Reseinformation
Jämför tåg och buss för Ferrol till Santiago de Compostela (regionhuvudort)
Omio rekommenderar att boka med tåg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Ferrol till Santiago de Compostela (regionhuvudort). Om priset är viktigast för dig, välj tåg, med ett genomsnittligt biljettpris på 76kr Om du har ont om tid kan du överväga att boka buss, som har en genomsnittlig total restid på 2h 4m. Om du vill minimera ditt koldioxidavtryck är tåg det bästa alternativet, med ett beräknat CO2-utsläpp på 0.0 - 0.1kg. De genomsnittliga biljettpriserna beror på färdmedlet: tåg kostar i genomsnitt 76kr, medan buss kostar i genomsnitt 101kr.
Sträcka: 72 km
Jämför train med
Populärast Tåg | Buss | Med bil |
|---|---|---|
76kr Genomsnittspris Billigast | 101kr Genomsnittspris | 198kr Genomsnittspris (bränsle + vägtullar) |
2h 19m Genomsnittlig restid 1h 49m Ombord + 30m Extra tid* | 2h 4m Genomsnittlig restid Snabbast 1h 34m Ombord + 30m Extra tid* | 1h 9m Genomsnittlig restid (dörr till dörr) |
0.0 - 0.1kg Koldioxidutsläpp Lägst | 0.1 - 0.2kg Koldioxidutsläpp | - Koldioxidutsläpp |
Direkta resor | Direkta resor | Direkta resor |
Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.
Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Santiago de Compostela (regionhuvudort):
En/Ett buss kostar 45kr mindre än en/ett tåg på denna rutt med biljetter till en/ett tåg från Ferrol till Santiago de Compostela (regionhuvudort) för ett genomsnittligt pris på 151kr.
Det finns alternativa resval till Santiago de Compostela (regionhuvudort) som brukar ta längre tid:
Som jämförelse kan en resa med Tåg ta i genomsnitt 2h 15m.
Biljetter börjar på runt 105kr jämfört med ungefär 198kr i bränsle och vägtullar – en besparing på cirka 93kr. Resan tar 1h 18m jämfört med 1h 9m med bil, så du kommer fram lite senare, men du kan använda tiden produktivt istället för att spendera den bakom ratten. Ingen parkering att sortera, inga tankstopp, och de flesta bussar har Wi-Fi och eluttag.
Att köra bil är värt att överväga om du har ett pressat schema, reser som en grupp (där bränslekostnaderna delas upp på flera sätt), eller vill ha flexibiliteten att stanna längs vägen.
Resealternativfrån Ferrol till Santiago de Compostela (regionhuvudort)
Du kan ta dig från Ferrol till Santiago de Compostela (regionhuvudort) med tåg, buss och flyg.
Vår rekommendation
Det bästa sättet att resa från Ferrol till Santiago de Compostela (regionhuvudort) är med buss eftersom buss erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.
Normal18:401tim.35Ferrol, Estación de Autobuses20:15Santiago de Compostela, Estación de Autobuses101 kr1Enkelresa0 byten
Billigast
Normal18:401tim.35Ferrol, Estación de Autobuses20:15Santiago de Compostela, Estación de Autobuses101 kr1Enkelresa0 byten
Snabbast
Normal18:401tim.35Ferrol, Estación de Autobuses20:15Santiago de Compostela, Estación de Autobuses101 kr1Enkelresa0 byten
Andra alternativ
12681+
124539:104tim.16Ferrol13:26Santiago de Compostela-Daniel Castelao151 kr1Enkelresa1 byte
12685+
1256117:415tim.05Ferrol22:46Santiago de Compostela-Daniel Castelao151 kr1Enkelresa1 byte
12689 · 090835:402tim.49Ferrol8:29Santiago de Compostela-Daniel Castelao167 kr1Enkelresa1 byte
Normal15:401tim.35Ferrol, Estación de Autobuses17:15Santiago de Compostela, Estación de Autobuses101 kr1Enkelresa0 byten
Normal13:301tim.40Ferrol, Estación de Autobuses15:10Santiago de Compostela, Estación de Autobuses101 kr1Enkelresa0 byten
Normal11:301tim.40Ferrol, Estación de Autobuses13:10Santiago de Compostela, Estación de Autobuses101 kr1Enkelresa0 byten
Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .
JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg
Jämför priser för tåg och buss under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.
19 sep.
20 sep.
21 sep.
22 sep.
23 sep.
24 sep.
25 sep.
26 sep.
27 sep.
28 sep.
29 sep.
30 sep.
01 okt.
02 okt.
Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.
Restips: Resor från Ferrol to Santiago de Compostela (regionhuvudort)
Enkla resor till Santiago de Compostela (regionhuvudort). Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Ferrol to Santiago de Compostela (regionhuvudort).

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till Santiago de Compostela (regionhuvudort):
En/Ett buss kostar 45kr mindre än en/ett tåg på denna rutt med biljetter till en/ett tåg från Ferrol till Santiago de Compostela (regionhuvudort) för ett genomsnittligt pris på 151kr.
Det finns alternativa resval till Santiago de Compostela (regionhuvudort) som brukar ta längre tid:
Som jämförelse kan en resa med Tåg ta i genomsnitt 2h 15m.
- Omkring 10 bussar om dagen.
- Omkring 4 tåg om dagen.
Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan Ferrol och Santiago de Compostela (regionhuvudort), eftersom reguljära turer med tåg och buss kan variera beroende på säsong och veckodag.
- Bussar avgår för det mesta från Ferrol, Estación de Autobuses och anländer till Santiago de Compostela, Estación de Autobuses.
- Resa med Renfe AVANT, Renfe MD, Renfe för att åka till Santiago de Compostela (regionhuvudort) med tåg.
- Resa med Monbus för att åka till Santiago de Compostela (regionhuvudort) med buss.
- Du kan hitta omkring 10 direkt bussar om dagen och boka denna/detta direkt bussar med Monbus.
Resor från Ferrol till Santiago de Compostela (regionhuvudort): relaterad information
Här är några andra källor som kanske har den information du behöver
