Ljubljana till Sarajevo

mån 31 aug.
+ Lägg till returresa
Res med buss, flyg med
CroatiaBus - Globtour
Air Serbia
Globtour Medjugorjie d.o.o.
FlixBus
Croatia Bus d.o.o.
1 000+ alternativ
CroatiaBus - Globtour
Air Serbia
Globtour Medjugorjie d.o.o.
FlixBus
Croatia Bus d.o.o.
1 000+ alternativ
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

Reseinformation

Jämför buss och flyg för Ljubljana till Sarajevo

Omio rekommenderar att boka med buss, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Ljubljana till Sarajevo. Om priset är viktigast för dig, välj buss, med ett genomsnittligt biljettpris på 791kr Om du har ont om tid kan du överväga att boka flyg, som har en genomsnittlig total restid på 4h 11m. De genomsnittliga biljettpriserna beror på färdmedlet: buss kostar i genomsnitt 791kr, medan flyg kostar i genomsnitt 3561kr.

Sträcka: 390 km

Jämför bus med

Populärast
Buss
Flyg

791kr

Genomsnittspris

Billigast

3561kr

Genomsnittspris

11h 45m

Genomsnittlig restid

11h 15m

Ombord

+

30m

Extra tid*

4h 11m

Genomsnittlig restid

Snabbast

2h 11m

Ombord

+

2h 0m

Extra tid*

CroatiaBus - Globtour

Mest populära bussbolaget

Air Serbia

Mest populära flygbolaget

Direkta resor

Direkta resor

Resealternativ
från Ljubljana till Sarajevo

Du kan ta dig från Ljubljana till Sarajevo med tåg, buss och flyg.

Vår rekommendation

bus

Det bästa sättet att resa från Ljubljana till Sarajevo är med buss eftersom buss erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.

  • Infobus0
    0:309tim.00
    Ljubljana
    9:30Sarajevo
    742 kr1Enkelresa
    0 byten

Billigast

  • Infobus0
    0:309tim.00
    Ljubljana
    9:30Sarajevo
    742 kr1Enkelresa
    0 byten

Snabbast

  • SwissLX1452+Air BalticLX2275
    14:503tim.40
    Ljubljana Jože Pučniks flygplats
    18:30Sarajevo internationella flygplats
    3889 kr1Enkelresa
    1 byte

Andra alternativ

  • Infobus0
    19:159tim.40
    Ljubljana
    4:55Sarajevo
    742 kr1Enkelresa
    0 byten
  • CroatiaBus - Globtour0
    20:0012tim.10
    Ljubljana
    8:10Sarajevo
    742 kr1Enkelresa
    0 byten
  • SwissLX2273 · LX1452
    10:507tim.40
    Ljubljana Jože Pučniks flygplats
    18:30Sarajevo internationella flygplats
    3889 kr1Enkelresa
    1 byte
  • LufthansaLH1463 · LH1544
    6:255tim.30
    Ljubljana Jože Pučniks flygplats
    11:55Sarajevo internationella flygplats
    3891 kr1Enkelresa
    1 byte
  • LufthansaLH1461 · LH1546
    14:058tim.20
    Ljubljana Jože Pučniks flygplats
    22:25Sarajevo internationella flygplats
    3891 kr1Enkelresa
    1 byte

Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .

JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg

Jämför priser för buss och flyg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

sön
30 aug.
mån
31 aug.
tis
01 sep.
ons
02 sep.
tors
03 sep.
fre
04 sep.
lör
05 sep.
sön
06 sep.
mån
07 sep.
tis
08 sep.
ons
09 sep.
tors
10 sep.
fre
11 sep.
lör
12 sep.
sön
13 sep.
mån
14 sep.
tis
15 sep.
ons
16 sep.
tors
17 sep.
fre
18 sep.
lör
19 sep.

Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Restips: Resor från Ljubljana to Sarajevo

Enkla resor till Sarajevo. Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Ljubljana to Sarajevo.

FAQs
Det finns 2 sätt att resa mellan Ljubljana och Sarajevo, inklusive att ta en/ett buss och flyg.
Det billigaste sättet att resa från Ljubljana till Sarajevo är att ta en/ett buss till ett genomsnittligt pris av 791kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Sarajevo:

En/Ett buss kostar 2770kr mindre än en/ett flyg på denna rutt med biljetter till en/ett flyg från Ljubljana till Sarajevo för ett genomsnittligt pris på 3561kr.

Snabbaste sättet att resa från Ljubljana till Sarajevo är med flyg med en genomsnittlig restid på 4h 11m.

Det finns alternativa resval till Sarajevo som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 11h 45m.

Avståndet från Ljubljana till Sarajevo är ungefär 390 km.
Den genomsnittliga dagliga turtätheten från Ljubljana till Sarajevo är:
  • Omkring 5 flyg om dagen.
  • Omkring 1 bussar om dagen.

Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan Ljubljana och Sarajevo, eftersom reguljära turer med buss och flyg kan variera beroende på säsong och veckodag.

Dessa är de populäraste avgångs- respektive ankomstplatserna för resande från Ljubljana till Sarajevo:
  • Flyg avgår för det mesta från Ljubljana Jože Pučniks flygplats och anländer till Sarajevo internationella flygplats.
  • Bussar avgår för det mesta från Ljubljana, Avtobusna Postaja och anländer till Sarajevo.
Om du främst söker ett bra pris för din resa från Ljubljana till Sarajevo kan vi hjälpa dig att hitta de resebolag som ger dig bäst valuta för pengarna:
  • Resa med Air Serbia för att åka till Sarajevo med flyg.
  • Resa med CroatiaBus - Globtour, Globtour Medjugorjie d.o.o., FlixBus, Croatia Bus d.o.o., Centrotrans Eurolines för att åka till Sarajevo med buss.
Ja, det finns en direktrutt mellan Ljubljana och Sarajevo
  • Du kan hitta omkring 1 direkt bussar om dagen och boka denna/detta direkt bussar med CroatiaBus - Globtour, Croatia Bus d.o.o., Centrotrans Eurolines.
Omios kunder som reser från Ljubljana till Sarajevo utökar också ofta sin semester för att åka till Belgrad, Mostar, Podgorica, Zagreb, Dubrovnik . Omio kan hjälpa dig att planera din resa och hitta de bästa förbindelserna mellan Sarajevo och dessa populära resmål till ett superbra pris.

Resor från Ljubljana till Sarajevo: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

HemResorTill SarajevoLjubljana till Sarajevo

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone