De billigaste och snabbaste bussarna från Genève till Lyon Part Dieu
Lägsta priset
91kr
Genomsnittspris
158kr
Snabbaste resan
1 tim.
Genomsnittlig restid
1 tim. 16 m
Bussar per dag
10
Distans
111 km
Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.
En genomsnittlig biljett från Genève till Lyon Part Dieu kostar omkring 158kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 91kr.
Av 10 bussar som avgår från Genève till Lyon Part Dieu dagligen så är 10 direktbussar, så det är ganska enkelt att undvika resor där du måste byta på vägen.
Den ons 05 nov. kör direktbussarna sträckan på 111 km på i genomsnitt 1 tim. 16 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa bussar ta dig dit på bara 1 tim. .
De långsammaste bussarna tar 2 tim. och innebär vanligtvis ett byte eller två längs vägen, men du kanske kan spara några slantar om du är på en budget.










Reseinformation
Jämför buss och tåg för Genève till Lyon Part Dieu
Omio rekommenderar att boka med tåg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Genève till Lyon Part Dieu. Om det är låga priser du är ute efter, välj buss med priser från 88kr. Ni som har ont om tid kan boka med tåg, vilket tar er fram på 2h 3m. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för buss är 88kr och för tåg är det234kr.
Sträcka: 111 km
Jämför bus med
| Buss | Populärast Tåg |
|---|---|
135kr Genomsnittspris Billigast | 353kr Genomsnittspris |
2h 46m Genomsnittlig restid 2h 16m Ombord + 30m Extra tid* | 2h 33m Genomsnittlig restid Snabbast 2h 3m Ombord + 30m Extra tid* |
![]() Mest populära bussbolaget | ![]() Mest populära tågbolaget |
Direkta resor | Direkta resor |
Aktuella avgångar
Busstider Genève–Lyon Part Dieu
| Leverantör | Avgår | Restid | Anländer | Byten | Biljetter |
|---|---|---|---|---|---|
FlixBus | 05:40 Geneve, Place Dorcière | 2tim.20 | 08:00 Lyon, Gare Routière de Perrache | 0 bytendirekt | |
7660 | 06:45 Genève, Gare Routière | 3tim.10 | 09:55 Lyon, Gare Routière de Perrache | 0 bytendirekt | |
FlixBus | 11:10 Geneve, Place Dorcière | 2tim.35 | 13:45 Lyon, Gare Routière de Perrache | 0 bytendirekt | |
FlixBus | 17:15 Geneve, Place Dorcière | 2tim.20 | 19:35 Lyon, Gare Routière de Perrache | 0 bytendirekt | |
FlixBus | 18:10 Geneve, Place Dorcière | 2tim.20 | 20:30 Lyon, Gare Routière de Perrache | 0 bytendirekt |
Finn alla datum och tider för denna resa
JÄMFÖR Priser för olika transportsätt
05 nov.
06 nov.
07 nov.
08 nov.
09 nov.
10 nov.
11 nov.
Reseinformation
Översikt: Buss från Genève till Lyon Part Dieu
Sträcka 111 km |
Genomsnittlig restid med buss 2h 16m |
Lägsta biljettpris 88kr |
Bussar per dag 15 |
Direktbussar 13 |
Snabbaste buss 1h 58m |
Första buss 05:45 |
Sista buss 20:45 |
Bussbolag: BlaBlaCar Bus, FlixBus, BlaBlaCar, Alsa, SNCF | Autocar från Genève till Lyon Part DieuDu kan resa med buss mellan Genève och Lyon Part Dieu med BlaBlaCar Bus, FlixBus, BlaBlaCar, Alsa, SNCF | Autocar från så lite som 88kr. När du söker efter tidtabeller och biljetter visar Omio dig den bästa resan.
FlixBus
Alsa
SNCF | Autocar
BlaBlaCar Bus
BlaBlaCar
Restips: Bussar från Genève till Lyon Part Dieu

Följ dessa tips för att hitta de billigaste bussbiljetterna för din resa från Genève till Lyon Part Dieu:
Börja söka nu och jämför biljettpriser för att hitta det bästa erbjudandet!
populära busstationer
Viktiga stationer och flygplatser för denna resa
- 06.00-23.00
- Gratis Wi-Fi
- Café de la Gare (på stationen)
- Le Petit Chalet (0.5 km)
- Restaurant Les Armures (0.7 km).
- Finns utanför huvudentrén.
- Hissar, ramper
- Finns på hallen.
- Buss: 5, 10, 19, 25 Tåg: L1, L2 Spårvagn: 12, 14
- 06:00-23:59
- Gratis Wi-Fi
- Swiss Bakery (på stationen)
- italiensk bistro (på stationen).
- Finns utanför huvudentrén.
- Hissar, ramper
- Finns på stationen.
- Buss: 1, 25, 61 Tåg: L1, L2
- 06.00-23.30
- Gratis Wi-Fi
- Montreux Jazz Café (på stationen)
- La Cuisine (på stationen).
- Finns utanför huvudentrén.
- Hissar, ramper
- Finns på stationen.
- Buss: 5, 10, 23, 28, 57, Y Tåg: IC, IR, RE
De populäraste bussanslutningarna
Bussar från Genève till Lyon Part Dieu: relaterad information
Här är några andra källor som kanske har den information du behöver



