Edinburgh till York

sön 25 okt.
+ Lägg till returresa
Res med buss, tåg med
London North Eastern Railway
National Express
CrossCountry
Transpennine Express
FlixBus
1 000+ alternativ
London North Eastern Railway
National Express
CrossCountry
Transpennine Express
FlixBus
1 000+ alternativ
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

Reseinformation

Jämför buss och tåg på sträckan Edinburgh–York

Omio rekommenderar att boka med tåg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Edinburgh till York. Om priset är viktigast för dig, välj buss, med ett genomsnittligt biljettpris på 631 kr Om du har ont om tid kan du boka tåg, som har en genomsnittlig total restid på 3h 1m. Om du vill minimera ditt koldioxidavtryck är tåg det bästa alternativet, med ett beräknat CO2-utsläpp på 0.1 - 0.2kg. De genomsnittliga biljettpriserna beror på färdmedlet: buss kostar i genomsnitt 631 kr, medan tåg kostar i genomsnitt 696 kr.

Sträcka: 260 km

Jämför train med

Populärast
Tåg
Buss
Med bil

696 kr

Genomsnittspris

631 kr

Genomsnittspris

Billigast

1 107 kr

Genomsnittspris

(bränsle + vägtullar)

3h 1m

Genomsnittlig total restid

Snabbast

2h 31m

Ombord

+

30m

Extra tid*

8h 9m

Genomsnittlig total restid

7h 39m

Ombord

+

30m

Extra tid*

4h 12m

Genomsnittlig total restid

(dörr till dörr)

0.1 - 0.2kg

Koldioxidutsläpp

Lägst CO2-utsläpp

0.3 - 0.6kg

Koldioxidutsläpp

-

Koldioxidutsläpp

London North Eastern Railway

Mest populära tågbolaget

National Express

Mest populära bussbolaget

Egen bil eller hyrbil

Direkta resor

Direkta resor

Direkta resor

Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.

Jämför sätt att resa från Edinburgh till York

Jämför de tillgängliga sätten att ta dig från Edinburgh till York, med viktiga detaljer om pris, hastighet, bekvämlighet och direkta förbindelser.

Det billigaste sättet att resa från Edinburgh till York är att ta en/ett buss till ett genomsnittligt pris av 631 kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till York:

En/Ett buss kostar 66 kr mindre än en/ett tåg på denna rutt med biljetter till en/ett tåg från Edinburgh till York för ett genomsnittligt pris på 696 kr.

Snabbaste sättet att resa från Edinburgh till York är med tåg med en genomsnittlig restid på 3h 1m.

Det finns alternativa resval till York som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 8h 9m.

Det är användbart att jämföra dina alternativ eftersom det finns 2 sätt att resa mellan Edinburgh och York inklusive att resa med buss och tåg.
Ta tåget. På den här sträckan är det bättre än att köra bil, både tidsmässigt och ekonomiskt.

Resan är ungefär 1h 41m snabbare (2h 31m med tåg jämfört med 4h 12m med bil) och ungefär 411 kr billigare när man räknar in bränsle och vägtullar (696 kr jämfört med 1 107 kr). Du kommer också att anlända till stadens centrum istället för att leta efter parkering, och du kan arbeta, läsa eller titta på landskapet istället för att koncentrera dig på vägen.

Att köra bil är fortfarande värt att överväga om du vill stanna längs vägen eller behöver en bil när du väl är framme.

Resealternativ
från Edinburgh till York

Du kan ta dig från Edinburgh till York med tåg, buss och flyg.

Vår rekommendation

train

Det bästa sättet att resa från Edinburgh till York är med tåg eftersom tåg erbjuder den bästa kombinationen av pris och snabbhet.

  • London North Eastern RailwayC02063+Transpennine ExpressTP159000
    18:303tim.50
    Edinburgh Waverley (EDB)
    22:20York
    525 kr1Enkelresa
    1 byte

Billigast

  • London North Eastern RailwayC02063+Transpennine ExpressTP159000
    18:303tim.50
    Edinburgh Waverley (EDB)
    22:20York
    525 kr1Enkelresa
    1 byte

Snabbast

  • CrossCountryK01564+Transpennine ExpressTP067000
    9:083tim.32
    Edinburgh Waverley (EDB)
    12:40York
    923 kr1Enkelresa
    1 byte

Andra alternativ

  • London North Eastern RailwayC02032 · GR052400
    19:003tim.45
    Edinburgh Waverley (EDB)
    22:45York
    600 kr1Enkelresa
    1 byte
  • London North Eastern RailwayC01986+Transpennine ExpressTP159200
    15:303tim.50
    Edinburgh Waverley (EDB)
    19:20York
    633 kr1Enkelresa
    1 byte
  • London North Eastern RailwayC02018+Transpennine ExpressTP163100
    19:253tim.45
    Edinburgh Waverley (EDB)
    23:10York
    672 kr1Enkelresa
    1 byte
  • FlixBusFlixBus · FlixBus
    23:1515tim.00
    Edinburgh, Bus Station
    14:15York, Train Station
    1 505 kr1Enkelresa
    1 byte

Hitta alla datum och tider för denna resa med tåg, buss och flyg .

JÄMFÖR Priser för tåg, bussar och flyg

Jämför priser för buss och tåg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

sön
25 okt.
mån
26 okt.
tis
27 okt.
ons
28 okt.
tors
29 okt.
fre
30 okt.
lör
31 okt.
sön
01 nov.
mån
02 nov.
tis
03 nov.
ons
04 nov.
tors
05 nov.
fre
06 nov.
lör
07 nov.
sön
08 nov.
mån
09 nov.
tis
10 nov.
ons
11 nov.
tors
12 nov.
fre
13 nov.
lör
14 nov.

Dessa företag litar på oss. Vi säljer alla deras biljetter på ett ställe.

Trenitalia
Easyjet
Deutsche Bahn
SNCF

Restips: Resor från Edinburgh to York

Enkla resor till York. Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Edinburgh to York.

FAQs
Det finns 2 sätt att resa mellan Edinburgh och York, inklusive att ta en/ett buss och tåg.
Det billigaste sättet att resa från Edinburgh till York är att ta en/ett buss till ett genomsnittligt pris av 631 kr.

Detta är i jämförelse med andra resealternativ till York:

En/Ett buss kostar 66 kr mindre än en/ett tåg på denna rutt med biljetter till en/ett tåg från Edinburgh till York för ett genomsnittligt pris på 696 kr.

Snabbaste sättet att resa från Edinburgh till York är med tåg med en genomsnittlig restid på 3h 1m.

Det finns alternativa resval till York som brukar ta längre tid:

Som jämförelse kan en resa med Buss ta i genomsnitt 8h 9m.

Avståndet från Edinburgh till York är ungefär 260 km.
Den genomsnittliga dagliga turtätheten från Edinburgh till York är:
  • Omkring 9 tåg om dagen.
  • Omkring 4 bussar om dagen.

Vi rekommenderar dig dock att kolla specifika resdatum för din rutt mellan Edinburgh och York, eftersom reguljära turer med buss och tåg kan variera beroende på säsong och veckodag.

Dessa är de populäraste avgångs- respektive ankomstplatserna för resande från Edinburgh till York:
  • Tåg avgår för det mesta från Edinburgh Waverley (EDB) och anländer till York.
  • Bussar avgår för det mesta från Edinburgh, Bus Station och anländer till York, Station Rd.
Om du främst söker ett bra pris för din resa från Edinburgh till York kan vi hjälpa dig att hitta de resebolag som ger dig bäst valuta för pengarna:
  • Resa med National Express, FlixBus för att åka till York med buss.
  • Resa med London North Eastern Railway, CrossCountry, Transpennine Express, Northern Rail, Lumo för att åka till York med tåg.
Ja, det finns en direktrutt mellan Edinburgh och York
  • Du kan hitta omkring 8 direkt tåg om dagen och boka denna/detta direkt tåg med London North Eastern Railway, CrossCountry.
Omios kunder som reser från Edinburgh till York utökar också ofta sin semester för att åka till London, Leeds, Manchester, King's Cross station (KGX), Newcastle . Omio kan hjälpa dig att planera din resa och hitta de bästa förbindelserna mellan York och dessa populära resmål till ett superbra pris.

Resor från Edinburgh till York: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone