De billigaste och snabbaste färjorna från Savona till L'Île-Rousse
Lägsta priset
447kr
Genomsnittspris
447kr
Snabbaste resan
5 tim.
Genomsnittlig restid
5 tim.
Färjor per dag
1
Distans
190 km
Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.
En genomsnittlig biljett från Savona till L'Île-Rousse kostar omkring 447kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 447kr.
Av de 1 färjor som avgår från Savona till L'Île-Rousse varje dag är 1 direktresor, så det är enkelt att undvika resor där du behöver byta längs vägen.
Den lör 21 mars kör direktfärjorna sträckan på 190 km på i genomsnitt 5 tim. , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa färjor ta dig dit på bara 5 tim. .
De långsammaste färjorna tar 5 tim. och då ingår ofta ett byte eller två längs vägen, men du kan spara några kronor om du tänker på ekonomin.


Tidtabeller för färja Savona–L'Île-Rousse
| Operatör | Avgångstid | Ankomsttid | Restid | Avgångsdagar för färja |
|---|---|---|---|---|
Operatör Corsica Ferries Sardinia Ferries | Avgångstid 13:45 | Ankomsttid 18:45 | Restid 5tim.00 | Avgångsdagar för färja Fre |
Aktuella avgångar
Färjetider Savona–L'Île-Rousse
Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor från Savona till L'Île-Rousse färjor imorgon, fredag 20 mars. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med färja.
| Leverantör | Avgår | Restid | Anländer | Byten | Biljetter |
|---|---|---|---|---|---|
![]() | 08:30 Savona | 5tim.00 | 13:30 L'Île-Rousse | 0 bytendirekt | |
Det här dagens sista färja. | |||||
Finn alla datum och tider för denna resa
JÄMFÖR Priser för olika transportsätt
Jämför priser för färja under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.
21 mars
22 mars
23 mars
24 mars
25 mars
26 mars
27 mars
Varför ska man boka från Savona till L'Île-Rousse färjor med Omio?
Varför ska man boka med Omio istället för Corsica Ferries Sardinia Ferries?
- Utformad för internationella resenärer: Omio finns på ditt språk och erbjuder kundtjänst dygnet runt. Vi erbjuder flera betalningsalternativ, inklusive PayPal, kreditkort och banköverföring, i din föredragna valuta.
Reseinformation
Översikt: Färja från Savona till L'Île-Rousse
Färjor från Savona till L'Île-Rousse avgår i genomsnitt 3 gånger per dag och tar cirka 6h 5m. Billiga färjebiljetter för den här resan kostar från 332kr om du bokar i förväg.
Det finns 3 färjor per dag. Tidigaste färja avgår 07:30, och senaste 23:45. Snabbaste färja täcker distansen 102 nautiska mil (190 km) på 4h 5m. Det går 12 avgångar per vecka. Färjor från Savona till L'Île-Rousse är tillgängliga för fotpassagerare.

Sträcka 102 nautiska mil (190 km) |
Genomsnittlig restid 6h 5m |
Lägsta biljettpris 332kr |
Färjor per dag 3 |
Direktfärjor Tillgängliga |
Genomsnittliga avgångar per vecka 12 |
Snabbaste färja 4h 5m |
Första färja 07:30 |
Sista färja 23:45 |
Hytter Tillgängliga |
Fordon Tillgängliga |
Fotpassagerare Tillgängliga |
Färjeoperatörer: Corsica Ferries Sardinia Ferries från Savona till L'Île-RousseDu kan resa med färja mellan Savona och L'Île-Rousse med Corsica Ferries Sardinia Ferries från så lite som 332kr. När du söker efter tidtabeller och biljetter visar Omio dig den bästa resan.
Corsica Ferries Sardinia Ferries
Restips: Resor från Savona to L'Île-Rousse
Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Savona till L'Île-Rousse med färja. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste färja, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till L'Île-Rousse.

populära färjeterminaler
Viktiga stationer och flygplatser för denna resa
- 08:00 - 20:00
- Gratis WiFi
- Ristorante Doc (0.3 km)
- Ristorante La Lampara (0.5 km)
- Ristorante A Spurcacciun-a (0.9 km)
- Huvudbolag är Radio Taxi Savona och Taxi Savona.
- Gratis
- Busslinje 1, hållplats vid Savona FS
Färja från Savona till L'Île-Rousse: relaterad information
Här är några andra källor som kanske har den information du behöver
