Lyon till Istanbul

ons 29 juli
+ Lägg till returresa
Res med buss, flyg med
Pegasus
Lasta
AJet
Transavia France
Turkish Airlines
1 000+ alternativ
Pegasus
Lasta
AJet
Transavia France
Turkish Airlines
1 000+ alternativ
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

Reseinformation

Jämför buss och flyg för Lyon till Istanbul

Omio rekommenderar att boka med flyg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Lyon till Istanbul. Om det är låga priser du är ute efter, välj flyg med priser från 61kr. Ni som har ont om tid kan boka med flyg, vilket tar er fram på 3h 57m. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för flyg är 61kr och för buss är det158kr.

Sträcka: 2009 km

Jämför flight med

Populärast
Flyg
Buss

136kr

Genomsnittspris

Billigast

163kr

Genomsnittspris

6h 57m

Genomsnittlig restid

Snabbast

3h 57m

Ombord

+

3h 0m

Extra tid*

44h 12m

Genomsnittlig restid

43h 42m

Ombord

+

30m

Extra tid*

AJet

Mest populära flygbolaget

Direkta resor

Direkta resor

Resealternativ
från Lyon till Istanbul

Du kan ta dig från Lyon till Istanbul med tåg, buss och flyg.

Vår rekommendation

flight

Det bästa sättet att resa från Lyon till Istanbul är med flyg eftersom flyg erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.

  • Lot Polish AirlinesLO348 · LO133
    19:2016tim.45
    Lyon–Saint-Exupéry Airport
    13:05Istanbul Airport
    189 kr1Enkelresa
    1 byte

Billigast

  • Lot Polish AirlinesLO348 · LO133
    19:2016tim.45
    Lyon–Saint-Exupéry Airport
    13:05Istanbul Airport
    189 kr1Enkelresa
    1 byte

Snabbast

  • PegasusPC1142
    14:403tim.05
    Lyon–Saint-Exupéry Airport
    18:45Istanbul Sabiha Gokcen International Airport
    203 kr1Enkelresa
    0 byten

Andra alternativ

  • Lot Polish AirlinesLO348 · LO135
    19:2020tim.20
    Lyon–Saint-Exupéry Airport
    16:40Istanbul Airport
    220 kr1Enkelresa
    1 byte
  • KM Malta AirlinesKM455 · KM784
    23:408tim.55
    Lyon–Saint-Exupéry Airport
    9:35Istanbul Airport
    255 kr1Enkelresa
    1 byte
  • KLMKL1434 · KL1961
    18:156tim.05
    Lyon–Saint-Exupéry Airport
    1:20Istanbul Airport
    257 kr1Enkelresa
    1 byte

Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .

JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg

Jämför priser för buss och flyg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

ons
29 juli
tors
30 juli
fre
31 juli
lör
01 aug.
sön
02 aug.
mån
03 aug.
tis
04 aug.
ons
05 aug.
tors
06 aug.
fre
07 aug.
lör
08 aug.
sön
09 aug.
mån
10 aug.
tis
11 aug.
ons
12 aug.
tors
13 aug.
fre
14 aug.
lör
15 aug.
sön
16 aug.
mån
17 aug.
tis
18 aug.

Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Restips: Resor från Lyon to Istanbul

Enkla resor till Istanbul. Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Lyon to Istanbul.

FAQs
Det finns 2 sätt att resa mellan Lyon och Istanbul, inklusive att ta en/ett buss och flyg.
Det billigaste sättet att resa från Lyon till Istanbul är att ta en/ett flyg till ett genomsnittligt pris av 136kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Istanbul:

En/Ett flyg kostar 26kr mindre än en/ett buss på denna rutt med biljetter till en/ett buss från Lyon till Istanbul för ett genomsnittligt pris på 163kr.

Snabbaste sättet att resa från Lyon till Istanbul är med flyg med en genomsnittlig restid på 3h 57m.

Det finns alternativa resval till Istanbul som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 43h 42m.

Avståndet från Lyon till Istanbul är ungefär 2009 km.
Den genomsnittliga dagliga turtätheten från Lyon till Istanbul är:
  • Omkring 32 flyg om dagen.
  • Omkring 1 bussar om dagen.

Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan Lyon och Istanbul, eftersom reguljära turer med buss och flyg kan variera beroende på säsong och veckodag.

Dessa är de populäraste avgångs- respektive ankomstplatserna för resande från Lyon till Istanbul:
  • Flyg avgår för det mesta från Lyon–Saint-Exupéry Airport och anländer till Istanbul Airport.
  • Bussar avgår för det mesta från Lyon, Gare Routière de Perrache och anländer till Istanbul, Büyük Otogari (Esenler).
Om du främst söker ett bra pris för din resa från Lyon till Istanbul kan vi hjälpa dig att hitta de resebolag som ger dig bäst valuta för pengarna:
  • Resa med Pegasus, AJet, Transavia France, Turkish Airlines, Lufthansa, KLM, Air Serbia, Vueling, Air France för att åka till Istanbul med flyg.
  • Resa med Lasta, BlaBlaCar Bus för att åka till Istanbul med buss.
Ja, det finns en direktrutt mellan Lyon och Istanbul
  • Du kan hitta omkring 4 direkt flyg om dagen och boka denna/detta direkt flyg med Pegasus, AJet, Transavia France, Turkish Airlines.
Omios kunder som reser från Lyon till Istanbul utökar också ofta sin semester för att åka till Sofia, Antalya, Izmir, Aten, Ankara . Omio kan hjälpa dig att planera din resa och hitta de bästa förbindelserna mellan Istanbul och dessa populära resmål till ett superbra pris.

Resor från Lyon till Istanbul: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

HemResorTill IstanbulLyon till Istanbul

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone