Färja från Leiden till Newcastle med DFDS

ons 05 nov.
+ Lägg till returresa
DFDS
Stena Line
Krilo-Kapetan Luka
Finikas Lines
Ionian Seaways
1 000 + resebolag
DFDS
Stena Line
Krilo-Kapetan Luka
Finikas Lines
Ionian Seaways
1 000 + resebolag
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

De billigaste och snabbaste färjorna från Leiden till Newcastle

Visar tider och priser för 06 nov.

Lägsta priset

1113kr

Genomsnittspris

1113kr

Snabbaste resan

16 tim. 45 m

Genomsnittlig restid

16 tim. 45 m

Färjor per dag

1

Distans

510 km

Billiga biljetter

Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.

En genomsnittlig biljett från Leiden till Newcastle kostar omkring 1113kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 1113kr.

Snabba färjor

Av de 1 färjor som avgår från Leiden till Newcastle varje dag är 1 direktresor, så det är enkelt att undvika resor där du behöver byta längs vägen.

Den tors 06 nov. kör direktfärjorna sträckan på 510 km på i genomsnitt 16 tim. 45 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa färjor ta dig dit på bara 16 tim. 45 m .

De långsammaste färjorna tar 16 tim. 45 m och då ingår ofta ett byte eller två längs vägen, men du kan spara några kronor om du tänker på ekonomin.

DFDSPrincess Seaways
17:3016tim.45
Amsterdam (Felison Terminal)
09:15Newcastle Harbour
1113 kr1Enkelresa
0 byten

Reseinformation

Jämför tåg, buss, flyg och färja för Leiden till Newcastle

Omio rekommenderar att boka med färja, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Leiden till Newcastle. Om det är låga priser du är ute efter, välj buss med priser från 574kr. Ni som har ont om tid kan boka med flyg, vilket tar er fram på 2h 9m. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för buss är 574kr och för tåg är det5403kr.

Sträcka: 275 nautiska mil (510 km)

Jämför ferry med

Populärast
Färja
Tåg
Buss
Flyg

3881kr

Genomsnittspris

5766kr

Genomsnittspris

1257kr

Genomsnittspris

Billigast

1928kr

Genomsnittspris

17h 45m

Genomsnittlig restid

16h 45m

Ombord

+

1h 0m

Extra tid*

12h 55m

Genomsnittlig restid

12h 25m

Ombord

+

30m

Extra tid*

22h 31m

Genomsnittlig restid

22h 1m

Ombord

+

30m

Extra tid*

5h 9m

Genomsnittlig restid

Snabbast

2h 9m

Ombord

+

3h 0m

Extra tid*

Direkta resor

Direkta resor

Direkta resor

Direkta resor

Tidtabeller för färja Leiden–Newcastle

OperatörAvgångstidAnkomsttidRestidAvgångsdagar för färja
Operatör
DFDS
Avgångstid
17:30
Ankomsttid
09:15
Restid
16tim.45
Avgångsdagar för färja
Ons, Tor

Aktuella avgångar

Färjetider Leiden–Newcastle

Visar färjor som går idag, onsdag 5 november
Senast uppdaterad kl. 07:45
LeverantörAvgårRestidAnländerByten
Biljetter
dfdsKing Seaways16:30 Amsterdam (Felison Terminal)
16tim.45
09:15 Newcastle Harbour0 bytendirekt

Det här dagens sista färja.

Finn alla datum och tider för denna resa

JÄMFÖR Priser för olika transportsätt

tors
06 nov.
fre
07 nov.
lör
08 nov.
sön
09 nov.
mån
10 nov.
tis
11 nov.
ons
12 nov.

Reseinformation

Översikt: Färja från Leiden till Newcastle

NederländernaNederländerna
StorbritannienStorbritannien
Icon of ferry
Färjor från Leiden till Newcastle avgår i genomsnitt 1 gånger per dag och tar cirka 16h 45m. Billiga färjebiljetter för den här resan kostar från 1641kr men du kan resa för endast 574kr och uppåt med buss.
Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Billigaste alternativa ressätt
Buss från 574kr
Officiella partnerbolag till Omio på den här rutten
DFDS
Sträcka
275 nautiska mil (510 km)
Genomsnittlig restid
16h 45m
Lägsta biljettpris
1641kr
Färjor per dag
1
Direktfärjor
Tillgängliga
Genomsnittliga avgångar per vecka
6
Snabbaste färja
16h 45m
Första färja
17:00
Sista färja
17:30
Hytter
Tillgängliga
Fordon
Tillgängliga
Fotpassagerare
Tillgängliga
Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Billigaste alternativa ressätt
Buss från 574kr

Färjeoperatörer: DFDS från Leiden till NewcastleDu kan resa med färja mellan Leiden och Newcastle med DFDS från så lite som 574kr. När du söker efter tidtabeller och biljetter visar Omio dig den bästa resan.

DFDS

Information
DFDS är ett danskt rederi och logistikföretag som driver en flotta av färjor som erbjuder transporttjänster för passagerare och gods över flera rutter i Europa. Företaget grundades 1866 och har sitt huvudkontor i Köpenhamn, Danmark. Några av de rutter som DFDS trafikerar inkluderar överfarter mellan Danmark, Tyskland, Sverige, Norge, Storbritannien och Holland.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig varaktighet
16h 45m
Billigaste pris
1875kr
Extra bagage
Ytterligare bagage kan tas med mot en avgift
Avbokningspolicy
Avbokningar möjliga upp till 24 timmar före avresa
Bekvämligheter ombord på färjan
Wifi
Mat ombord
Restauranger, kaféer och barer tillgängliga med olika matalternativ
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
Rullstolsanpassade faciliteter finns tillgängliga på de flesta fartyg. Hjälp finns tillgänglig för passagerare med nedsatt rörlighet. Vänligen informera vid bokningstillfället.
Husdjur
Små husdjur tillåtna i husdjursvänliga hytter eller hundgårdar. Hundar måste vara kopplade och ha munkorg i offentliga områden.
Reservera hytt
Olika kabintyper tillgängliga från standard till lyxsviter
Bilar ombord

Restips: Resor från Leiden to Newcastle

Restips: Enkla resor till Newcastle. Oavsett om du vill ha snabbt, billigt eller något helt annorlunda, så har våra reseexperter samlat allt du behöver veta så att du kan hitta de bästa alternativen från Leiden to Newcastle.
FAQs
Billiga färja biljetter från Leiden till Newcastle kan kosta från så lite som 750 kr när du bokar i förväg. Det genomsnittliga färja biljettpriset för Leiden till Newcastle är 1 654 kr; men priserna varierar beroende på tid på dagen och klass och de tenderar att vara dyrare på dagen.
I genomsnitt tar det 16 h 45 min   att resa från Leiden till Newcastle med färja, för den 510 km långa tur, men restiden kan variera om du reser på helger och helgdagar.
Den tidigaste färja från Leiden till Newcastle avgår kl 17: 00.
Den sista färja från Leiden till Newcastle avgår kl 17: 30.
Ja, det finns 1 direkt färja om dagen från Leiden till Newcastle med DFDS. Scheman kan variera på helgdagar eller helger med färre direkta färja.
Ja, du kan boka en hytt på avgångar från Leiden till Newcastle med
Ja, resor med fordon från Leiden till Newcastle är möjliga med.
Ja, att resa som fotpassagerare från Leiden till Newcastle är möjligt med. Vi rekommenderar att anlända minst en timme före resan om du reser till fots, men kontrollera specifika tider för varje rutt. Om du behöver boka din resa till avgångshamnen, kolla våra alternativ för tåg, bussar och flyg på Omio.
När du tar en färja från Leiden till Newcastle, kan du lita på DFDS för det bästa sättet att ta dig till Newcastle. Du kan också kolla alla möjliga färjeoperatörer som erbjuder en tjänst från Leiden till Newcastle och jämföra de bekvämligheter de erbjuder innan du köper en färja biljett.
Den billigaste månaden att resa från Leiden till Newcastle med färja är december.
Men du har alternativ eftersom du kan resa till Newcastle från Leiden på 4 olika sätt: tåg, buss, flyg eller färja.

populära färjeterminaler

Viktiga stationer och flygplatser för denna resa

Leiden
Newcastle
Bekvämligheter i hamnen
WifiWifi
ParkeringParkering
MatsalMatsal
BankomatBankomat
TaxiTaxi
TillgänglighetTillgänglighet
ToalettToalett
BiljettkontorBiljettkontor
information
ticketOfficeHours
Biljettkontorstider
  • 09:00 - 17:00
  • lördag 09:00 - 13:00
  • söndag stängt
ticketOfficeHours
Avstånd till centrum
2 km
carConnection
Med bil
Stewart Ave, avfart via Wharf Rd
Wifi
Wifi
  • Gratis WiFi
Matsal
Matsal
  • Nagisa (0.2 km)
  • Scratchley's on the Wharf (0.3 km)
  • The Dockyard (0.5 km)
Taxi
Taxi
  • Huvudbolagen är Newcastle Taxis och Premier Cabs.
Toalett
Toalett
  • Gratis
Alternativ för kollektivtrafik för Newcastle Harbour
  • Busslinje 11, hållplats Wharf Rd

Färja från Leiden till Newcastle: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

Mest populära färjor till och från Newcastle och Leiden

HemFärjorFärja från Leiden till Newcastle

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone