Färja från Zadar till Mali Lošinj med Krilo-Kapetan Luka

mån 03 aug.
+ Lägg till returresa
Krilo-Kapetan Luka
Stena Line
Alilauro
NLG
TP Line
2 000 + resebolag
Krilo-Kapetan Luka
Stena Line
Alilauro
NLG
TP Line
2 000 + resebolag
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

De billigaste och snabbaste färjorna från Zadar till Mali Lošinj

Visar tider och priser för 03 aug.

Lägsta priset

155kr

Genomsnittspris

155kr

Snabbaste resan

2 tim. 15 m

Genomsnittlig restid

2 tim. 15 m

Färjor per dag

1

Distans

77 km

Billiga biljetter

Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.

En genomsnittlig biljett från Zadar till Mali Lošinj kostar omkring 155kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 155kr.

Snabba färjor

Av de 1 färjor som avgår från Zadar till Mali Lošinj varje dag är 1 direktresor, så det är enkelt att undvika resor där du behöver byta längs vägen.

Den mån 03 aug. kör direktfärjorna sträckan på 77 km på i genomsnitt 2 tim. 15 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa färjor ta dig dit på bara 2 tim. 15 m .

De långsammaste färjorna tar 2 tim. 15 m och då ingår ofta ett byte eller två längs vägen, men du kan spara några kronor om du tänker på ekonomin.

  • Krilo-Kapetan LukaKAPETAN LUKA
    16:002tim.15
    Port of Zadar
    18:15Port of Mali Losinj
    155 kr1Enkelresa
    0 byten

Tidtabeller för färja Zadar–Mali Lošinj

OperatörAvgångstidAnkomsttidRestidAvgångsdagar för färja
Operatör
Krilo-Kapetan Luka
Avgångstid
16:00
Ankomsttid
18:15
Restid
2tim.15
Avgångsdagar för färja
Mån, Ons, Fre, Lör, Sön
Operatör
Krilo-Kapetan Luka
Avgångstid
14:00
Ankomsttid
16:15
Restid
2tim.15
Avgångsdagar för färja
Tis, Tor
Operatör
Krilo-Kapetan Luka
Avgångstid
15:00
Ankomsttid
17:15
Restid
2tim.15
Avgångsdagar för färja
Tis, Tor

Aktuella avgångar

Färjetider Zadar–Mali Lošinj

Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor från Zadar till Mali Lošinj färjor imorgon, måndag 3 augusti. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med färja.

Senast uppdaterad kl.
LeverantörAvgårRestidAnländerByten
Biljetter
Krilo-Kapetan LukaKAPETAN LUKA16:00 Port of Zadar
2tim.15
18:15 Port of Mali Losinj0 bytendirekt

Det här dagens sista färja.

Finn alla datum och tider för denna resa

JÄMFÖR Priser för olika transportsätt

Jämför priser för färja under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

mån
03 aug.
tis
04 aug.
ons
05 aug.
tors
06 aug.
fre
07 aug.
lör
08 aug.
sön
09 aug.

Varför ska man boka från Zadar till Mali Lošinj färjor med Omio?

Krilo-Kapetan Luka driver alla färjor från Zadar till Mali Lošinj.
Omio är en officiell biljettåterförsäljare för alla dina resealternativ från Zadar till Mali Lošinj.

Varför ska man boka med Omio istället för Krilo-Kapetan Luka?

  • Utformad för internationella resenärer: Omio finns på ditt språk och erbjuder kundtjänst dygnet runt. Vi erbjuder flera betalningsalternativ, inklusive PayPal, kreditkort och banköverföring, i din föredragna valuta.

Reseinformation

Översikt: Färja från Zadar till Mali Lošinj

KroatienKroatien
KroatienKroatien
Icon of ferry

Färjor från Zadar till Mali Lošinj avgår i genomsnitt 1 gånger per dag och tar cirka 2h 10m. Billiga färjebiljetter för den här resan kostar från 124kr om du bokar i förväg.

Det finns 1 färjor per dag. Tidigaste färja avgår 09:30, och senaste 16:00. Snabbaste färja täcker distansen 41 nautiska mil (77 km) på 2h 15m. Det går 3 avgångar per vecka. Färjor från Zadar till Mali Lošinj är tillgängliga för fotpassagerare.

Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Officiella partnerbolag till Omio på den här rutten
Krilo-Kapetan Luka
Sträcka
41 nautiska mil (77 km)
Genomsnittlig restid
2h 10m
Lägsta biljettpris
124kr
Färjor per dag
1
Direktfärjor
Tillgängliga
Genomsnittliga avgångar per vecka
3
Snabbaste färja
2h 15m
Första färja
9:30
Sista färja
16:00
Fotpassagerare
Tillgängliga
Billigaste månaden
jan.
Billigaste dagen
fre
Högsäsong
juli - sep.
Lågsäsong
jan. - mars
Mest trafikerade dag
fre
Minst trafikerade dag
tors
Bästa tid att boka
14 dagar
Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation

Färjeoperatörer: Krilo-Kapetan Luka från Zadar till Mali LošinjDu kan resa med färja mellan Zadar och Mali Lošinj med Krilo-Kapetan Luka från så lite som 124kr. När du söker efter tidtabeller och biljetter visar Omio dig den bästa resan.

Krilo-Kapetan Luka

Information
Krilo-Kapetan Luka, en kroatisk färjeoperatör grundad 2001, erbjuder en rad högfarts katamaraner designade för bekväm och snabb resa över Adriatiska havet. Deras flotta inkluderar fartyg som Krilo Star och Krilo Lux, som har luftkonditionerade hytter, barer ombord och rymliga sittområden. Passagerare kan välja mellan olika biljettalternativ, inklusive standardplatser, hytter och alternativ för transport av fordon. Krilo-Kapetan Luka är känd för sina bästa rutter som förbinder Split med Hvar, Dubrovnik med Korčula och Split med Bol, vilket gör det till ett populärt val för resenärer som utforskar Kroatiens fantastiska kustlinje och öar.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig varaktighet
2h 15m
Billigaste pris
124kr
Krilo-Kapetan Luka frekvens
1 per dag
Extra bagage
Extra bagage tillåtet mot en extra avgift
Avbokningspolicy
Avbokning möjlig upp till 24 timmar före avresa med 10% avgift
Bekvämligheter ombord på färjan
Wifi
Mat ombord
Snabbmat och drycker tillgängliga
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
Rullstolsanpassad, hjälp finns tillgänglig på begäran
Husdjur
Små husdjur tillåtna i burar, hundar måste vara kopplade och ha munkorg.
Reservera hytt
Bilar ombord

Restips: Resor från Zadar to Mali Lošinj

Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Zadar till Mali Lošinj med färja. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste färja, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till Mali Lošinj.

FAQs
Billiga färjebiljetter från Zadar till Mali Lošinj kan kosta från så lite som 124kr när du bokar i förväg. Det genomsnittliga färjebiljettpriset för Zadar till Mali Lošinj är 130kr; men priserna varierar beroende på tid på dagen och klass, och de tenderar att vara dyrare på själva avresedagen.
I genomsnitt tar det 2h 15m att resa från Zadar till Mali Lošinj med färja, för den 77 km långa rutten, men restiden kan variera om du reser på helger och helgdagar.
Den tidigaste färjan från Zadar till Mali Lošinj avgår klockan 9:30.
Den senaste färjan från Zadar till Mali Lošinj avgår klockan 16:00.
Ja, det går 1 direktfärjor om dagen från Zadar till Mali Lošinj med Krilo-Kapetan Luka. Tidtabeller kan variera på helgdagar eller helger med färre direktfärjor.
Nej, det finns inga hytter på färjorna från Zadar till Mali Lošinj.
Nej, det finns inga fordonsalternativ på färjor från Zadar till Mali Lošinj.
Ja, att resa som fotpassagerare från Zadar till Mali Lošinj är möjligt med Krilo-Kapetan Luka. Vi rekommenderar att anlända minst en timme före resan om du reser till fots, men kontrollera specifika tider för varje rutt. Om du behöver boka din resa till avgångshamnen, kolla våra alternativ för tåg, bussar och flyg på Omio.
När du tar en färja från Zadar till Mali Lošinj, kan du räkna med Krilo-Kapetan Luka för det bästa sättet att ta dig till Mali Lošinj. Du kan också kolla alla möjliga färjebolag som trafikerar sträckan mellan Zadar och Mali Lošinj, och jämföra de bekvämligheter de erbjuder innan du köper en färjebiljett.
En resa till Mali Lošinj från Zadar är värd att göra men inte som en dagsutflykt med en restid på 2h 15m åt varje håll. Kolla i Omio-appen för det bästa sättet att resa.
Den billigaste månaden att resa med färja från Zadar till Mali Lošinj är januari.
Ja, du kan resa med färja mellan Zadar och Mali Lošinj.

populära färjeterminaler

Viktiga stationer och flygplatser för denna resa

De flesta färjor mellan Zadar och Mali Lošinj avgår från Port of Zadar och ankommer till Port of Mali Losinj. I den här guiden kan du jämföra hamnarna i Zadar och Mali Lošinj, läsa mer om transportmöjligheter till och från stadskärnorna samt hitta praktisk information om hamnarnas faciliteter och service.

Hamnar för avgång i Zadar
Hamnar för ankomst i Mali Lošinj

Vilken hamn i Zadar avgår färjorna till Mali Lošinj från?

Färjor från Zadar till Mali Lošinj avgår från Port of Zadar. Hamnen ligger 3 km från Zadar centrum, på Gaženička cesta, 23000, Zadar, Kroatien.
Port of ZadarGaženička cesta, 23000, Zadar, KroatienWifiParkeringMatsalBankomatTaxiTillgänglighetToalettBiljettkontor
Transport till och från centrum

Att ta sig till Port of Zadar från Zadar centrum

Port of Zadar ligger 3 km från centrala Zadar. Du kan bland annat resa dit med:

Buss2 · 51m · 47kr · var ~11 min

Faciliteter och service i Port of Zadar hamn

På Port of Zadar finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Wifi, Parkering, Matsal, Bankomat, Taxi, Tillgänglighet, Toalett och Biljettkontor.

Mat och dryck

Matalternativ inkluderar: Restaurant Gaženica (0.3 km), Konoba Tovar (0.7 km), Pizzeria Maslina (0.9 km)

Wi-Fi och bankomater

Gratis WiFi. Bankomater är ligger i terminalen

Biljetter och information

Biljettservice finns tillgänglig på Port of Zadar.

Parkering, taxibilar och toaletter

Tillgänglig på Port of Zadar: Parkering, Taxi, Toalett.

Tillgänglighet

Tillgänglighetsanpassade faciliteter finns tillgängliga på Port of Zadar.

Färja från Zadar till Mali Lošinj: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

HemFärjorFärja från Zadar till Mali Lošinj

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone