Färja från Rhodos till Ikaria med Blue Star Ferries

fre 23 okt.
+ Lägg till returresa
Blue Star Ferries
Krilo-Kapetan Luka
TP Line
Stena Line
Alilauro
2 000 + resebolag
Blue Star Ferries
Krilo-Kapetan Luka
TP Line
Stena Line
Alilauro
2 000 + resebolag
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

De billigaste och snabbaste färjorna från Rhodos till Ikaria

Visar tider, priser och bokningsbara biljetter för 23 okt.

Lägsta pris den 23 okt.

1 007 kr

Genomsnittligt biljettpris den 23 okt.

1 445 kr

Snabbaste resa den 23 okt.

11 tim. 20 m

Genomsnittlig restid den 23 okt.

21 tim. 25 m

Färjor den 23 okt.

2

Distans

228 km

Billiga biljetter

Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.

En genomsnittlig biljett från Rhodos till Ikaria kostar omkring 1 445 kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 1 007 kr.

Snabba färjor

Den fre 23 okt. hittade vi 2 färjor från Rhodos till Ikaria, varav 1 är direktförbindelser.

Den fre 23 okt. kör direktfärjorna sträckan på 228 km på i genomsnitt 21 tim. 25 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa färjor ta dig dit på bara 11 tim. 20 m .

De långsammaste färjorna tar 1 d 7 tim. 30 m och då ingår ofta ett byte eller två längs vägen, men du kan spara några kronor om du tänker på ekonomin.

  • Blue Star Ferries
    15:3011tim.20
    Rhodos
    2:50Ikaria
    1 007 kr1Enkelresa
    0 byten
  • Blue Star Ferries
    15:0031tim.30
    Rhodos
    22:30Ikaria
    1 883 kr1Enkelresa
    1 byte

Reseinformation

Översikt: Färja från Rhodos till Ikaria

GreklandGrekland
GreklandGrekland
Icon of ferry

Färjor från Rhodos till Ikaria avgår i genomsnitt 1 gånger per dag och tar cirka 11h 10m. Billiga färjebiljetter för den här resan kostar från 658 kr om du bokar i förväg.

Det finns 1 färjor per dag. Tidigaste färja avgår 15:00, och senaste 21:35. Snabbaste färja täcker distansen 123 nautiska mil (228 km) på 11h 10m. Färjor från Rhodos till Ikaria är tillgängliga för fotpassagerare.

Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Officiella partnerbolag till Omio på den här rutten
Blue Star Ferries
Sträcka
123 nautiska mil (228 km)
Genomsnittlig restid
11h 10m
Lägsta biljettpris
658 kr
Färjor per dag
1
Direktfärjor
Tillgängliga
Snabbaste färja
11h 10m
Första färja
15:00
Sista färja
21:35
Hytter
Tillgängliga
Fordon
Tillgängliga
Fotpassagerare
Tillgängliga
Billigaste månaden
sep.
Billigaste dagen
fre
Högsäsong
juli - sep.
Lågsäsong
jan. - mars
Bästa tid att boka
1 dag
Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation

Vanliga frågor om din resa från Rhodos till Ikaria

Använd de här snabba ruttsvaren för att kontrollera priser, restid, avgångsalternativ och direkta förbindelser innan du bokar från Rhodos till Ikaria.

Billiga färjebiljetter från Rhodos till Ikaria kan kosta från så lite som 658 kr när du bokar i förväg. Det genomsnittliga färjebiljettpriset för Rhodos till Ikaria är 658 kr; men priserna varierar beroende på tid på dagen och klass, och de tenderar att vara dyrare på själva avresedagen.
Den tidigaste färjan från Rhodos till Ikaria avgår klockan 15:00.
Den senaste färjan från Rhodos till Ikaria avgår klockan 21:35.
Ja, det går 1 direktfärjor om dagen från Rhodos till Ikaria med Blue Star Ferries. Tidtabeller kan variera på helgdagar eller helger med färre direktfärjor.

Tidtabeller för färja Rhodos–Ikaria

OperatörAvgångstidAnkomsttidRestidAvgångsdagar för färja
Operatör
Blue Star Ferries
Avgångstid
15:30
Ankomsttid
02:50
Restid
11tim.20
Avgångsdagar för färja
Varje dag
Operatör
Blue Star Ferries
Avgångstid
15:00
Ankomsttid
22:30
Restid
31tim.30
Avgångsdagar för färja
Varje dag

Aktuella avgångar

Färjetider Rhodos–Ikaria

Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor från Rhodos till Ikaria färjor imorgon, fredag 23 oktober. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med färja.

Senast uppdaterad kl.
LeverantörAvgårRestidAnländerByten
Biljetter
Blue Star Ferries15:00 Rhodos
31tim.30
22:30 Ikaria1 byte
Blue Star Ferries15:30 Rhodos
11tim.20
2:50 Ikaria0 bytendirekt

Det här dagens sista färja.

Finn alla datum och tider för denna resa

Varför ska man boka från Rhodos till Ikaria färjor med Omio?

Blue Star Ferries driver alla färjor från Rhodos till Ikaria.
Omio är en officiell biljettåterförsäljare för alla dina resealternativ från Rhodos till Ikaria.

Varför ska man boka med Omio istället för Blue Star Ferries?

  • Utformad för internationella resenärer: Omio finns på ditt språk och erbjuder kundtjänst dygnet runt. Vi erbjuder flera betalningsalternativ, inklusive PayPal, kreditkort och banköverföring, i din föredragna valuta.

Färjeoperatörer: Blue Star Ferries från Rhodos till IkariaDu kan resa med färja mellan Rhodos och Ikaria med Blue Star Ferries från så lite som 658 kr. När du söker efter tidtabeller och biljetter visar Omio dig den bästa resan.

Blue Star Ferries

Information
Blue Star Ferries är ett grekiskt färjeföretag som driver en flotta av färjor som erbjuder transporttjänster för passagerare och fordon över Egeiska havet och Adriatiska havet. Företaget grundades 1965 och har sitt huvudkontor i Pireus, Grekland. Blue Star Ferries bedriver färjetjänster mellan det grekiska fastlandet och Kykladerna, Dodekaneserna och de norra Egeiska öarna, samt mellan det grekiska fastlandet och Italien.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig Blue Star Ferries-varaktighet
11h 10m
Billigaste Blue Star Ferries-pris
658 kr
Blue Star Ferries frekvens
1 per dag
Extra bagage
Ytterligare bagage tillåtet mot en avgift
Avbokningspolicy
Avbokningar möjliga upp till 24 timmar före avresa med varierande återbetalningssatser.
Bekvämligheter ombord på färjan
Wifi
Mat ombord
Restauranger, kaféer och barer finns tillgängliga som serverar måltider och snacks
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
Rullstolsanpassade områden och faciliteter finns tillgängliga på de flesta fartyg. Hjälp finns tillgänglig på begäran.
Husdjur
Små husdjur tillåtna i angivna områden. Måste vara i burar eller kopplade. Inte tillåtna i restauranger.
Reservera hytt
Ekonomikabiner till lyxsviter finns tillgängliga. Måste bokas i förväg.
Bilar ombord

Bolag, biljetter och bekvämligheter ombord mellan Rhodos och Ikaria

Gå igenom detaljerna bakom din bokning, från operatörer och biljettregler till bagage, bekvämligheter ombord, tillgänglighet och ruttspecifika resevillkor.

Ja, du kan boka en hytt på avgångar från Rhodos till Ikaria med Blue Star Ferries
Ja, resor med fordon från Rhodos till Ikaria är möjliga med Blue Star Ferries.
Ja, att resa som fotpassagerare från Rhodos till Ikaria är möjligt med Blue Star Ferries. Vi rekommenderar att anlända minst en timme före resan om du reser till fots, men kontrollera specifika tider för varje rutt. Om du behöver boka din resa till avgångshamnen, kolla våra alternativ för tåg, bussar och flyg på Omio.
När du tar en färja från Rhodos till Ikaria, kan du räkna med Blue Star Ferries för det bästa sättet att ta dig till Ikaria. Du kan också kolla alla möjliga färjebolag som trafikerar sträckan mellan Rhodos och Ikaria, och jämföra de bekvämligheter de erbjuder innan du köper en färjebiljett.

Restips: Resor från Rhodos to Ikaria

Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Rhodos till Ikaria med färja. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste färja, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till Ikaria.

FAQs
Ja, du kan resa med färja mellan Rhodos och Ikaria.

populära färjeterminaler

Viktiga stationer och flygplatser för denna resa

De flesta färjor mellan Rhodos och Ikaria avgår från och ankommer till Agios Kirikos. I den här guiden kan du jämföra hamnarna i Rhodos och Ikaria, läsa mer om transportmöjligheter till och från stadskärnorna samt hitta praktisk information om hamnarnas faciliteter och service.

Hamnar för avgång i Rhodos
Hamnar för ankomst i Ikaria

Vilken hamn i Ikaria ankommer färjorna från Rhodos till?

Färjor från Rhodos till Ikaria ankommer till Agios Kirikos. Agios Kirikos ligger 17 km från Ikaria centrum.
Agios KirikosAgios Kirykos 833 00, GreklandParkeringMatsalTaxiTillgänglighetToalett
Transport till och från centrum

Att ta sig till Agios Kirikos från Ikaria centrum

Agios Kirikos ligger 16 km från centrala Ikaria. Du kan bland annat resa dit med:

Buss32m
32m

Faciliteter och service i Agios Kirikos hamn

På Agios Kirikos finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Parkering, Matsal, Taxi, Tillgänglighet och Toalett.

Mat och dryck

Matalternativ inkluderar: Till Steki tou Kalofagadon (0.3 km), Ouzeri Taverna (0.4 km), Restaurant Kritikos (0.6 km)

Parkering, taxibilar och toaletter

Tillgänglig på Agios Kirikos: Parkering, Taxi, Toalett.

Tillgänglighet

Tillgänglighetsanpassade faciliteter finns tillgängliga på Agios Kirikos.

Färja från Rhodos till Ikaria: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

HemFärjorFärjor i GreklandFärja från Rhodos till Ikaria

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone