De billigaste och snabbaste färjorna från Dover till Loon-Plage
Lägsta priset
353kr
Genomsnittspris
353kr
Snabbaste resan
1 tim. 30 m
Genomsnittlig restid
1 tim. 30 m
Färjor per dag
10
Distans
66 km
Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.
En genomsnittlig biljett från Dover till Loon-Plage kostar omkring 353kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 353kr.
Av de 10 färjor som avgår från Dover till Loon-Plage varje dag är 10 direktresor, så det är enkelt att undvika resor där du behöver byta längs vägen.
Den sön 22 mars kör direktfärjorna sträckan på 66 km på i genomsnitt 1 tim. 30 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa färjor ta dig dit på bara 1 tim. 30 m .
De långsammaste färjorna tar 1 tim. 30 m och då ingår ofta ett byte eller två längs vägen, men du kan spara några kronor om du tänker på ekonomin.
P&O Pioneer
P&O Pioneer
P&O Liberte
P&O Liberte
P&O Liberte
P&O Pioneer
P&O Pioneer
P&O Liberte
P&O Liberte
P&O LiberteTidtabeller för färja Dover–Loon-Plage
| Operatör | Avgångstid | Ankomsttid | Restid | Avgångsdagar för färja |
|---|---|---|---|---|
Operatör P&O Ferries | Avgångstid 09:45 | Ankomsttid 12:15 | Restid 1tim.30 | Avgångsdagar för färja Lör, Sön |
Operatör P&O Ferries | Avgångstid 13:40 | Ankomsttid 16:10 | Restid 1tim.30 | Avgångsdagar för färja Lör, Sön |
Operatör P&O Ferries | Avgångstid 11:30 | Ankomsttid 14:00 | Restid 1tim.30 | Avgångsdagar för färja Lör, Sön |
Operatör P&O Ferries | Avgångstid 08:15 | Ankomsttid 10:45 | Restid 1tim.30 | Avgångsdagar för färja Lör, Sön |
Operatör P&O Ferries | Avgångstid 03:30 | Ankomsttid 06:00 | Restid 1tim.30 | Avgångsdagar för färja Lör, Sön |
Operatör P&O Ferries | Avgångstid 20:45 | Ankomsttid 23:15 | Restid 1tim.30 | Avgångsdagar för färja Lör, Sön |
Operatör P&O Ferries | Avgångstid 16:40 | Ankomsttid 19:10 | Restid 1tim.30 | Avgångsdagar för färja Lör, Sön |
Operatör P&O Ferries | Avgångstid 06:15 | Ankomsttid 08:45 | Restid 1tim.30 | Avgångsdagar för färja Lör |
Operatör P&O Ferries | Avgångstid 23:55 | Ankomsttid 02:25 | Restid 1tim.30 | Avgångsdagar för färja Lör, Sön |
Operatör P&O Ferries | Avgångstid 15:05 | Ankomsttid 17:35 | Restid 1tim.30 | Avgångsdagar för färja Lör, Sön |
Operatör P&O Ferries | Avgångstid 18:50 | Ankomsttid 21:20 | Restid 1tim.30 | Avgångsdagar för färja Lör, Sön |
Aktuella avgångar
Färjetider Dover–Loon-Plage
Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor frånDover till Loon-Plage färjor idag, lördag 21 mars. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med färja.
| Leverantör | Avgår | Restid | Anländer | Byten | Biljetter |
|---|---|---|---|---|---|
P&O Pioneer | 23:55 Port of Dover | 1tim.30 | 01:25 Port of Calais | 0 bytendirekt | |
| söndag 22 mars | |||||
P&O Liberte | 03:30 Port of Dover | 1tim.30 | 05:00 Port of Calais | 0 bytendirekt | |
P&O Pioneer | 08:15 Port of Dover | 1tim.30 | 09:45 Port of Calais | 0 bytendirekt | |
P&O Liberte | 09:45 Port of Dover | 1tim.30 | 11:15 Port of Calais | 0 bytendirekt | |
Spirit of France | 11:30 Port of Dover | 1tim.30 | 13:00 Port of Calais | 0 bytendirekt | |
P&O Pioneer | 13:40 Port of Dover | 1tim.30 | 15:10 Port of Calais | 0 bytendirekt | |
P&O Liberte | 15:05 Port of Dover | 1tim.30 | 16:35 Port of Calais | 0 bytendirekt | |
Spirit of France | 16:40 Port of Dover | 1tim.30 | 18:10 Port of Calais | 0 bytendirekt | |
P&O Pioneer | 18:50 Port of Dover | 1tim.30 | 20:20 Port of Calais | 0 bytendirekt | |
P&O Liberte | 20:45 Port of Dover | 1tim.30 | 22:15 Port of Calais | 0 bytendirekt | |
Finn alla datum och tider för denna resa
JÄMFÖR Priser för olika transportsätt
Jämför priser för färja under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.
22 mars
23 mars
24 mars
25 mars
26 mars
27 mars
28 mars
Varför ska man boka från Dover till Loon-Plage färjor med Omio?
Varför ska man boka med Omio istället för DFDS?
- Jämför med andra leverantörer: På Omio kan du inte bara köpa biljetter till DFDS, utan också jämföra biljetter till exempelvis P&O Ferries eller DFDS för att hitta det bästa alternativet för din resa från Dover till Loon-Plage.
- Utformad för internationella resenärer: Omio finns på ditt språk och erbjuder kundtjänst dygnet runt. Vi erbjuder flera betalningsalternativ, inklusive PayPal, kreditkort och banköverföring, i din föredragna valuta.
Reseinformation
Översikt: Färja från Dover till Loon-Plage
Färjor från Dover till Loon-Plage avgår i genomsnitt 25 gånger per dag och tar cirka 1h 50m. Billiga färjebiljetter för den här resan kostar från 284kr om du bokar i förväg.
Det finns 25 färjor per dag. Tidigaste färja avgår 00:05, och senaste 23:55. Snabbaste färja täcker distansen 35 nautiska mil (66 km) på 1h 25m. Det går 65 avgångar per vecka. Färjor från Dover till Loon-Plage är tillgängliga för fotpassagerare.



Sträcka 35 nautiska mil (66 km) |
Genomsnittlig restid 1h 50m |
Lägsta biljettpris 284kr |
Färjor per dag 25 |
Direktfärjor Tillgängliga |
Genomsnittliga avgångar per vecka 65 |
Snabbaste färja 1h 25m |
Första färja 00:05 |
Sista färja 23:55 |
Hytter Tillgängliga |
Fordon Tillgängliga |
Fotpassagerare Tillgängliga |
Färjeoperatörer: DFDS, P&O Ferries från Dover till Loon-PlageDu kan resa med färja mellan Dover och Loon-Plage med DFDS, P&O Ferries från så lite som 284kr. När du söker efter tidtabeller och biljetter visar Omio dig den bästa resan.
DFDS
P&O Ferries
Restips: Resor från Dover to Loon-Plage
Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Dover till Loon-Plage med färja. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste färja, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till Loon-Plage.

populära färjeterminaler
Viktiga stationer och flygplatser för denna resa
- 09:00 - 17:00
- lördag 09:00 - 12:00
- söndag stängt
- Gratis WiFi
- The White Horse (0.6 km)
- Cullins Yard (0.7 km)
- La Scala (0.9 km)
- Huvudföretag är Dover Heritage Taxis och Central Taxis Dover.
- Gratis
- Busslinje 15, Dover Priory Station
Färja från Dover till Loon-Plage: relaterad information
Här är några andra källor som kanske har den information du behöver
