbolaget

Vueling

Mest populära flygbolaget

Egen bil eller hyrbil

Direkta resor

Direkta resor

Direkta resor

Det billigaste sättet att resa från Santander till Gijón är att ta en/ett buss till ett genomsnittligt pris av 143 kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Gijón:

En/Ett buss kostar 3 347 kr mindre än en/ett flyg på denna rutt med biljetter till en/ett flyg från Santander till Gijón för ett genomsnittligt pris på 3 489 kr.

Snabbaste sättet att resa från Santander till Gijón är med buss med en genomsnittlig restid på 3h 47m.

Det finns alternativa resval till Gijón som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Flyg ta i genomsnitt 4h 51m.

Det är användbart att jämföra dina alternativ eftersom det finns 3 sätt att resa mellan Santander och Gijón inklusive att resa med tåg, buss och flyg.
Ta bussen. Det är det billigaste sättet att göra den här resan, och prisskillnaden är oftast större än folk förväntar sig.

Biljetter börjar på runt 143 kr jämfört med ungefär 347 kr i bränsle och vägtullar – en besparing på cirka 205 kr. Resan tar 3h 17m jämfört med 1h 56m med bil, så du kommer fram lite senare, men du kan använda tiden produktivt istället för att spendera den bakom ratten. Ingen parkering att sortera, inga tankstopp, och de flesta bussar har Wi-Fi och eluttag.

Att köra bil är värt att överväga om du har ett pressat schema, reser som en grupp (där bränslekostnaderna delas upp på flera sätt), eller vill ha flexibiliteten att stanna längs vägen.

Resealternativ
från Santander till Gijón

Du kan ta dig från Santander till Gijón med tåg, buss och flyg.

Vår rekommendation

bus

Det bästa sättet att resa från Santander till Gijón är med buss eftersom buss erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.

  • AlsaNormal
    16:003tim.10
    Santander, Estación de Autobuses
    19:10Gijon, Estación de Autobuses
    214 kr1Enkelresa
    0 byten

Billigast

  • AlsaNormal
    16:003tim.10
    Santander, Estación de Autobuses
    19:10Gijon, Estación de Autobuses
    214 kr1Enkelresa
    0 byten

Snabbast

  • AlsaSupra Economy
    17:302tim.45
    Santander, Estación de Autobuses
    20:15Gijon, Estación de Autobuses
    369 kr1Enkelresa
    0 byten

Andra alternativ

  • AlsaNormal
    3:453tim.15
    Santander, Estación de Autobuses
    7:00Gijon, Estación de Autobuses
    214 kr1Enkelresa
    0 byten
  • AlsaNormal
    11:303tim.20
    Santander, Estación de Autobuses
    14:50Gijon, Estación de Autobuses
    214 kr1Enkelresa
    0 byten
  • AlsaNormal
    20:003tim.30
    Santander, Estación de Autobuses
    23:30Gijon, Estación de Autobuses
    214 kr1Enkelresa
    0 byten

Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .

JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg

Jämför priser för tåg, buss och flyg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

ons
21 okt.
tors
22 okt.
fre
23 okt.
lör
24 okt.
sön
25 okt.
mån
26 okt.
tis
27 okt.
ons
28 okt.
tors
29 okt.
fre
30 okt.
lör
31 okt.
sön
01 nov.
mån
02 nov.
tis
03 nov.

Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Restips: Resor från Santander to Gijón

Enkla resor till Gijón. Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Santander to Gijón.

FAQs
Det finns 3 sätt att resa mellan Santander och Gijón, inklusive att ta en/ett tåg, buss och flyg.
Det billigaste sättet att resa från Santander till Gijón är att ta en/ett buss till ett genomsnittligt pris av 143 kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Gijón:

En/Ett buss kostar 3 347 kr mindre än en/ett flyg på denna rutt med biljetter till en/ett flyg från Santander till Gijón för ett genomsnittligt pris på 3 489 kr.

Snabbaste sättet att resa från Santander till Gijón är med buss med en genomsnittlig restid på 3h 47m.

Det finns alternativa resval till Gijón som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Flyg ta i genomsnitt 4h 51m.

Avståndet från Santander till Gijón är ungefär 150 km.
Den genomsnittliga dagliga turtätheten från Santander till Gijón är:
  • Omkring 27 bussar om dagen.
  • Omkring 2 flyg om dagen.

Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan Santander och Gijón, eftersom reguljära turer med tåg, buss och flyg kan variera beroende på säsong och veckodag.

Dessa är de populäraste avgångs- respektive ankomstplatserna för resande från Santander till Gijón:
  • Flyg avgår för det mesta från Santander flygplats och anländer till Asturias / Aviles.
  • Bussar avgår för det mesta från Santander, Aeropuerto De Santander och anländer till Gijon, Estación de Autobuses.
Om du främst söker ett bra pris för din resa från Santander till Gijón kan vi hjälpa dig att hitta de resebolag som ger dig bäst valuta för pengarna:
  • Resa med Alsa, Alsa Supra för att åka till Gijón med buss.
  • Resa med Vueling för att åka till Gijón med flyg.
Ja, det finns en direktrutt mellan Santander och Gijón
  • Du kan hitta omkring 8 direkt bussar om dagen och boka denna/detta direkt bussar med Alsa, Alsa Supra.
Omios kunder som reser från Santander till Gijón utökar också ofta sin semester för att åka till Madrid, Oviedo, Bilbao, Valladolid, Barcelona . Omio kan hjälpa dig att planera din resa och hitta de bästa förbindelserna mellan Gijón och dessa populära resmål till ett superbra pris.

Resor från Santander till Gijón: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

HemResorRes till SpanienSantander till Gijón

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone