De billigaste och snabbaste bussarna från León till A Coruña
Lägsta priset
278kr
Genomsnittspris
386kr
Snabbaste resan
2 tim. 50 m
Genomsnittlig restid
3 tim. 50 m
Bussar per dag
9
Distans
246 km
Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.
En genomsnittlig biljett från León till A Coruña kostar omkring 386kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 278kr.
Av 9 bussar som avgår från León till A Coruña dagligen så är 5 direktbussar, så det är ganska enkelt att undvika resor där du måste byta på vägen.
Den lör 21 mars kör direktbussarna sträckan på 246 km på i genomsnitt 3 tim. 50 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa bussar ta dig dit på bara 2 tim. 50 m .
De långsammaste bussarna tar 5 tim. 5 m och innebär vanligtvis ett byte eller två längs vägen, men du kanske kan spara några slantar om du är på en budget.


Normal
Normal



Normal
Normal · NormalReseinformation
Jämför buss och tåg för León till A Coruña
Omio rekommenderar att boka med buss, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från León till A Coruña. Om det är låga priser du är ute efter, välj buss med priser från 345kr. Ni som har ont om tid kan boka med buss, vilket tar er fram på 4h 22m. Om du vill flyga med ett lågt koldioxidavtryck är tåg ditt säkra kort då det släpper endast ut 0.1 - 0.2kg. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för buss är 345kr och för tåg är det286kr.
Sträcka: 246 km
Jämför bus med
Populärast Buss | Tåg |
|---|---|
349kr Genomsnittspris Billigast | 402kr Genomsnittspris |
4h 52m Genomsnittlig restid Snabbast 4h 22m Ombord + 30m Extra tid* | 6h 13m Genomsnittlig restid 5h 43m Ombord + 30m Extra tid* |
0.2 - 0.6kg Koldioxidutsläpp | 0.1 - 0.2kg Koldioxidutsläpp Lägst |
![]() Mest populära bussbolaget | ![]() Mest populära tågbolaget |
Direkta resor | Direkta resor |
Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.
Aktuella avgångar
Busstider León–A Coruña
Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor frånLeón till A Coruña bussar idag, fredag 20 mars. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med buss.
| Leverantör | Avgår | Restid | Anländer | Byten | Biljetter |
|---|---|---|---|---|---|
Normal | 15:45 Leon, Estación de Autobuses | 5tim.15 | 21:00 A Coruña, Estación de Autobuses | 0 bytendirekt | |
| lördag 21 mars | |||||
Supra Economy · Supra Economy | 06:00 Leon, Estación de Autobuses | 6tim.35 | 12:35 A Coruña, Estación de Autobuses | 1 byte | |
Normal | 09:15 Leon, Estación de Autobuses | 4tim.45 | 14:00 A Coruña, Estación de Autobuses | 0 bytendirekt | |
Detta är den sista bussen för dagen. | |||||
Finn alla datum och tider för denna resa
JÄMFÖR Priser för olika transportsätt
Jämför priser för buss och tåg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.
20 mars
21 mars
22 mars
23 mars
24 mars
25 mars
26 mars
27 mars
28 mars
29 mars
30 mars
31 mars
01 apr.
02 apr.
Varför ska man boka från León till A Coruña bussar med Omio?
Varför ska man boka med Omio istället för Alsa?
- Jämför med andra leverantörer: På Omio kan du inte bara köpa biljetter till Alsa, utan också jämföra biljetter till exempelvis Alsa Supra för att hitta det bästa alternativet för din resa från León till A Coruña.
- Utformad för internationella resenärer: Omio finns på ditt språk och erbjuder kundtjänst dygnet runt. Vi erbjuder flera betalningsalternativ, inklusive PayPal, kreditkort och banköverföring, i din föredragna valuta.
- Jämför alla dina alternativ: Omio låter dig jämföra Alsa med alla tillgängliga resealternativ, som är bus och train för att säkerställa att du får det bästa erbjudandet för din resa från León till A Coruña.
Varför bör man boka med Omio istället för Checkmybus, Rome2rio eller Busbud?
- Jämför med andra leverantörer: På Omio kan du också jämföra biljetter från exempelvis Alsa Supra för att hitta det bästa alternativet för din resa från León till A Coruña.
- Flera transportmedel: Omio låter dig jämföra resealternativ, inklusive bus och train, för att hitta det perfekta resealternativet från León till A Coruña.
Reseinformation
Översikt: Buss från León till A Coruña
Bussar från León till A Coruña avgår i genomsnitt 8 gånger per dag och tar cirka 4h 22m. Billiga bussbiljetter för den här resan kostar från 345kr men du kan resa för endast 286kr och uppåt med tåg.
Det finns 3 bussar per dag. Tidigaste buss avgår 06:00, och senaste 20:30. Snabbaste buss täcker distansen 246 km på 4h 45m.
Sträcka 246 km |
Genomsnittlig restid med buss 4h 22m |
Lägsta biljettpris 345kr |
Bussar per dag 8 |
Direktbussar 3 |
Snabbaste buss 4h 45m |
Första buss 06:00 |
Sista buss 20:30 |
Bussbolag: Alsa, BlaBlaCar, Alsa Supra från León till A CoruñaDu kan resa med buss mellan León och A Coruña med Alsa, BlaBlaCar, Alsa Supra från så lite som 286kr. När du söker efter tidtabeller och biljetter visar Omio dig den bästa resan.
Alsa
Alsa Supra
BlaBlaCar
Restips: Bussar från León till A Coruña
Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från León till A Coruña med buss. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste buss, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till A Coruña.

- Alsa
- Bistånd
- Prioriterad ombordstigning
- Tillgängliga sittplatser.
- Alsa Supra
- Bistånd
- Prioriterad ombordstigning
- Tillgängliga toaletter.
- Alsa
- Du kan avboka din biljett upp till 48 timmar före avgång för en delvis återbetalning. Ändringar tillåtna mot en avgift.
- Alsa Supra
- Du kan avboka din biljett upp till 48 timmar före avgång för en delvis återbetalning. Inom 48 timmar tillkommer en avgift.
- Alsa
- En handbagage upp till 10 kg och en incheckad väska upp till 25 kg.
- Alsa Supra
- En handbagage upp till 10 kg och en incheckad väska upp till 25 kg.
- Alsa
- Extra bagage kan köpas till mot avgift.
- Alsa Supra
- Extra bagage kan köpas till mot avgift.
- Alsa
- Små husdjur tillåtna i bärare
- Större husdjur måste resa i lastrummet.
- Alsa Supra
- Små husdjur tillåtna i bärare
- Ledarhundar reser gratis.
populära busstationer
Viktiga stationer och flygplatser för denna resa
- 06.00-23.00
- Gratis Wi-Fi
- Stationens cafeteria (i stationen)
- Fast Food Express (i stationen).
- Finns utanför huvudentrén.
- Hissar, ramper
- Finns på stationen.
- Buss: 1, 2, 3, 4, 5 Tåg: León Station
De populäraste bussanslutningarna
Bussar från León till A Coruña: relaterad information
Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

