Färja från Bastia till Elba (Ö)

fre 25 sep.
+ Lägg till returresa
Corsica Ferries Sardinia Ferries
Krilo-Kapetan Luka
TP Line
Stena Line
Alilauro
2 000 + resebolag
Corsica Ferries Sardinia Ferries
Krilo-Kapetan Luka
TP Line
Stena Line
Alilauro
2 000 + resebolag
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

De billigaste och snabbaste färjorna från Bastia till Elba (Ö)

Visar tider, priser och bokningsbara biljetter för 25 sep.

Lägsta pris den 25 sep.

1323kr

Genomsnittligt biljettpris den 25 sep.

1323kr

Snabbaste resa den 25 sep.

4 tim. 45 m

Genomsnittlig restid den 25 sep.

4 tim. 45 m

Färjor den 25 sep.

1

Distans

69 km

Billiga biljetter

Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.

En genomsnittlig biljett från Bastia till Elba (Ö) kostar omkring 1323kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 1323kr.

Snabba färjor

Det är svårt att ta sig från Bastia till Elba (Ö) utan åtminstone en transfer.

  • Corsica Ferries
    7:454tim.45
    Port Of Bastia
    12:30Elba (Ö)
    1323 kr1Enkelresa
    1 byte

Tidtabeller för färja Bastia–Elba (Ö)

OperatörAvgångstidAnkomsttidRestidAvgångsdagar för färja
Operatör
Corsica Ferries
Avgångstid
08:00
Ankomsttid
12:40
Restid
4tim.40
Avgångsdagar för färja
Sön
Operatör
Corsica Ferries
Avgångstid
09:00
Ankomsttid
14:30
Restid
5tim.30
Avgångsdagar för färja
Mån, Tis, Ons
Operatör
Corsica Ferries
Avgångstid
14:30
Ankomsttid
20:30
Restid
6tim.00
Avgångsdagar för färja
Lör
Operatör
Corsica Ferries
Avgångstid
07:45
Ankomsttid
12:30
Restid
4tim.45
Avgångsdagar för färja
Tor, Fre

Aktuella avgångar

Färjetider Bastia–Elba (Ö)

Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor frånBastia till Elba (Ö) färjor idag, torsdag 24 september. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med färja.

Senast uppdaterad kl.
LeverantörAvgårRestidAnländerByten
Biljetter
Corsica Ferries7:45 Port Of Bastia
4tim.45
12:30 Elba (Ö)1 byte

Det här dagens sista färja.

Finn alla datum och tider för denna resa

JÄMFÖR Priser för olika transportsätt

Jämför priser för färja under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

fre
25 sep.
lör
26 sep.
sön
27 sep.
mån
28 sep.
tis
29 sep.
ons
30 sep.
tors
01 okt.

Reseinformation

Översikt: Färja från Bastia till Elba (Ö)

FrankrikeFrankrike
ItalienItalien
Icon of ferry

Ta en färja från Bastia till Elba (Ö) och njut av den ungefär 37 nautiska mil (69 km) långa resan. Hitta scheman och prisalternativ för en bekväm och prisvärd resa.

Tidigaste färja avgår 18:30, och senaste 18:30. Färjor från Bastia till Elba (Ö) är tillgängliga för fotpassagerare.

Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Officiella partnerbolag till Omio på den här rutten
Corsica Ferries Sardinia Ferries
Sträcka
37 nautiska mil (69 km)
Första färja
18:30
Sista färja
18:30
Hytter
Tillgängliga
Fordon
Tillgängliga
Fotpassagerare
Tillgängliga
Högsäsong
juli - sep.
Lågsäsong
okt. - dec.
Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation

Färjeoperatörer: Corsica Ferries Sardinia Ferries från Bastia till Elba (Ö)Du kan resa med färja mellan Bastia och Elba (Ö) med Corsica Ferries Sardinia Ferries. När du söker efter tidtabeller och biljetter visar Omio dig den bästa resan.

Corsica Ferries Sardinia Ferries

Information
Corsica Ferries Sardinia Ferries, grundat 1968 i Frankrike, erbjuder en mångsidig flotta av fartyg, inklusive Mega Express, Corsica Express och Cruise Ferries, som alla har olika klasser såsom standard, komfort och lyx. Ombordfaciliteter inkluderar restauranger, barer, simbassänger och lekplatser för barn, vilket säkerställer en bekväm resa för alla passagerare. Biljettalternativen sträcker sig från standardplatser till privata hytter, och färjorna kan ta emot bilar och andra fordon. Populära rutter inkluderar Livorno till Bastia, Toulon till Ajaccio och Nice till Porto-Vecchio, som kopplar resenärer till de fantastiska öarna Korsika och Sardinien.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig Corsica Ferries Sardinia Ferries-varaktighet
4h 40m
Billigaste Corsica Ferries Sardinia Ferries-pris
1323kr
Corsica Ferries Sardinia Ferries frekvens
1 per dag
Extra bagage
Extra bagage tillåtet mot en avgift
Avbokningspolicy
Avbokningar möjliga upp till 24 timmar före avresa, avgifter tillkommer.
Bekvämligheter ombord på färjan
Wifi
Mat ombord
Flera restauranger, barer och kaféer tillgängliga
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
Rullstolsanpassat, hissar och anpassade faciliteter finns tillgängliga
Husdjur
Små husdjur tillåtna i burar, hundar måste vara kopplade och ha munkorg.
Reservera hytt
Kabyssar tillgängliga i olika kategorier (standard, premium, lyx)
Bilar ombord

Restips: Resor från Bastia to Elba (Ö)

Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Bastia till Elba (Ö) med färja. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste färja, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till Elba (Ö).

FAQs
Den tidigaste färjan från Bastia till Elba (Ö) avgår klockan 18:30.
Den senaste färjan från Bastia till Elba (Ö) avgår klockan 18:30.
Ja, du kan boka en hytt på avgångar från Bastia till Elba (Ö) med Corsica Ferries Sardinia Ferries
Ja, resor med fordon från Bastia till Elba (Ö) är möjliga med Corsica Ferries Sardinia Ferries.
Ja, att resa som fotpassagerare från Bastia till Elba (Ö) är möjligt med Corsica Ferries Sardinia Ferries. Vi rekommenderar att anlända minst en timme före resan om du reser till fots, men kontrollera specifika tider för varje rutt. Om du behöver boka din resa till avgångshamnen, kolla våra alternativ för tåg, bussar och flyg på Omio.
När du tar en färja från Bastia till Elba (Ö), kan du räkna med Corsica Ferries Sardinia Ferries för det bästa sättet att ta dig till Elba (Ö). Du kan också kolla alla möjliga färjebolag som trafikerar sträckan mellan Bastia och Elba (Ö), och jämföra de bekvämligheter de erbjuder innan du köper en färjebiljett.
Ja, du kan resa med färja mellan Bastia och Elba (Ö).

populära färjeterminaler

Viktiga stationer och flygplatser för denna resa

De flesta färjor mellan Bastia och Elba (Ö) avgår från och ankommer till Port of Portoferraio. I den här guiden kan du jämföra hamnarna i Bastia och Elba (Ö), läsa mer om transportmöjligheter till och från stadskärnorna samt hitta praktisk information om hamnarnas faciliteter och service.

Hamnar för avgång i Bastia
Hamnar för ankomst i Elba

Vilken hamn i Elba (Ö) ankommer färjorna från Bastia till?

Färjor från Bastia till Elba (Ö) ankommer till Port of Portoferraio. Port of Portoferraio ligger 4 km från Elba (Ö) centrum.
Port of PortoferraioCalata Italia, 57037 Portoferraio, Livourne (Toscana), ItalienWifiParkeringMatsalBankomatTaxiTillgänglighetToalettBiljettkontor
Transport till och från centrum

Att ta sig till Port of Portoferraio från Elba centrum

Port of Portoferraio ligger 4 km från centrala Elba. Du kan bland annat resa dit med:

Busslinje 1, hållplats Portoferraio Terminal

Faciliteter och service i Port of Portoferraio hamn

På Port of Portoferraio finns praktiska tjänster och faciliteter för den här resan, inklusive Wifi, Parkering, Matsal, Bankomat, Taxi, Tillgänglighet, Toalett och Biljettkontor.

Mat och dryck

Matalternativ inkluderar: La Bussola Restaurant (0.3 km), Trattoria da Luigi (0.5 km), Osteria Libertaria (0.7 km)

Wi-Fi och bankomater

Gratis WiFi. Bankomater är ligger i terminalen

Biljetter och information

Biljettservice finns tillgänglig på Port of Portoferraio.

Parkering, taxibilar och toaletter

Tillgänglig på Port of Portoferraio: Parkering, Taxi, Toalett.

Tillgänglighet

Tillgänglighetsanpassade faciliteter finns tillgängliga på Port of Portoferraio.

HemFärjorFärjor i ItalienFärja från Bastia till Elba (Ö)

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone