Palermo till Bergamo

sön 30 aug.
+ Lägg till returresa
Res med buss, tåg, flyg med
Malta Air
FlixBus
Frecciarossa
easyJet
ITA
1 000+ alternativ
Malta Air
FlixBus
Frecciarossa
easyJet
ITA
1 000+ alternativ
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

Reseinformation

Jämför buss, tåg och flyg för Palermo till Bergamo

Omio rekommenderar att boka med flyg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Palermo till Bergamo. Om priset är viktigast för dig, välj flyg, med ett genomsnittligt biljettpris på 1010kr Om du har ont om tid kan du överväga att boka flyg, som har en genomsnittlig total restid på 3h 57m. De genomsnittliga biljettpriserna beror på färdmedlet: flyg kostar i genomsnitt 1010kr, medan tåg kostar i genomsnitt 1492kr.

Sträcka: 896 km

Jämför flight med

Populärast
Flyg
Tåg
Buss

1010kr

Genomsnittspris

Billigast

1492kr

Genomsnittspris

1380kr

Genomsnittspris

3h 57m

Genomsnittlig restid

Snabbast

1h 57m

Ombord

+

2h 0m

Extra tid*

17h 8m

Genomsnittlig restid

16h 38m

Ombord

+

30m

Extra tid*

23h 45m

Genomsnittlig restid

23h 15m

Ombord

+

30m

Extra tid*

Malta Air

Mest populära flygbolaget

Frecciarossa

Mest populära tågbolaget

FlixBus

Mest populära bussbolaget

Direkta resor

Direkta resor

Direkta resor

Resealternativ
från Palermo till Bergamo

Du kan ta dig från Palermo till Bergamo med tåg, buss och flyg.

Vår rekommendation

bus

Det bästa sättet att resa från Palermo till Bergamo är med buss eftersom buss erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.

  • FlixBusFlixBus · FlixBus · FlixBus
    9:1028tim.00
    Palermo, Via Tommaso Fazello (Terminal Bus)
    13:10Bergamo, Autostazione
    1621 kr1Enkelresa
    2 byten

Billigast

  • FlixBusFlixBus · FlixBus · FlixBus
    9:1028tim.00
    Palermo, Via Tommaso Fazello (Terminal Bus)
    13:10Bergamo, Autostazione
    1621 kr1Enkelresa
    2 byten

Snabbast

  • VoloteaV71532
    6:001tim.35
    Palermo Airport
    7:35Verona-Villafrancas flygplats
    1935 kr1Enkelresa
    0 byten

Andra alternativ

  • FlixBusFlixBus · FlixBus
    21:1024tim.35
    Palermo, Via Tommaso Fazello (Terminal Bus)
    21:45Bergamo, Autostazione
    2083 kr1Enkelresa
    1 byte
  • Malta AirFR 4914
    21:201tim.35
    Palermo Airport
    22:55Verona-Villafrancas flygplats
    3031 kr1Enkelresa
    0 byten
  • Wizz Air MaltaW46601
    6:151tim.50
    Palermo Airport
    8:05Milano-Malpensa flygplats
    3364 kr1Enkelresa
    0 byten
  • Malpensa ExpressRegionale TRENORD 80332+RegionaleRegionale TRENORD 2223+Wizz Air MaltaW46601
    6:155tim.42
    Palermo Airport
    11:57Bergamo
    3614 kr1Enkelresa
    2 byten

Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .

JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg

Jämför priser för buss, tåg och flyg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

lör
29 aug.
sön
30 aug.
mån
31 aug.
tis
01 sep.
ons
02 sep.
tors
03 sep.
fre
04 sep.

Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Restips: Resor från Palermo to Bergamo

Enkla resor till Bergamo. Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Palermo to Bergamo.

FAQs
Det finns 3 sätt att resa mellan Palermo och Bergamo, inklusive att ta en/ett buss, tåg och flyg.
Det billigaste sättet att resa från Palermo till Bergamo är att ta en/ett flyg till ett genomsnittligt pris av 1010kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Bergamo:

En/Ett flyg kostar 370kr mindre än en/ett buss på denna rutt med biljetter till en/ett buss från Palermo till Bergamo för ett genomsnittligt pris på 1380kr.

En/Ett flyg kostar 482kr mindre än en/ett tåg på denna rutt med biljetter till en/ett tåg från Palermo till Bergamo för ett genomsnittligt pris på 1492kr.

Snabbaste sättet att resa från Palermo till Bergamo är med flyg med en genomsnittlig restid på 3h 57m.

Det finns alternativa resval till Bergamo som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Tåg ta i genomsnitt 17h 8m.

Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 23h 45m.

Avståndet från Palermo till Bergamo är ungefär 896 km.
Den genomsnittliga dagliga turtätheten från Palermo till Bergamo är:
  • Omkring 35 flyg om dagen.
  • Omkring 4 tåg om dagen.
  • Omkring 2 bussar om dagen.

Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan Palermo och Bergamo, eftersom reguljära turer med buss, tåg och flyg kan variera beroende på säsong och veckodag.

Dessa är de populäraste avgångs- respektive ankomstplatserna för resande från Palermo till Bergamo:
  • Flyg avgår för det mesta från Palermo Airport och anländer till Milano-Linate flygplats.
  • Tåg avgår för det mesta från Palermo Centrale och anländer till Bergamo.
  • Bussar avgår för det mesta från Palermo, Via Tommaso Fazello (Terminal Bus) och anländer till Bergamo, Autostazione.
Om du främst söker ett bra pris för din resa från Palermo till Bergamo kan vi hjälpa dig att hitta de resebolag som ger dig bäst valuta för pengarna:
  • Resa med Malta Air, easyJet, ITA, Aeroitalia, Volotea, Ryanair, Swiss för att åka till Bergamo med flyg.
  • Resa med FlixBus, Itabus för att åka till Bergamo med buss.
  • Resa med Frecciarossa, Intercity, Intercity Notte för att åka till Bergamo med tåg.
Ja, det finns direktförbindelser mellan Palermo och Bergamo med följande reseoperatörer:
  • Du kan hitta omkring 14 direkt flyg om dagen och boka denna/detta direktflyg med Malta Air, easyJet, ITA, Volotea, Ryanair.
  • Du kan hitta omkring 0 direkt bussar om dagen och boka denna/detta direktbussar med Itabus.
Omios kunder som reser från Palermo till Bergamo utökar också ofta sin semester för att åka till Milan, Verona, Como, Rom, Venedig . Omio kan hjälpa dig att planera din resa och hitta de bästa förbindelserna mellan Bergamo och dessa populära resmål till ett superbra pris.

Resor från Palermo till Bergamo: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone