Färja från Venedig till Patras med Superfast Ferries

tis 20 okt.
+ Lägg till returresa
Superfast Ferries
Krilo-Kapetan Luka
TP Line
Stena Line
Alilauro
2 000 + resebolag
Superfast Ferries
Krilo-Kapetan Luka
TP Line
Stena Line
Alilauro
2 000 + resebolag
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

De billigaste och snabbaste färjorna från Venedig till Patras

Visar tider, priser och bokningsbara biljetter för 21 okt.

Lägsta pris den 21 okt.

1 595 kr

Genomsnittligt biljettpris den 21 okt.

1 667 kr

Snabbaste resa den 21 okt.

1 d 8 tim. 30 m

Genomsnittlig restid den 21 okt.

1 d 8 tim. 30 m

Färjor den 21 okt.

2

Distans

1115 km

Billiga biljetter

Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.

En genomsnittlig biljett från Venedig till Patras kostar omkring 1 667 kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 1 595 kr.

Snabba färjor

Den ons 21 okt. hittade vi 2 färjor från Venedig till Patras, varav 2 är direktförbindelser.

Den ons 21 okt. kör direktfärjorna sträckan på 1115 km på i genomsnitt 1 d 8 tim. 30 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa färjor ta dig dit på bara 1 d 8 tim. 30 m .

De långsammaste färjorna tar 1 d 8 tim. 30 m och då ingår ofta ett byte eller två längs vägen, men du kan spara några kronor om du tänker på ekonomin.

  • Superfast Ferries
    10:3032tim.30
    Venedig
    19:00Patras
    1 595 kr1Enkelresa
    0 byten
  • Superfast Ferries
    11:3032tim.30
    Venedig
    20:00Patras
    1 738 kr1Enkelresa
    0 byten

Reseinformation

Översikt: Färja från Venedig till Patras

ItalienItalien
GreklandGrekland
Icon of ferry

Färjor från Venedig till Patras avgår i genomsnitt 1 gånger per dag och tar cirka 32h 50m. Billiga färjebiljetter för den här resan kostar från 1 529 kr men du kan resa för endast 1 251 kr och uppåt med flyg.

Det finns 1 färjor per dag. Tidigaste färja avgår 01:00, och senaste 23:00. Snabbaste färja täcker distansen 602 nautiska mil (1115 km) på 32h 0m. Det går 1 avgångar per vecka. Färjor från Venedig till Patras är tillgängliga för fotpassagerare.

Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Billigaste alternativa ressätt
Flyg från 1 251 kr
Officiella partnerbolag till Omio på den här rutten
Superfast Ferries
Sträcka
602 nautiska mil (1115 km)
Genomsnittlig restid
32h 50m
Lägsta biljettpris
1 529 kr
Färjor per dag
1
Direktfärjor
Tillgängliga
Genomsnittliga avgångar per vecka
1
Snabbaste färja
32h 0m
Första färja
1:00
Sista färja
23:00
Hytter
Tillgängliga
Fordon
Tillgängliga
Fotpassagerare
Tillgängliga
Billigaste månaden
dec.
Billigaste dagen
sön
Högsäsong
juli - sep.
Lågsäsong
apr. - juni
Bästa tid att boka
14 dagar
Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Billigaste alternativa ressätt
Flyg från 1 251 kr

Tidtabeller för färja Venedig–Patras

OperatörAvgångstidAnkomsttidRestidAvgångsdagar för färja
Operatör
Superfast Ferries
Avgångstid
11:30
Ankomsttid
20:00
Restid
32tim.30
Avgångsdagar för färja
Mån, Tis, Ons, Tor
Operatör
Superfast Ferries
Avgångstid
14:00
Ankomsttid
23:59
Restid
33tim.59
Avgångsdagar för färja
Lör
Operatör
Superfast Ferries
Avgångstid
12:00
Ankomsttid
20:59
Restid
32tim.59
Avgångsdagar för färja
Fre
Operatör
Superfast Ferries
Avgångstid
13:00
Ankomsttid
21:30
Restid
32tim.30
Avgångsdagar för färja
Fre
Operatör
Superfast Ferries
Avgångstid
10:30
Ankomsttid
19:00
Restid
32tim.30
Avgångsdagar för färja
Mån, Tis, Ons, Tor, Sön

Aktuella avgångar

Färjetider Venedig–Patras

Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor från Venedig till Patras färjor imorgon, tisdag 20 oktober. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med färja.

Senast uppdaterad kl.
LeverantörAvgårRestidAnländerByten
Biljetter
Superfast Ferries10:30 Venedig
32tim.30
19:00 Patras0 bytendirekt
Superfast Ferries11:30 Venedig
32tim.30
20:00 Patras0 bytendirekt

Det här dagens sista färja.

Finn alla datum och tider för denna resa

Varför ska man boka från Venedig till Patras färjor med Omio?

Superfast Ferries driver alla färjor från Venedig till Patras.
Omio är en officiell biljettåterförsäljare för alla dina resealternativ från Venedig till Patras.

Varför ska man boka med Omio istället för Superfast Ferries?

  • Utformad för internationella resenärer: Omio finns på ditt språk och erbjuder kundtjänst dygnet runt. Vi erbjuder flera betalningsalternativ, inklusive PayPal, kreditkort och banköverföring, i din föredragna valuta.
  • Jämför alla dina alternativ: Omio låter dig jämföra Superfast Ferries med alla tillgängliga resealternativ, som är ferry och flight för att säkerställa att du får det bästa erbjudandet för din resa från Venedig till Patras.

Varför bör man boka med Omio istället för Ferryhopper?

  • Flera transportmedel: Omio låter dig jämföra resealternativ, inklusive ferry och flight, för att hitta det perfekta resealternativet från Venedig till Patras.

Färjeoperatörer: Superfast Ferries från Venedig till PatrasDu kan resa med färja mellan Venedig och Patras med Superfast Ferries från så lite som 1 251 kr. När du söker efter tidtabeller och biljetter visar Omio dig den bästa resan.

Superfast Ferries

Information
Superfast Ferries, som har sitt ursprung i Grekland och grundades 1995, erbjuder en rad moderna fartyg som är utformade för att ge en bekväm och effektiv reseupplevelse över Adriatiska havet. Deras flotta inkluderar högfartfärjor utrustade med olika klasser som Ekonomi, Business och VIP, vilket säkerställer ett lämpligt alternativ för varje resenär. Ombordfaciliteter inkluderar rymliga lounger, restauranger, barer, butiker och till och med simbassänger, som tillgodoser olika passagerares behov. Superfast Ferries erbjuder flera biljettalternativ, inklusive alternativ för fotpassagerare, hytter för övernattningsresor och transport av fordon för bilar och motorcyklar. Populära rutter inkluderar förbindelser mellan Italien och Grekland, specifikt från Ancona till Patras, Bari till Igoumenitsa och Venedig till Korfu, vilket gör det till ett föredraget val för resenärer som utforskar Medelhavsområdet.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig Superfast Ferries-varaktighet
32h 0m
Billigaste Superfast Ferries-pris
1 529 kr
Superfast Ferries frekvens
1 per dag
Extra bagage
Ytterligare bagage tillåtet mot en avgift
Avbokningspolicy
Avbokningar möjliga upp till 24 timmar före avresa med delvis återbetalning
Bekvämligheter ombord på färjan
Wifi
Mat ombord
Restaurang, café och bar tillgängliga
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
Rullstolsanpassade faciliteter finns tillgängliga på de flesta fartyg. Hjälp finns tillgänglig på begäran.
Husdjur
Små husdjur tillåtna i burar, hundar måste vara kopplade och ha munkorg.
Reservera hytt
Ekonomi- och lyxhytter finns tillgängliga, måste bokas i förväg.
Bilar ombord

Restips: Resor från Venedig to Patras

Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Venedig till Patras med färja. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste färja, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till Patras.

FAQs
Billiga färjebiljetter från Venedig till Patras kan kosta från så lite som 1 529 kr när du bokar i förväg. Det genomsnittliga färjebiljettpriset för Venedig till Patras är 1 671 kr; men priserna varierar beroende på tid på dagen och klass, och de tenderar att vara dyrare på själva avresedagen.
I genomsnitt tar det 32h 0m att resa från Venedig till Patras med färja, för den 1115 km långa rutten, men restiden kan variera om du reser på helger och helgdagar.
Den tidigaste färjan från Venedig till Patras avgår klockan 1:00.
Den senaste färjan från Venedig till Patras avgår klockan 23:00.
Ja, det går 1 direktfärjor om dagen från Venedig till Patras med Superfast Ferries. Tidtabeller kan variera på helgdagar eller helger med färre direktfärjor.
Ja, du kan boka en hytt på avgångar från Venedig till Patras med Superfast Ferries
Ja, resor med fordon från Venedig till Patras är möjliga med Superfast Ferries.
Ja, att resa som fotpassagerare från Venedig till Patras är möjligt med Superfast Ferries. Vi rekommenderar att anlända minst en timme före resan om du reser till fots, men kontrollera specifika tider för varje rutt. Om du behöver boka din resa till avgångshamnen, kolla våra alternativ för tåg, bussar och flyg på Omio.
När du tar en färja från Venedig till Patras, kan du räkna med Superfast Ferries för det bästa sättet att ta dig till Patras. Du kan också kolla alla möjliga färjebolag som trafikerar sträckan mellan Venedig och Patras, och jämföra de bekvämligheter de erbjuder innan du köper en färjebiljett.
Det är användbart att jämföra dina alternativ eftersom det finns 2 sätt att resa mellan Venedig och Patras inklusive att resa med färja och flyg.

populära färjeterminaler

Viktiga stationer och flygplatser för denna resa

De flesta färjor mellan Venedig och Patras avgår från Port of Venice och ankommer till Port of Patras. I den här guiden kan du jämföra hamnarna i Venedig och Patras, läsa mer om transportmöjligheter till och från stadskärnorna samt hitta praktisk information om hamnarnas faciliteter och service.

Hamnar för avgång i Venedig
Hamnar för ankomst i Patras

Vilken hamn i Venedig avgår färjorna till Patras från?

Färjor från Venedig till Patras avgår från Port of Venice. Hamnen ligger 2 km från Venedig centrum, på 30135 Venice, Metropolitan City of Venice, Italy.
Port of Venice30135 Venice, Metropolitan City of Venice, Italy+39 041 2424Tillgänglighet
Transport till och från centrum

Att ta sig till Port of Venice från Venedig centrum

Port of Venice ligger 1 km från centrala Venedig. Kontrollera gärna lokala transportalternativ innan du reser.

Faciliteter och service i Port of Venice hamn

På Port of Venice finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Tillgänglighet.

Tillgänglighet

Tillgänglighetsanpassade faciliteter finns tillgängliga på Port of Venice.

Färja från Venedig till Patras: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

HemFärjorFärjor i GreklandFärja från Venedig till Patras

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone