Reseinformation
Översikt: flyg från Valencia till Santiago de Compostela (regionhuvudort)
Flyg från Valencia till Santiago de Compostela (regionhuvudort) avgår i genomsnitt 4 gånger per dag och tar cirka 1h 59m. Billiga flygbiljetter för den här resan kostar från 1142kr men du kan resa för endast 771kr och uppåt med tåg.
Det finns 1 flyg per dag. Tidigaste flyg avgår 05:45, och senaste 23:40. Snabbaste flyg täcker distansen 781 km på 1h 40m. January är den billigaste månaden att flyga.
Sträcka 781 km |
Genomsnittlig restid med flyg 1h 59m |
Lägsta biljettpris 1142kr |
Flyg per dag 4 |
Direktflyg 1 |
Snabbaste flyg 1h 40m |
Billigaste månaden att resa januari |
Första flyg 05:45 |
Sista flyg 23:40 |
De billigaste och snabbaste flygen från Valencia till Santiago de Compostela (regionhuvudort)
Lägsta priset
4491kr
Genomsnittspris
5378kr
Snabbaste resan
3 tim. 20 m
Genomsnittlig restid
4 tim. 35 m
Flyg per dag
3
Distans
781 km
Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.
En genomsnittlig biljett från Valencia till Santiago de Compostela (regionhuvudort) kostar omkring 5378kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 4491kr.
Det är svårt att ta sig från Valencia till Santiago de Compostela (regionhuvudort) utan åtminstone en transfer.
IB1084 · IB519
IB1082 · IB1137
IB1080 · IB519
IB1082 · IB1137
IB1080 · IB519
IB1084 · IB519Reseinformation
Jämför tåg, buss och flyg för Valencia till Santiago de Compostela (regionhuvudort)
Omio rekommenderar att boka med tåg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Valencia till Santiago de Compostela (regionhuvudort). Om det är låga priser du är ute efter, välj tåg med priser från 771kr. Ni som har ont om tid kan boka med flyg, vilket tar er fram på 1h 59m. Om du vill flyga med ett lågt koldioxidavtryck är tåg ditt säkra kort då det släpper endast ut 0.2 - 0.7kg. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för tåg är 771kr och för flyg är det1142kr.
Sträcka: 781 km
Jämför flight med
| Flyg | Populärast Tåg | Buss |
|---|---|---|
3843kr Genomsnittspris | 1080kr Genomsnittspris Billigast | 2649kr Genomsnittspris |
4h 59m Genomsnittlig restid Snabbast 1h 59m Ombord + 3h 0m Extra tid* | 5h 52m Genomsnittlig restid 5h 22m Ombord + 30m Extra tid* | 19h 11m Genomsnittlig restid 18h 41m Ombord + 30m Extra tid* |
2.3 - 4.7kg Koldioxidutsläpp | 0.2 - 0.7kg Koldioxidutsläpp Lägst | 0.8 - 2.0kg Koldioxidutsläpp |
![]() Mest populära flygbolaget | ![]() Mest populära tågbolaget | ![]() Mest populära bussbolaget |
Direkta resor | Direkta resor | Direkta resor |
Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.
Aktuella avgångar
Flygtider Valencia–Santiago de Compostela (regionhuvudort)
Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor frånValencia till Santiago de Compostela (regionhuvudort) flyg idag, fredag 5 december. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med flyg.
| Leverantör | Avgår | Restid | Anländer | Byten | Biljetter |
|---|---|---|---|---|---|
IB1082 · IB523 | 16:45 Valencia Airport | 3tim.20 | 20:05 Santiago - Rosalía de Castro Airport | 1 byte | |
| lördag 6 december | |||||
IB1084 · IB519 | 05:05 Valencia Airport | 7tim.00 | 12:05 Santiago - Rosalía de Castro Airport | 1 byte | |
Detta är det sista flyget för dagen. | |||||
Finn alla datum och tider för denna resa
Hur långt i förväg bör jag boka biljetter för flyg från Valencia till Santiago de Compostela (regionhuvudort)?
JÄMFÖR Priser för olika transportsätt
Jämför priser för tåg, buss och flyg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.
05 dec.
06 dec.
07 dec.
08 dec.
09 dec.
10 dec.
11 dec.
12 dec.
13 dec.
14 dec.
15 dec.
16 dec.
17 dec.
18 dec.
19 dec.
20 dec.
21 dec.
22 dec.
23 dec.
24 dec.
25 dec.
Flygbolag: Ryanair, Vueling Airlines, Iberia, Air Europa, Air Nostrum , Volotea från Valencia till Santiago de Compostela (regionhuvudort)Hitta de bästa flygen mellan Valencia och Santiago de Compostela (regionhuvudort) med Omios resepartners Ryanair, Vueling Airlines, Iberia, Air Europa, Air Nostrum , Volotea från 771kr. Vi kan hitta de bästa erbjudandena, tidtabellerna och biljetterna åt dig när du jämför och bokar den bästa resan.
Vueling Airlines
Iberia
Air Europa
Air Nostrum
Volotea
Ryanair
Restips: Flyg från Valencia till Santiago de Compostela (regionhuvudort)
Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Valencia till Santiago de Compostela (regionhuvudort) med flyg. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste flyg, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till Santiago de Compostela (regionhuvudort).

Flyg från Valencia till Santiago de Compostela (regionhuvudort) brukar avgå från Valencia Airport och anlända till Santiago - Rosalía de Castro Airport.
Valencia Airport är 10.2 km bort från Valencia stadskärna och Santiago - Rosalía de Castro Airport är 18.3 km från Santiago de Compostela (regionhuvudort) stadskärna.
Vanligtvis får passagerare ta med sig ett handbagage och en personlig artikel (till exempel en handväska, datorväska eller ryggsäck). Personliga föremål måste kunna placeras under sätet framför dig.
Budgetflygbolag (som Ryanair eller Wizz Air) har strängare storleks- och viktbegränsningar och tar ofta ut avgifter för större handbagage. Fullserviceflygbolag har mer generösa regler, ibland med större utrymme eller högre viktgränser beroende på biljettklass.
populära flygplatser
Viktiga stationer och flygplatser för denna resa
- Gratis Wi-Fi finns tillgängligt i hela flygplatsen.
- Butiker tillgängliga, inklusive skattefria och lokala produkter i huvudterminalen.
- Parkering finns tillgänglig nära terminalerna, cirka 1,2€ per timme.
- Tillgänglig utanför terminalen.
- Ramps, toaletter.
- Tillgänglig på hela flygplatsen.
- Yes
- Lounge tillgänglig, inklusive Sala VIP Joan Olivert.
- Beläget i ankomstområdet.
- Tunnelbana: Linje 3, Linje 5
- Bus: Linje 150
- Gratis Wi-Fi finns tillgängligt i hela flygplatsen.
- Butiker tillgängliga, inklusive skattefria och lokala produkter i terminalen.
- Parkering tillgänglig, korttidsparkering kostar cirka 1,5€ per timme.
- Tillgänglig utanför terminalen.
- Hissar, ramper, toaletter.
- Tillgänglig på hela flygplatsen.
- Lounge tillgänglig, VIP Lounge med snacks och drycker.
- Beläget i huvudterminalen.
- Busar: 6A, 6
- Tåg: NA
- Tunnelbana: NA
De populäraste flygen
Flyg från Valencia till Santiago de Compostela (regionhuvudort): relaterad information
Här är några andra källor som kanske har den information du behöver



