De billigaste och snabbaste bussarna från Ponferrada till Santiago de Compostela (regionhuvudort)
Lägsta priset
146kr
Genomsnittspris
238kr
Snabbaste resan
2 tim. 20 m
Genomsnittlig restid
2 tim. 38 m
Bussar per dag
10
Distans
164 km
Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.
En genomsnittlig biljett från Ponferrada till Santiago de Compostela (regionhuvudort) kostar omkring 238kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 146kr.
Av 10 bussar som avgår från Ponferrada till Santiago de Compostela (regionhuvudort) dagligen så är 10 direktbussar, så det är ganska enkelt att undvika resor där du måste byta på vägen.
Den tis 05 maj kör direktbussarna sträckan på 164 km på i genomsnitt 2 tim. 38 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa bussar ta dig dit på bara 2 tim. 20 m .
De långsammaste bussarna tar 3 tim. 30 m och innebär vanligtvis ett byte eller två längs vägen, men du kanske kan spara några slantar om du är på en budget.
11:402tim.30Ponferrada14:10Santiago de Compostela (regionhuvudort)146 kr1Enkelresa0 byten
13:402tim.20Ponferrada16:00Santiago de Compostela (regionhuvudort)161 kr1Enkelresa0 byten
20:002tim.20Ponferrada22:20Santiago de Compostela (regionhuvudort)178 kr1Enkelresa0 byten
17:202tim.30Ponferrada19:50Santiago de Compostela (regionhuvudort)192 kr1Enkelresa0 byten
Normal15:304tim.00Ponferrada, Estación de Autobuses19:30Santiago de Compostela, Estación de Autobuses265 kr1Enkelresa0 byten
13:402tim.20Ponferrada16:00Santiago de Compostela (regionhuvudort)161 kr1Enkelresa0 byten
20:002tim.20Ponferrada22:20Santiago de Compostela (regionhuvudort)178 kr1Enkelresa0 byten
11:402tim.30Ponferrada14:10Santiago de Compostela (regionhuvudort)146 kr1Enkelresa0 byten
17:202tim.30Ponferrada19:50Santiago de Compostela (regionhuvudort)192 kr1Enkelresa0 byten
Normal23:003tim.30Ponferrada, Estación de Autobuses2:30Santiago de Compostela, Estación de Autobuses265 kr1Enkelresa0 byten
Reseinformation
Jämför tåg och buss för Ponferrada till Santiago de Compostela (regionhuvudort)
Omio rekommenderar att boka med buss, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Ponferrada till Santiago de Compostela (regionhuvudort). Om det är låga priser du är ute efter, välj buss med priser från 258kr. Ni som har ont om tid kan boka med buss, vilket tar er fram på 3h 9m. Om du vill flyga med ett lågt koldioxidavtryck är tåg ditt säkra kort då det släpper endast ut 0.0 - 0.1kg. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för buss är 258kr och för tåg är det263kr.
Sträcka: 164 km
Jämför bus med
Populärast Buss | Tåg |
|---|---|
261kr Genomsnittspris Billigast | 288kr Genomsnittspris |
3h 39m Genomsnittlig restid Snabbast 3h 9m Ombord + 30m Extra tid* | 3h 55m Genomsnittlig restid 3h 25m Ombord + 30m Extra tid* |
0.2 - 0.4kg Koldioxidutsläpp | 0.0 - 0.1kg Koldioxidutsläpp Lägst |
![]() Mest populära bussbolaget | ![]() Mest populära tågbolaget |
Direkta resor | Direkta resor |
Extra tid: Genomsnittlig tid till avgångsplatsen, säkerhetskontroller och transfer.
Aktuella avgångar
Busstider Ponferrada–Santiago de Compostela (regionhuvudort)
Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor frånPonferrada till Santiago de Compostela (regionhuvudort) bussar idag, måndag 4 maj. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med buss.
| Leverantör | Avgår | Restid | Anländer | Byten | Biljetter |
|---|---|---|---|---|---|
Supra Economy | 21:15 Ponferrada, Estación de Autobuses | 3tim.35 | 0:50 Santiago de Compostela, Estación de Autobuses | 0 bytendirekt | |
Normal | 23:00 Ponferrada, Estación de Autobuses | 3tim.30 | 2:30 Santiago de Compostela, Estación de Autobuses | 0 bytendirekt | |
| tisdag 5 maj | |||||
Normal | 5:15 Ponferrada, Estación de Autobuses | 3tim.45 | 9:00 Santiago de Compostela, Estación de Autobuses | 0 bytendirekt | |
Normal | 8:25 Ponferrada, Estación de Autobuses | 3tim.45 | 12:10 Santiago de Compostela, Estación de Autobuses | 0 bytendirekt | |
Normal | 15:30 Ponferrada, Estación de Autobuses | 4tim.00 | 19:30 Santiago de Compostela, Estación de Autobuses | 0 bytendirekt | |
Normal | 19:00 Ponferrada, Estación de Autobuses | 4tim.00 | 23:00 Santiago de Compostela, Estación de Autobuses | 0 bytendirekt | |
Detta är den sista bussen för dagen. | |||||
Finn alla datum och tider för denna resa
JÄMFÖR Priser för olika transportsätt
Jämför priser för tåg och buss under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.
05 maj
06 maj
07 maj
08 maj
09 maj
10 maj
11 maj
12 maj
13 maj
14 maj
15 maj
16 maj
17 maj
18 maj
Varför ska man boka från Ponferrada till Santiago de Compostela (regionhuvudort) bussar med Omio?
Varför ska man boka med Omio istället för Infobus?
- Jämför med andra leverantörer: På Omio kan du inte bara köpa biljetter till Infobus, utan också jämföra biljetter till exempelvis Alsa för att hitta det bästa alternativet för din resa från Ponferrada till Santiago de Compostela (regionhuvudort).
- Utformad för internationella resenärer: Omio finns på ditt språk och erbjuder kundtjänst dygnet runt. Vi erbjuder flera betalningsalternativ, inklusive PayPal, kreditkort och banköverföring, i din föredragna valuta.
- Jämför alla dina alternativ: Omio låter dig jämföra Infobus med alla tillgängliga resealternativ, som är train och bus för att säkerställa att du får det bästa erbjudandet för din resa från Ponferrada till Santiago de Compostela (regionhuvudort).
Varför bör man boka med Omio istället för Busbud eller Checkmybus?
- Officiell återförsäljare: Infobus -biljetter går endast att köpa via Omio eller Infobus:s webbplats eftersom Omio är den enda officiella tredjepartsförsäljaren av Infobus-biljetter. Busbud eller Checkmybus säljer inte Infobus-biljetter eftersom de inte är officiella försäljare.
- Flera transportmedel: Omio låter dig jämföra resealternativ, inklusive train och bus, för att hitta det perfekta resealternativet från Ponferrada till Santiago de Compostela (regionhuvudort).
Reseinformation
Översikt: Buss från Ponferrada till Santiago de Compostela (regionhuvudort)
Bussar från Ponferrada till Santiago de Compostela (regionhuvudort) avgår i genomsnitt 3 gånger per dag och tar cirka 3h 9m. Billiga bussbiljetter för den här resan kostar från 258kr om du bokar i förväg.
Det finns 3 bussar per dag. Tidigaste buss avgår 05:15, och senaste 23:00. Snabbaste buss täcker distansen 164 km på 3h 30m.
Sträcka 164 km |
Genomsnittlig restid med buss 3h 9m |
Lägsta biljettpris 258kr |
Bussar per dag 3 |
Direktbussar 3 |
Snabbaste buss 3h 30m |
Första buss 5:15 |
Sista buss 23:00 |
Billigaste månaden sep. |
Billigaste dagen fre |
Högsäsong apr. - juni |
Lågsäsong jan. - mars |
Mest trafikerade dag tors |
Minst trafikerade dag tis |
Bästa tid att boka 1 dag |
Bussbolag: BlaBlaCar, Infobus, Alsa från Ponferrada till Santiago de Compostela (regionhuvudort)Du kan resa med buss mellan Ponferrada och Santiago de Compostela (regionhuvudort) med BlaBlaCar, Infobus, Alsa från så lite som 258kr. När du söker efter tidtabeller och biljetter visar Omio dig den bästa resan.
Infobus
Alsa
BlaBlaCar
Restips: Bussar från Ponferrada till Santiago de Compostela (regionhuvudort)
Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Ponferrada till Santiago de Compostela (regionhuvudort) med buss. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste buss, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till Santiago de Compostela (regionhuvudort).

- Alsa
- Bistånd
- Prioriterad ombordstigning
- Tillgängliga sittplatser.
- Infobus
- Bistånd
- Prioriterade sittplatser
- Transport för rullstolar och rörelsehjälpmedel.
- Alsa
- Du kan avboka din biljett upp till 48 timmar före avgång för en delvis återbetalning. Ändringar tillåtna mot en avgift.
- Infobus
- Du kan avboka din biljett upp till 24 timmar före avgång för en delvis återbetalning. Avbokningar inom 24 timmar kan medföra en avgift.
- Alsa
- En handbagage upp till 10 kg och en incheckad väska upp till 25 kg.
- Infobus
- En handbagage upp till 5 kg (40x20x25) och en incheckad väska upp till 20 kg (50x30x80).
- Alsa
- Extra bagage kan köpas till mot avgift.
- Infobus
- 10 € per extra påse.
- Alsa
- Små husdjur tillåtna i bärare
- Större husdjur måste resa i lastrummet.
- Infobus
- Små husdjur tillåtna i bärare
- Större husdjur kan kräva en separat biljett.
populära busstationer
Viktiga stationer och flygplatser för denna resa
Bussar från Ponferrada till Santiago de Compostela (regionhuvudort): relaterad information
Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

