Buss från Valencia-Estacio Del Nord till Castellón de la Plana med Hife

mån 13 apr.
+ Lägg till returresa
Hife
BlaBlaCar
Vy Bus4You
FlixBus
Lanstrafiken
2 000 + resebolag
Hife
BlaBlaCar
Vy Bus4You
FlixBus
Lanstrafiken
2 000 + resebolag
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

De billigaste och snabbaste bussarna från Valencia-Estacio Del Nord till Castellón de la Plana

Visar tider och priser för 13 apr.

Lägsta priset

35kr

Genomsnittspris

74kr

Snabbaste resan

20 m

Genomsnittlig restid

28 m

Bussar per dag

14

Distans

65 km

Billiga biljetter

Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.

En genomsnittlig biljett från Valencia-Estacio Del Nord till Castellón de la Plana kostar omkring 74kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 35kr.

Snabba bussar

Av 14 bussar som avgår från Valencia-Estacio Del Nord till Castellón de la Plana dagligen så är 14 direktbussar, så det är ganska enkelt att undvika resor där du måste byta på vägen.

Den mån 13 apr. kör direktbussarna sträckan på 65 km på i genomsnitt 28 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa bussar ta dig dit på bara 20 m .

De långsammaste bussarna tar 40 m och innebär vanligtvis ett byte eller två längs vägen, men du kanske kan spara några slantar om du är på en budget.

  • BlaBlaCar
    14:100tim.20
    Valencia-Estacio Del Nord
    14:30Castellón de la Plana
    35 kr1Enkelresa
    0 byten
  • BlaBlaCar
    20:500tim.20
    Valencia-Estacio Del Nord
    21:10Castellón de la Plana
    35 kr1Enkelresa
    0 byten
  • BlaBlaCar
    7:300tim.30
    Valencia-Estacio Del Nord
    8:00Castellón de la Plana
    35 kr1Enkelresa
    0 byten
  • BlaBlaCar
    15:000tim.30
    Valencia-Estacio Del Nord
    15:30Castellón de la Plana
    46 kr1Enkelresa
    0 byten
  • BlaBlaCar
    9:200tim.40
    Valencia-Estacio Del Nord
    10:00Castellón de la Plana
    46 kr1Enkelresa
    0 byten

Reseinformation

Jämför tåg och buss för Valencia-Estacio Del Nord till Castellón de la Plana

Omio rekommenderar att boka med tåg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Valencia-Estacio Del Nord till Castellón de la Plana. Om det är låga priser du är ute efter, välj tåg med priser från 52kr. Ni som har ont om tid kan boka med tåg, vilket tar er fram på 1h 0m. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för tåg är 52kr och för buss är det93kr.

Sträcka: 65 km

Jämför bus med

Buss
Populärast
Tåg

97kr

Genomsnittspris

75kr

Genomsnittspris

Billigast

1h 36m

Genomsnittlig restid

1h 6m

Ombord

+

30m

Extra tid*

1h 30m

Genomsnittlig restid

Snabbast

1h 0m

Ombord

+

30m

Extra tid*

Hife

Mest populära bussbolaget

Cercanías

Mest populära tågbolaget

Direkta resor

Direkta resor

Aktuella avgångar

Busstider Valencia-Estacio Del Nord–Castellón de la Plana

Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor frånValencia-Estacio Del Nord till Castellón de la Plana bussar idag, söndag 12 april. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med buss.

Senast uppdaterad kl.
LeverantörAvgårRestidAnländerByten
Biljetter
hifeNormal10:00 Valencia, Estació d'autobusos
1tim.15
11:15 Castellón de la Plana, Plaça País Valenciano0 bytendirekt
hifeNormal10:00 Valencia, Estació d'autobusos
1tim.40
11:40 Castellón de la Plana, Estación de Autobuses0 bytendirekt
hifeNormal13:45 Valencia, Estació d'autobusos
1tim.20
15:05 Castellón de la Plana, Estación de Autobuses0 bytendirekt
hifeNormal17:10 Valencia, Estació d'autobusos
1tim.30
18:40 Castellón de la Plana, Plaça País Valenciano0 bytendirekt
hifeNormal17:10 Valencia, Estació d'autobusos
1tim.45
18:55 Castellón de la Plana, Estación de Autobuses0 bytendirekt
hifeNormal4:30 Valencia, Estació d'autobusos
1tim.25
5:55 Castellón de la Plana, Estación de Autobuses0 bytendirekt

Detta är den sista bussen för dagen.

Finn alla datum och tider för denna resa

JÄMFÖR Priser för olika transportsätt

Jämför priser för tåg och buss under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

mån
13 apr.
tis
14 apr.
ons
15 apr.
tors
16 apr.
fre
17 apr.
lör
18 apr.
sön
19 apr.

Varför ska man boka från Valencia-Estacio Del Nord till Castellón de la Plana bussar med Omio?

Hife driver alla bussar från Valencia-Estacio Del Nord till Castellón de la Plana.
Omio är en officiell biljettåterförsäljare för alla dina resealternativ från Valencia-Estacio Del Nord till Castellón de la Plana.

Varför ska man boka med Omio istället för Hife?

  • Utformad för internationella resenärer: Omio finns på ditt språk och erbjuder kundtjänst dygnet runt. Vi erbjuder flera betalningsalternativ, inklusive PayPal, kreditkort och banköverföring, i din föredragna valuta.
  • Jämför alla dina alternativ: Omio låter dig jämföra Hife med alla tillgängliga resealternativ, som är train och bus för att säkerställa att du får det bästa erbjudandet för din resa från Valencia-Estacio Del Nord till Castellón de la Plana.

Varför bör man boka med Omio istället för Checkmybus?

  • Flera transportmedel: Omio låter dig jämföra resealternativ, inklusive train och bus, för att hitta det perfekta resealternativet från Valencia-Estacio Del Nord till Castellón de la Plana.

Reseinformation

Översikt: Buss från Valencia-Estacio Del Nord till Castellón de la Plana

SpanienSpanien
SpanienSpanien
Icon of bus

Bussar från Valencia-Estacio Del Nord till Castellón de la Plana avgår i genomsnitt 11 gånger per dag och tar cirka 1h 6m. Billiga bussbiljetter för den här resan kostar från 93kr men du kan resa för endast 52kr och uppåt med tåg.

Det finns 11 bussar per dag. Tidigaste buss avgår 09:30, och senaste 18:10. Snabbaste buss täcker distansen 65 km på 1h 5m.

Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Billigaste alternativa ressätt
Tåg från 52kr
Sträcka
65 km
Genomsnittlig restid med buss
1h 6m
Lägsta biljettpris
93kr
Bussar per dag
11
Direktbussar
11
Snabbaste buss
1h 5m
Första buss
9:30
Sista buss
18:10
Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Billigaste alternativa ressätt
Tåg från 52kr

Bussbolag: Hife, BlaBlaCar från Valencia-Estacio Del Nord till Castellón de la PlanaDu kan resa med buss mellan Valencia-Estacio Del Nord och Castellón de la Plana med Hife, BlaBlaCar från så lite som 52kr. När du söker efter tidtabeller och biljetter visar Omio dig den bästa resan.

Hife

Information
Hife är ett spanskt bussföretag som har bedrivit busstrafik sedan 1915, med en stark närvaro i regioner som Katalonien och Valencia. De erbjuder en mängd olika tjänster inklusive reguljära intercity- och stadsbusslinjer, skoltransporter och bussuthyrning för evenemang. Hife betonar pålitlighet, punktlighet och kundnöjdhet, och upprätthåller en hög standard för underhåll av sin fordonsflotta. Populära destinationer inkluderar städer som Barcelona, Valencia, Zaragoza och Salou. Många av deras nyare bussar erbjuder bekvämligheter som Wi-Fi, och de tillhandahåller alternativ för mobilbiljetter på vissa rutter.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig varaktighet
1h 5m
Billigaste pris
93kr
Bagage ingår
En handbagage upp till 10 kg och en incheckad väska upp till 25 kg.
Extra bagage
15 € per extra påse.
Avbokningspolicy
Du kan avboka din biljett upp till 24 timmar före avgång för full återbetalning. Ingen återbetalning för avbokningar inom 24 timmar.
Bekvämligheter ombord på bussen
Wifi
Mat ombord
Platsbokning
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
Bistånd; Prioriterad ombordstigning; Tillgängliga sittplatser.
Cyklar
Cyklar är tillåtna; Bokning krävs.
Husdjur
Små husdjur tillåtna i bärare; Ledarhundar reser gratis.

BlaBlaCar

Information
BlaBlaCar är en fransk online-marknadsplats för samåkning, som kopplar samman förare med lediga platser och passagerare som reser till samma destination för att dela kostnader. Företaget grundades 2006 och verkar i Europa och Latinamerika, med 26 miljoner aktiva medlemmar. Plattformen inkluderar också BlaBlaCar Bus, en intercity-bussservice. BlaBlaCars namn kommer från deras betygssystem för förarnas pratsamhet: "Bla" för tyst, "BlaBla" för pratsam och "BlaBlaBla" för mycket pratsam. Företaget strävar efter att vara den ledande marknadsplatsen för delad resa, och erbjuder prisvärda och hållbara lösningar genom att kombinera samåkning med busresor.
Bagage- och avbokningspolicy
BlaBlaCar frekvens
5 per dag

Restips: Bussar från Valencia-Estacio Del Nord till Castellón de la Plana

Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Valencia-Estacio Del Nord till Castellón de la Plana med buss. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste buss, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till Castellón de la Plana.

FAQs
Billiga bussbiljetter från Valencia-Estacio Del Nord till Castellón de la Plana kan kosta från så lite som 93kr när du bokar i förväg. Det genomsnittliga bussbiljettpriset mellan Valencia-Estacio Del Nord och Castellón de la Plana är 97kr; men priserna varierar beroende på tid på dagen och klass, och de tenderar att vara dyrare på själva avresedagen.
I genomsnitt tar det 1h 5m att resa från Valencia-Estacio Del Nord till Castellón de la Plana med buss, för den 65 km långa rutten, men restiden kan variera om du reser på helger och helgdagar.
Den tidigaste bussen från Valencia-Estacio Del Nord till Castellón de la Plana avgår klockan 9:30.
Den senaste bussen från Valencia-Estacio Del Nord till Castellón de la Plana avgår klockan 18:10.
Ja, det går 11 direktbussar om dagen från Valencia-Estacio Del Nord till Castellón de la Plana med BlaBlaCar. Tidtabellen kan variera på helgdagar eller helger med färre direktbussar.
När du tar en buss från Valencia-Estacio Del Nord till Castellón de la Plana, kan du räkna med Hife, BlaBlaCar för det bästa sättet att ta dig till Castellón de la Plana. Du kan också kolla alla möjliga bussbolag som trafikerar sträckan mellan Valencia-Estacio Del Nord och Castellón de la Plana och jämföra de bekvämligheter de erbjuder innan du köper en bussbiljett.
En dagsutflykt till Castellón de la Plana från Valencia-Estacio Del Nord är värd att göra med en restid på 1h 5m åt varje håll. Kolla i Omio-appen för det bästa sättet att resa.
Den billigaste månaden att åka buss från Valencia-Estacio Del Nord till Castellón de la Plana är februari.
Det är användbart att jämföra dina alternativ eftersom det finns 2 sätt att resa mellan Valencia-Estacio Del Nord och Castellón de la Plana inklusive att resa med tåg och buss.
Ja, följande tillgänglighetsalternativ finns när du reser med buss från Valencia-Estacio Del Nord till Castellón de la Plana:
  • Hife
    • Bistånd
    • Prioriterad ombordstigning
    • Tillgängliga sittplatser.
Ja, det finns toaletter ombord på bussar från Valencia-Estacio Del Nord till Castellón de la Plana som trafikeras av Hife.
Huruvida du kan avboka din bussbiljett från Valencia-Estacio Del Nord till Castellón de la Plana beror på bussbolaget:
  • Hife
    • Du kan avboka din biljett upp till 24 timmar före avgång för full återbetalning. Ingen återbetalning för avbokningar inom 24 timmar.
Ja, cyklar är tillåtna ombord på bussar som trafikeras av Hife.
Biljetter är ofta billigare när du bokar tidigt. Att resa under lågtrafik eller på vardagar kan hjälpa dig att spara pengar. Sortera resultaten efter pris för att snabbt hitta de mest prisvärda alternativen. Kolla efter erbjudanden eller rabatter på vår webbplats och i vår app.
Nej, det går inte att köpa mat ombord på bussar från Valencia-Estacio Del Nord till Castellón de la Plana.
Ja, följande bagagealternativ ingår när du bokar en bussbiljett från Valencia-Estacio Del Nord till Castellón de la Plana:
  • Hife
    • En handbagage upp till 10 kg och en incheckad väska upp till 25 kg.
Ja, följande extra bagagealternativ är tillgängliga när du bokar en bussbiljett från Valencia-Estacio Del Nord till Castellón de la Plana:
  • Hife
    • 15 € per extra påse.
Ja, du kan ta med ditt husdjur på bussar från Valencia-Estacio Del Nord till Castellón de la Plana. Följande villkor gäller:
  • Hife
    • Små husdjur tillåtna i bärare
    • Ledarhundar reser gratis.
Du kan reservera din sittplats på bussar från Valencia-Estacio Del Nord till Castellón de la Plana med följande bussbolag: Hife
Ja, det finns USB-uttag ombord på bussar från Valencia-Estacio Del Nord till Castellón de la Plana som trafikeras av följande bussbolag: Hife.
Ja, det finns WiFi ombord på bussar från Valencia-Estacio Del Nord till Castellón de la Plana som trafikeras av följande bussbolag: Hife.

populära busstationer

Viktiga stationer och flygplatser för denna resa

Valencia
Castellón de la Plana
Castellón de la Plana, Estación de Autobuses
information
Castellón de la Plana, Plaça País Valenciano
information

De populäraste bussanslutningarna

Bussar från Valencia-Estacio Del Nord till Castellón de la Plana: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

HemBussarBussar i SpanienBussar Valencia-Estacio Del Nord Castellón de la Plana

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone