Buss från Wien till Salzburg Hauptbahnhof med BlaBlaCar

ons 05 nov.
+ Lägg till returresa
BlaBlaCar
FlixBus
BlaBlaCar Bus
Vy Bus4You
Alsa
1 000 + resebolag
BlaBlaCar
FlixBus
BlaBlaCar Bus
Vy Bus4You
Alsa
1 000 + resebolag
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

De billigaste och snabbaste bussarna från Wien till Salzburg Hauptbahnhof

Visar tider och priser för 06 nov.

Lägsta priset

187kr

Genomsnittspris

523kr

Snabbaste resan

3 tim. 10 m

Genomsnittlig restid

5 tim. 21 m

Bussar per dag

16

Distans

251 km

Billiga biljetter

Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.

En genomsnittlig biljett från Wien till Salzburg Hauptbahnhof kostar omkring 523kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 187kr.

Snabba bussar

Av 16 bussar som avgår från Wien till Salzburg Hauptbahnhof dagligen så är 3 direktbussar, så det är ganska enkelt att undvika resor där du måste byta på vägen.

Den tors 06 nov. kör direktbussarna sträckan på 251 km på i genomsnitt 5 tim. 21 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa bussar ta dig dit på bara 3 tim. 10 m .

De långsammaste bussarna tar 9 tim. 15 m och innebär vanligtvis ett byte eller två längs vägen, men du kanske kan spara några slantar om du är på en budget.

BlaBlaCar
13:303tim.10
Wien
16:40Salzburg Hauptbahnhof
187 kr1Enkelresa
0 byten
BlaBlaCar
13:303tim.20
Wien
16:50Salzburg Hauptbahnhof
212 kr1Enkelresa
0 byten
BlaBlaCar
14:303tim.10
Wien
17:40Salzburg Hauptbahnhof
224 kr1Enkelresa
0 byten
FlixBusFlixBus · FlixBus
23:4510tim.15
Wien, Hauptbahnhof Südtiroler Platz
10:00Salzburg, P+R Süd
563 kr1Enkelresa
1 byte
FlixBusFlixBus · FlixBus
17:3011tim.45
Vienna, International Busterminal (VIB)
05:15Salzburg, P+R Süd
563 kr1Enkelresa
1 byte

Reseinformation

Jämför tåg och buss för Wien till Salzburg Hauptbahnhof

Omio rekommenderar att boka med tåg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Wien till Salzburg Hauptbahnhof. Om det är låga priser du är ute efter, välj buss med priser från 160kr. Ni som har ont om tid kan boka med tåg, vilket tar er fram på 3h 8m. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för buss är 160kr och för tåg är det340kr.

Sträcka: 251 km

Jämför bus med

Buss
Populärast
Tåg

438kr

Genomsnittspris

Billigast

619kr

Genomsnittspris

4h 51m

Genomsnittlig restid

4h 21m

Ombord

+

30m

Extra tid*

3h 38m

Genomsnittlig restid

Snabbast

3h 8m

Ombord

+

30m

Extra tid*

BlaBlaCar

Mest populära bussbolaget

Westbahn

Mest populära tågbolaget

Direkta resor

Direkta resor

Aktuella avgångar

Busstider Wien–Salzburg Hauptbahnhof

Visar bussar som går idag, onsdag 5 november
Senast uppdaterad kl. 04:03
LeverantörAvgårRestidAnländerByten
Biljetter
meinfernbus_flixbusFlixBus · FlixBus07:50 Schwechat, Flughafen Wien Busterminal
15tim.20
23:10 Salzburg, P+R Süd1 byte
meinfernbus_flixbusFlixBus · FlixBus08:05 Vienna, International Busterminal (VIB)
10tim.55
19:00 Salzburg, P+R Süd1 byte
meinfernbus_flixbusFlixBus · FlixBus10:25 Vienna, International Busterminal (VIB)
9tim.50
20:15 Salzburg, P+R Süd1 byte
meinfernbus_flixbusFlixBus · FlixBus11:45 Vienna, International Busterminal (VIB)
11tim.10
22:55 Salzburg, P+R Süd1 byte
meinfernbus_flixbusFlixBus · FlixBus15:15 Schwechat, Flughafen Wien Busterminal
13tim.00
04:15 Salzburg, P+R Süd1 byte
meinfernbus_flixbusFlixBus · FlixBus16:30 Vienna, International Busterminal (VIB)
11tim.45
04:15 Salzburg, P+R Süd1 byte
meinfernbus_flixbusFlixBus · FlixBus19:25 Vienna, International Busterminal (VIB)
12tim.25
07:50 Salzburg, P+R Süd1 byte
meinfernbus_flixbusFlixBus · FlixBus22:25 Vienna, International Busterminal (VIB)
10tim.35
09:00 Salzburg, P+R Süd1 byte
meinfernbus_flixbusFlixBus · FlixBus22:45 Wien, Hauptbahnhof Südtiroler Platz
10tim.15
09:00 Salzburg, P+R Süd1 byte
torsdag 6 november
meinfernbus_flixbusFlixBus · FlixBus02:25 Vienna, International Busterminal (VIB)
13tim.20
15:45 Salzburg, P+R Süd1 byte
meinfernbus_flixbusFlixBus · FlixBus03:55 Wien, Hauptbahnhof Südtiroler Platz
11tim.50
15:45 Salzburg, P+R Süd1 byte

Detta är den sista bussen för dagen.

Finn alla datum och tider för denna resa

JÄMFÖR Priser för olika transportsätt

tors
06 nov.
fre
07 nov.
lör
08 nov.
sön
09 nov.
mån
10 nov.
tis
11 nov.
ons
12 nov.
tors
13 nov.
fre
14 nov.
lör
15 nov.
sön
16 nov.
mån
17 nov.
tis
18 nov.
ons
19 nov.
tors
20 nov.
fre
21 nov.
lör
22 nov.
sön
23 nov.
mån
24 nov.
tis
25 nov.
ons
26 nov.

Reseinformation

Översikt: Buss från Wien till Salzburg Hauptbahnhof

ÖsterrikeÖsterrike
ÖsterrikeÖsterrike
Icon of bus
Bussar från Wien till Salzburg Hauptbahnhof avgår i genomsnitt 18 gånger per dag och tar cirka 4h 21m. Billiga bussbiljetter för den här resan kostar från 160kr om du bokar i förväg.
Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Sträcka
251 km
Genomsnittlig restid med buss
4h 21m
Lägsta biljettpris
160kr
Bussar per dag
18
Direktbussar
2
Snabbaste buss
3h 45m
Första buss
05:15
Sista buss
22:25
Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation

Bussbolag: BlaBlaCar, FlixBus, BlaBlaCar Bus från Wien till Salzburg HauptbahnhofDu kan resa med buss mellan Wien och Salzburg Hauptbahnhof med BlaBlaCar, FlixBus, BlaBlaCar Bus från så lite som 160kr. När du söker efter tidtabeller och biljetter visar Omio dig den bästa resan.

FlixBus

Information
FlixBus är ett av Europas ledande lågkostnadsbussföretag, grundat i Tyskland och erbjuder nu långdistansresor över hela Europa och USA. Förutom sitt omfattande dagsnätverk, kör FlixBus även nattbussar på utvalda europeiska rutter. Standardfaciliteter inkluderar gratis Wi-Fi, eluttag för att ladda enheter, extra benutrymme, bagageutrymme och toaletter ombord, med snacks och drycker tillgängliga för köp. FlixBus erbjuder en enda standardbiljett för alla rutter, som inkluderar en handbagage och en incheckad väska per passagerare. Ytterligare avgifter tillkommer för extra bagage och för att reservera specifika platser, såsom Extra Seats, Table Seats eller Panorama Seats. Denna kombination av prisvärdhet, komfort och bred täckning gör FlixBus till ett populärt val för budgetmedvetna resenärer.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig varaktighet
7h 50m
Billigaste pris
419kr
FlixBus frekvens
16 per dag
Bagage ingår
En handbagage upp till 7 kg (42x30x18 cm) och en incheckad väska upp till 20 kg (80x50x30 cm).
Extra bagage
Extra bagage kan köpas till mot avgift.
Avbokningspolicy
Du kan avboka din biljett upp till 15 minuter före avgång och få en kupong för framtida resor. Begäran om återbetalning för förseningar över 120 minuter är möjliga.
Bekvämligheter ombord på bussen
Wifi
Mat ombord
Platsbokning
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
Bistånd; Prioriterad ombordstigning; Rullstolsanpassade bussar.
Cyklar
Cyklar är tillåtna mot en avgift; måste bokas.
Husdjur
Små husdjur i vagnar tillåtna; Ledarhundar reser gratis.

BlaBlaCar Bus

Information
BlaBlaCar Bus (tidigare känt som Ouibus eller iDBUS) är ett långdistansbussföretag som verkar i 10 europeiska länder och kopplar samman över 300 destinationer. Som ett dotterbolag till det franska samåkningsföretaget BlaBlaCar erbjuder det bekväm resa med standardfaciliteter som luftkonditionering, toaletter, USB- och strömuttag för att ladda enheter, extra benutrymme och justerbara säten. Gratis Wi-Fi finns tillgängligt på utvalda rutter. BlaBlaCar Bus erbjuder endast en standardbiljett, som tillåter passagerare att ta med en handbagage och upp till två incheckade väskor per person.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig varaktighet
3h 45m
Billigaste pris
152kr
BlaBlaCar Bus frekvens
1 per dag
Bagage ingår
En handbagage upp till 7 kg och en incheckad väska upp till 20 kg.
Extra bagage
Extra bagage kan köpas till mot avgift.
Avbokningspolicy
Du kan avboka din biljett upp till 30 minuter före avgång för återbetalning i form av en kupong.
Bekvämligheter ombord på bussen
Wifi
Mat ombord
Platsbokning
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
Bistånd; Prioriterad ombordstigning; Tillgängliga sittplatser.
Cyklar
Cyklar är tillåtna; ytterligare avgifter kan tillkomma.

BlaBlaCar

Information
BlaBlaCar är en fransk online-marknadsplats för samåkning, som kopplar samman förare med lediga platser och passagerare som reser till samma destination för att dela kostnader. Företaget grundades 2006 och verkar i Europa och Latinamerika, med 26 miljoner aktiva medlemmar. Plattformen inkluderar också BlaBlaCar Bus, en intercity-bussservice. BlaBlaCars namn kommer från deras betygssystem för förarnas pratsamhet: "Bla" för tyst, "BlaBla" för pratsam och "BlaBlaBla" för mycket pratsam. Företaget strävar efter att vara den ledande marknadsplatsen för delad resa, och erbjuder prisvärda och hållbara lösningar genom att kombinera samåkning med busresor.
Bagage- och avbokningspolicy
BlaBlaCar frekvens
3 per dag

Restips: Bussar från Wien till Salzburg Hauptbahnhof

Restips: Ta bussen till Salzburg Hauptbahnhof. Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Wien to Salzburg Hauptbahnhof.
FAQs
Billiga buss biljetter från Wien till Salzburg Hauptbahnhof kan kosta från så lite som 152 kr när du bokar i förväg. Det genomsnittliga buss biljettpriset för Wien till Salzburg Hauptbahnhof är 416 kr; men priserna varierar beroende på tid på dagen och klass och de tenderar att vara dyrare på dagen.
I genomsnitt tar det 3 h 45 min   att resa från Wien till Salzburg Hauptbahnhof med buss, för den 251 km långa resa, men restiden kan variera om du reser på helger och helgdagar.
Den första buss från Wien till Salzburg Hauptbahnhof avgår kl 00: 20.
Den sista buss från Wien till Salzburg Hauptbahnhof avgår kl 22: 45.
Ja, det finns 2 direkt buss om dagen från Wien till Salzburg Hauptbahnhof med BlaBlaCar, FlixBus eller BlaBlaCar Bus. Scheman kan variera på helgdagar eller helger med färre direkta buss.
Ta Wien till Salzburg Hauptbahnhof buss med BlaBlaCar, FlixBus eller BlaBlaCar Bus. Det är alltid bra att kolla alla möjliga bussbolag för resa till Salzburg Hauptbahnhof från Wien eftersom det kan finnas skillnader i de bekvämligheter de erbjuder.
En resa till Salzburg Hauptbahnhof från Wien är värt att göra men inte som en dagsutflykt med en restid på 3 h 45 min åt varje håll. Kolla med Omio-appen   det bästa sättet att resa.
Den billigaste månaden att resa från Wien till Salzburg Hauptbahnhof med buss är april.
Det är användbart att jämföra dina alternativ eftersom det finns 2 sätt att resa mellan Wien och Salzburg Hauptbahnhof inklusive att ta en tåg eller buss.
Nej, buss från Wien till Salzburg Hauptbahnhof har inga tillgänglighetsalternativ.
Nej, det finns inga toaletter ombord på buss från Wien till Salzburg Hauptbahnhof.
Nej, cyklar är inte tillåtna ombord på buss från Wien till Salzburg Hauptbahnhof.

Följ dessa tips för att hitta de billigaste bussbiljetterna för din resa från Wien till Salzburg Hauptbahnhof:

  • Boka i förväg: Biljetter är ofta billigare när man bokar tidigt.
  • Var flexibel med datum och tider: Att resa under låg trafik eller på vardagar kan hjälpa dig att spara pengar.
  • Använd våra sökfilter: Sortera resultaten efter pris för att snabbt hitta de mest prisvärda alternativen.
  • Leta efter specialerbjudanden eller rabatter: Kolla efter erbjudanden eller rabatter på vår webbplats och i vår app.
  • Börja söka nu och jämför biljettpriser för att hitta det bästa erbjudandet!

    Ja, det går att köpa mat ombord på buss från Wien till Salzburg Hauptbahnhof.
    Nej, baggage för buss från Wien till Salzburg Hauptbahnhof måste bokas i förväg.
    Nej, det finns inga extra bagagealternativ för buss från Wien till Salzburg Hauptbahnhof.
    Tyvärr är husdjur inte tillåtna på buss från Wien till Salzburg Hauptbahnhof.
    Nej, det finns inga USB-uttag ombord på buss från Wien till Salzburg Hauptbahnhof.
    Nej, det finns inget WiFi ombord på buss från Wien till Salzburg Hauptbahnhof.

    populära busstationer

    Viktiga stationer och flygplatser för denna resa

    Wien
    Salzburg
    Bekvämligheter vid busstationen
    WifiWifi
    ParkeringParkering
    MatsalMatsal
    BankomatBankomat
    TaxiTaxi
    TillgänglighetTillgänglighet
    ToalettToalett
    BiljettkontorBiljettkontor
    information
    ticketOfficeHours
    Biljettkontorstider
    • 00:00-23:59
    ticketOfficeHours
    Avstånd till centrum
    7 km
    carConnection
    Med bil
    Vienna Airport Street
    Wifi
    Wifi
    • Gratis Wi-Fi
    Matsal
    Matsal
    • Café Wien (på stationen)
    • Schnitzelhaus (0.2 km)
    • Wiens korvstånd (0.3 km).
    Taxi
    Taxi
    • Finns utanför ankomstområdet.
    Tillgänglighet
    Tillgänglighet
    • Hissar, ramper
    Toalett
    Toalett
    • Finns på stationen.
    Alternativ för kollektivtrafik för Wien, Flughafen Schwechat
    • Buss: 1187, 1185, 1183 Tåg: S7
    Vienna, International Busterminal (VIB)WifiParkeringBankomatTaxiTillgänglighetToalettBiljettkontor
    Bekvämligheter vid busstationen
    WifiWifi
    ParkeringParkering
    BankomatBankomat
    TaxiTaxi
    TillgänglighetTillgänglighet
    ToalettToalett
    BiljettkontorBiljettkontor
    information
    ticketOfficeHours
    Biljettkontorstider
    • 05.30-23.00
    ticketOfficeHours
    Avstånd till centrum
    3 km
    carConnection
    Med bil
    Erdbergstrasse
    Wifi
    Wifi
    • Gratis Wi-Fi
    Taxi
    Taxi
    • Finns utanför terminalen.
    Tillgänglighet
    Tillgänglighet
    • Hissar, ramper
    Toalett
    Toalett
    • Finns på stationen.
    Alternativ för kollektivtrafik för Vienna, International Busterminal (VIB)
    • Buss: 77A, 80A Tunnelbana: U3
    Wien, Hauptbahnhof Südtiroler PlatzWifiParkeringMatsalBankomatTaxiTillgänglighetToalettBiljettkontor
    Bekvämligheter vid busstationen
    WifiWifi
    ParkeringParkering
    MatsalMatsal
    BankomatBankomat
    TaxiTaxi
    TillgänglighetTillgänglighet
    ToalettToalett
    BiljettkontorBiljettkontor
    information
    ticketOfficeHours
    Biljettkontorstider
    • 06.00-23.00
    ticketOfficeHours
    Avstånd till centrum
    2 km
    carConnection
    Med bil
    Sydtyrolsk plats
    Wifi
    Wifi
    • Gratis Wi-Fi
    Matsal
    Matsal
    • Restaurang 1 (på stationen)
    • Restaurang 2 (på stationen)
    • Restaurang 3 (på stationen).
    Taxi
    Taxi
    • Finns utanför huvudentrén.
    Tillgänglighet
    Tillgänglighet
    • Hissar, ramper
    Toalett
    Toalett
    • Finns på stationen.
    Alternativ för kollektivtrafik för Wien, Hauptbahnhof Südtiroler Platz
    • Buss: 13A, 69A Tunnelbana: U1 Tåg: S1, S2, S3
    Wien, Engerthstraße (Stadion Center)
    information

    Bussar från Wien till Salzburg Hauptbahnhof: relaterad information

    Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

    HemBussarBussar i ÖsterrikeBussar Wien Salzburg Hauptbahnhof

    Omio appen gör det enkelt att planera resor

    Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

    ios-badge
    android-badge
    Hand With Phone