Buss från Strasbourg till Paris-Charles de Gaulle flygplats med BlaBlaCar

lör 06 dec.
+ Lägg till returresa
BlaBlaCar
FlixBus
BlaBlaCar Bus
Vy Bus4You
Alsa
1 000 + resebolag
BlaBlaCar
FlixBus
BlaBlaCar Bus
Vy Bus4You
Alsa
1 000 + resebolag
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

De billigaste och snabbaste bussarna från Strasbourg till Paris-Charles de Gaulle flygplats

Visar tider och priser för 06 dec.

Lägsta priset

428kr

Genomsnittspris

705kr

Snabbaste resan

4 tim. 40 m

Genomsnittlig restid

5 tim. 36 m

Bussar per dag

10

Distans

381 km

Billiga biljetter

Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.

En genomsnittlig biljett från Strasbourg till Paris-Charles de Gaulle flygplats kostar omkring 705kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 428kr.

Snabba bussar

Av 10 bussar som avgår från Strasbourg till Paris-Charles de Gaulle flygplats dagligen så är 7 direktbussar, så det är ganska enkelt att undvika resor där du måste byta på vägen.

Den lör 06 dec. kör direktbussarna sträckan på 381 km på i genomsnitt 5 tim. 36 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa bussar ta dig dit på bara 4 tim. 40 m .

De långsammaste bussarna tar 7 tim. och innebär vanligtvis ett byte eller två längs vägen, men du kanske kan spara några slantar om du är på en budget.

BlaBlaCar
14:005tim.30
Strasbourg
19:30Paris-Charles de Gaulle flygplats
428 kr1Enkelresa
0 byten
BlaBlaCar
13:406tim.00
Strasbourg
19:40Paris-Charles de Gaulle flygplats
463 kr1Enkelresa
0 byten
BlaBlaCar
11:504tim.50
Strasbourg
16:40Paris-Charles de Gaulle flygplats
463 kr1Enkelresa
0 byten
BlaBlaCar
17:504tim.40
Strasbourg
22:30Paris-Charles de Gaulle flygplats
516 kr1Enkelresa
0 byten
BlaBlaCar
08:007tim.00
Strasbourg
15:00Paris-Charles de Gaulle flygplats
616 kr1Enkelresa
0 byten

Reseinformation

Jämför tåg, buss och flyg för Strasbourg till Paris-Charles de Gaulle flygplats

Omio rekommenderar att boka med tåg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Strasbourg till Paris-Charles de Gaulle flygplats. Om det är låga priser du är ute efter, välj buss med priser från 245kr. Ni som har ont om tid kan boka med tåg, vilket tar er fram på 2h 0m. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för buss är 245kr och för flyg är det2983kr.

Sträcka: 381 km

Jämför bus med

Buss
Populärast
Tåg
Flyg

527kr

Genomsnittspris

Billigast

1059kr

Genomsnittspris

2983kr

Genomsnittspris

7h 20m

Genomsnittlig restid

6h 50m

Ombord

+

30m

Extra tid*

2h 30m

Genomsnittlig restid

Snabbast

2h 0m

Ombord

+

30m

Extra tid*

11h 45m

Genomsnittlig restid

8h 45m

Ombord

+

3h 0m

Extra tid*

Direkta resor

Direkta resor

Direkta resor

Aktuella avgångar

Busstider Strasbourg–Paris-Charles de Gaulle flygplats

Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor frånStrasbourg till Paris-Charles de Gaulle flygplats bussar idag, fredag 5 december. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med buss.

Senast uppdaterad kl. 22:16
LeverantörAvgårRestidAnländerByten
Biljetter
blablacarbus799023:35 Strasbourg, Place de l'Étoile
7tim.15
06:50 Paris, Aéroport Charles de Gaulle0 bytendirekt
lördag 6 december
meinfernbus_flixbusFlixBus · FlixBus00:35 Kehl, Bahnhof
8tim.10
08:45 Paris, Aéroport Charles de Gaulle1 byte
meinfernbus_flixbusFlixBus · FlixBus00:55 Strasbourg, Place de l'Étoile
7tim.50
08:45 Paris, Aéroport Charles de Gaulle1 byte
meinfernbus_flixbusFlixBus · FlixBus13:45 Offenburg, Messeplatz
16tim.40
06:25 Paris, Aéroport Charles de Gaulle1 byte
meinfernbus_flixbusFlixBus20:15 Strasbourg, Place de l'Étoile
10tim.10
06:25 Paris, Aéroport Charles de Gaulle0 bytendirekt

Finn alla datum och tider för denna resa

JÄMFÖR Priser för olika transportsätt

Jämför priser för tåg, buss och flyg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

lör
06 dec.
tis
09 dec.
ons
10 dec.
tors
11 dec.
fre
12 dec.
sön
14 dec.
tis
16 dec.
ons
17 dec.
tors
18 dec.
fre
19 dec.
lör
20 dec.
sön
21 dec.
ons
24 dec.
tors
25 dec.

Reseinformation

Översikt: Buss från Strasbourg till Paris-Charles de Gaulle flygplats

FrankrikeFrankrike
FrankrikeFrankrike
Icon of bus

Bussar från Strasbourg till Paris-Charles de Gaulle flygplats avgår i genomsnitt 9 gånger per dag och tar cirka 6h 50m. Billiga bussbiljetter för den här resan kostar från 245kr om du bokar i förväg.

Det finns 5 bussar per dag. Tidigaste buss avgår 11:50, och senaste 20:15. Snabbaste buss täcker distansen 381 km på 10h 10m.

Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Sträcka
381 km
Genomsnittlig restid med buss
6h 50m
Lägsta biljettpris
245kr
Bussar per dag
9
Direktbussar
5
Snabbaste buss
10h 10m
Första buss
11:50
Sista buss
20:15
Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation

Bussbolag: BlaBlaCar, FlixBus, BlaBlaCar Bus från Strasbourg till Paris-Charles de Gaulle flygplatsDu kan resa med buss mellan Strasbourg och Paris-Charles de Gaulle flygplats med BlaBlaCar, FlixBus, BlaBlaCar Bus från så lite som 245kr. När du söker efter tidtabeller och biljetter visar Omio dig den bästa resan.

FlixBus

Information
FlixBus är ett av Europas ledande lågkostnadsbussföretag, grundat i Tyskland och erbjuder nu långdistansresor över hela Europa och USA. Förutom sitt omfattande dagsnätverk, kör FlixBus även nattbussar på utvalda europeiska rutter. Standardfaciliteter inkluderar gratis Wi-Fi, eluttag för att ladda enheter, extra benutrymme, bagageutrymme och toaletter ombord, med snacks och drycker tillgängliga för köp. FlixBus erbjuder en enda standardbiljett för alla rutter, som inkluderar en handbagage och en incheckad väska per passagerare. Ytterligare avgifter tillkommer för extra bagage och för att reservera specifika platser, såsom Extra Seats, Table Seats eller Panorama Seats. Denna kombination av prisvärdhet, komfort och bred täckning gör FlixBus till ett populärt val för budgetmedvetna resenärer.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig varaktighet
8h 15m
Billigaste pris
245kr
FlixBus frekvens
8 per dag
Bagage ingår
En handbagage upp till 7 kg (42x30x18 cm) och en incheckad väska upp till 20 kg (80x50x30 cm).
Extra bagage
Extra bagage kan köpas till mot avgift.
Avbokningspolicy
Du kan avboka din biljett upp till 15 minuter före avgång och få en kupong för framtida resor. Begäran om återbetalning för förseningar över 120 minuter är möjliga.
Bekvämligheter ombord på bussen
Wifi
Mat ombord
Platsbokning
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
Bistånd; Prioriterad ombordstigning; Rullstolsanpassade bussar.
Cyklar
Cyklar är tillåtna mot en avgift; måste bokas.
Husdjur
Små husdjur i vagnar tillåtna; Ledarhundar reser gratis.

BlaBlaCar Bus

Information
BlaBlaCar Bus (tidigare känt som Ouibus eller iDBUS) är ett långdistansbussföretag som verkar i 10 europeiska länder och kopplar samman över 300 destinationer. Som ett dotterbolag till det franska samåkningsföretaget BlaBlaCar erbjuder det bekväm resa med standardfaciliteter som luftkonditionering, toaletter, USB- och strömuttag för att ladda enheter, extra benutrymme och justerbara säten. Gratis Wi-Fi finns tillgängligt på utvalda rutter. BlaBlaCar Bus erbjuder endast en standardbiljett, som tillåter passagerare att ta med en handbagage och upp till två incheckade väskor per person.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig varaktighet
8h 45m
Billigaste pris
280kr
BlaBlaCar Bus frekvens
1 per dag
Bagage ingår
En handbagage upp till 7 kg och en incheckad väska upp till 20 kg.
Extra bagage
Extra bagage kan köpas till mot avgift.
Avbokningspolicy
Du kan avboka din biljett upp till 30 minuter före avgång för återbetalning i form av en kupong.
Bekvämligheter ombord på bussen
Wifi
Mat ombord
Platsbokning
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
Bistånd; Prioriterad ombordstigning; Tillgängliga sittplatser.
Cyklar
Cyklar är tillåtna; ytterligare avgifter kan tillkomma.

BlaBlaCar

Information
BlaBlaCar är en fransk online-marknadsplats för samåkning, som kopplar samman förare med lediga platser och passagerare som reser till samma destination för att dela kostnader. Företaget grundades 2006 och verkar i Europa och Latinamerika, med 26 miljoner aktiva medlemmar. Plattformen inkluderar också BlaBlaCar Bus, en intercity-bussservice. BlaBlaCars namn kommer från deras betygssystem för förarnas pratsamhet: "Bla" för tyst, "BlaBla" för pratsam och "BlaBlaBla" för mycket pratsam. Företaget strävar efter att vara den ledande marknadsplatsen för delad resa, och erbjuder prisvärda och hållbara lösningar genom att kombinera samåkning med busresor.
Bagage- och avbokningspolicy
BlaBlaCar frekvens
3 per dag

Restips: Bussar från Strasbourg till Paris-Charles de Gaulle flygplats

Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Strasbourg till Paris-Charles de Gaulle flygplats med buss. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste buss, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till Paris-Charles de Gaulle flygplats.

FAQs
Billiga buss biljetter från Strasbourg till Paris-Charles de Gaulle flygplats (CDG) kan kosta från så lite som 245 kr när du bokar i förväg. Det genomsnittliga buss biljettpriset för Strasbourg till Paris-Charles de Gaulle flygplats (CDG) är 553 kr; men priserna varierar beroende på tid på dagen och klass och de tenderar att vara dyrare på dagen.
Den genomsnittliga restiden med buss från Strasbourg till Paris-Charles de Gaulle flygplats (CDG) är 7 h 50 min   för att resa de 381 km långa rutt, med cirka det finns 13 buss per dag. Restiden kan variera på helger och helgdagar.
Den första buss från Strasbourg till Paris-Charles de Gaulle flygplats (CDG) avgår kl 00: 55.
Den senaste buss från Strasbourg till Paris-Charles de Gaulle flygplats (CDG) avgår kl 20: 15.
Ja, det finns 8 direkt buss om dagen från Strasbourg till Paris-Charles de Gaulle flygplats (CDG) med BlaBlaCar eller FlixBus. Scheman kan variera på helgdagar eller helger med färre direkta buss.
Ta Strasbourg till Paris-Charles de Gaulle flygplats (CDG) buss med BlaBlaCar, FlixBus eller BlaBlaCar Bus. Det är alltid bra att kolla alla möjliga bussbolag för rutt till Paris-Charles de Gaulle flygplats (CDG) från Strasbourg eftersom det kan finnas skillnader i de bekvämligheter de erbjuder.
Den billigaste månaden för en buss från Strasbourg till Paris-Charles de Gaulle flygplats (CDG) är december.
Men du har alternativ eftersom du kan resa mellan Strasbourg och Paris-Charles de Gaulle flygplats (CDG) på 3 olika sätt: tåg, buss eller flyg.
Nej, buss från Strasbourg till Paris-Charles de Gaulle flygplats (CDG) har inga tillgänglighetsalternativ.
Nej, det finns inga toaletter ombord på buss från Strasbourg till Paris-Charles de Gaulle flygplats (CDG).
Nej, cyklar är inte tillåtna ombord på buss från Strasbourg till Paris-Charles de Gaulle flygplats (CDG).

Följ dessa tips för att hitta de billigaste bussbiljetterna för din resa från Strasbourg till Paris-Charles de Gaulle flygplats (CDG):

  • Boka i förväg: Biljetter är ofta billigare när man bokar tidigt.
  • Var flexibel med datum och tider: Att resa under låg trafik eller på vardagar kan hjälpa dig att spara pengar.
  • Använd våra sökfilter: Sortera resultaten efter pris för att snabbt hitta de mest prisvärda alternativen.
  • Leta efter specialerbjudanden eller rabatter: Kolla efter erbjudanden eller rabatter på vår webbplats och i vår app.
  • Börja söka nu och jämför biljettpriser för att hitta det bästa erbjudandet!

    Ja, det går att köpa mat ombord på buss från Strasbourg till Paris-Charles de Gaulle flygplats (CDG).
    Nej, baggage för buss från Strasbourg till Paris-Charles de Gaulle flygplats (CDG) måste bokas i förväg.
    Nej, det finns inga extra bagagealternativ för buss från Strasbourg till Paris-Charles de Gaulle flygplats (CDG).
    Tyvärr är husdjur inte tillåtna på buss från Strasbourg till Paris-Charles de Gaulle flygplats (CDG).
    Nej, det finns inga USB-uttag ombord på buss från Strasbourg till Paris-Charles de Gaulle flygplats (CDG).
    Nej, det finns inget WiFi ombord på buss från Strasbourg till Paris-Charles de Gaulle flygplats (CDG).

    Bussar från Strasbourg till Paris-Charles de Gaulle flygplats: relaterad information

    Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

    De populäraste bussanslutningarna

    HemBussarBussar i FrankrikeBussar Paris-Charles de Gaulle flygplatsBussar Strasbourg Paris-Charles de Gaulle flygplats

    Omio appen gör det enkelt att planera resor

    Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

    ios-badge
    android-badge
    Hand With Phone