Färja från Cherbourg-en-Cotentin till Rosslare Harbour med Stena Line

tors 06 nov.
+ Lägg till returresa
Stena Line
Krilo-Kapetan Luka
Finikas Lines
Ionian Seaways
NLG
1 000 + resebolag
Stena Line
Krilo-Kapetan Luka
Finikas Lines
Ionian Seaways
NLG
1 000 + resebolag
QR-Code
Skanna för att hämta vår gratisapp
Använd vår app för att få liveuppdateringar om resor och boka mobilbiljetter för tåg, bussar, flyg och färjor.
App Store
rate4.9
42K betygsättningar
Google Play
rate4.6
136K omdömen

De billigaste och snabbaste färjorna från Cherbourg-en-Cotentin till Rosslare Harbour

Visar tider och priser för 07 nov.

Lägsta priset

1525kr

Genomsnittspris

1525kr

Snabbaste resan

20 tim.

Genomsnittlig restid

20 tim.

Färjor per dag

1

Distans

440 km

Billiga biljetter

Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.

En genomsnittlig biljett från Cherbourg-en-Cotentin till Rosslare Harbour kostar omkring 1525kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 1525kr.

Snabba färjor

Av de 1 färjor som avgår från Cherbourg-en-Cotentin till Rosslare Harbour varje dag är 1 direktresor, så det är enkelt att undvika resor där du behöver byta längs vägen.

Den fre 07 nov. kör direktfärjorna sträckan på 440 km på i genomsnitt 20 tim. , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa färjor ta dig dit på bara 20 tim. .

De långsammaste färjorna tar 20 tim. och då ingår ofta ett byte eller två längs vägen, men du kan spara några kronor om du tänker på ekonomin.

Stena Line
16:3020tim.00
Cherbourg-en-Cotentin
12:30Rosslare Harbour
1525 kr1Enkelresa
0 byten

Aktuella avgångar

Färjetider Cherbourg-en-Cotentin–Rosslare Harbour

Tabellen nedan visar avgångar i realtid för resor frånCherbourg-en-Cotentin till Rosslare Harbour färjor idag, onsdag 5 november. Du kan också uppdatera resultaten nedan manuellt för att se uppdaterade resor med färja.

Senast uppdaterad kl. 14:30
LeverantörAvgårRestidAnländerByten
Biljetter
stena18:30 Cherbourg-en-Cotentin
18tim.30
13:00 Rosslare Harbour0 bytendirekt

Det här dagens sista färja.

Finn alla datum och tider för denna resa

JÄMFÖR Priser för olika transportsätt

Jämför priser för färja under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.

tors
06 nov.
fre
07 nov.
lör
08 nov.
sön
09 nov.
mån
10 nov.
tis
11 nov.
ons
12 nov.

Reseinformation

Översikt: Färja från Cherbourg-en-Cotentin till Rosslare Harbour

FrankrikeFrankrike
IrlandIrland
Icon of ferry

Färjor från Cherbourg-en-Cotentin till Rosslare Harbour avgår i genomsnitt 1 gånger per dag och tar cirka 18h 15m. Billiga färjebiljetter för den här resan kostar från 2053kr om du bokar i förväg.

Det finns 1 färjor per dag. Tidigaste färja avgår 14:00, och senaste 21:00. Snabbaste färja täcker distansen 237 nautiska mil (440 km) på 18h 30m. Det går 2 avgångar per vecka. Färjor från Cherbourg-en-Cotentin till Rosslare Harbour är tillgängliga för fotpassagerare.

Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation
Officiella partnerbolag till Omio på den här rutten
Stena Line
Sträcka
237 nautiska mil (440 km)
Genomsnittlig restid
18h 15m
Lägsta biljettpris
2053kr
Färjor per dag
1
Direktfärjor
Tillgängliga
Genomsnittliga avgångar per vecka
2
Snabbaste färja
18h 30m
Första färja
14:00
Sista färja
21:00
Hytter
Tillgängliga
Fordon
Tillgängliga
Fotpassagerare
Tillgängliga
Priserna är de lägsta priserna i ekonomiklass som hittades på Omio. Tidiga bokningar innebär ofta lägre priser. Priserna ändras dagligen och kanske inte alltid är tillgängliga. Rabattkort, bussresor och bokningsavgifter inkluderas ej.
Prisinformation

Färjeoperatörer: Stena Line från Cherbourg-en-Cotentin till Rosslare HarbourDu kan resa med färja mellan Cherbourg-en-Cotentin och Rosslare Harbour med Stena Line från så lite som 2053kr. När du söker efter tidtabeller och biljetter visar Omio dig den bästa resan.

Stena Line

Information
Stena Line är ett svenskt färjeföretag som driver en flotta av färjor som erbjuder transporttjänster för passagerare och fordon över Nordsjön, Irländska sjön och Östersjön. Företaget grundades 1962 och har sitt huvudkontor i Göteborg, Sverige. Stena Line bedriver färjetjänster mellan Danmark, Tyskland, Sverige, Norge, Storbritannien, Irland, Nederländerna och Polen. Förutom traditionella färjetjänster driver Stena Line också ett antal högfartyg och ett antal snabba fartygstjänster.
Bagage- och avbokningspolicy
Genomsnittlig varaktighet
18h 0m
Billigaste pris
1291kr
Stena Line frekvens
1 per dag
Extra bagage
Ytterligare bagage tillåtet mot en avgift
Avbokningspolicy
Avbokningsavgifter varierar beroende på biljettyp och tidpunkt. Ekonomibiljetter är icke återbetalningsbara, Flexibilitetsbiljetter är återbetalningsbara.
Bekvämligheter ombord på färjan
Wifi
Mat ombord
Flera restauranger, kaféer och barer finns tillgängliga. Alternativen sträcker sig från avslappnad till fin middag.
Toaletter
USB-kontakt
Tillgänglighet
Rullstolsanpassade faciliteter finns tillgängliga på de flesta fartyg, inklusive hissar, särskilt anpassade hytter och toaletter. Hjälp finns tillgänglig med förhandsanmälan.
Husdjur
Hundar, katter och andra små husdjur tillåtna i angivna områden och husdjursvänliga hytter. Måste hållas i burar eller i koppel med munkorg.
Reservera hytt
Variation av hytter tillgängliga från standard till lyxsviter
Bilar ombord

Restips: Resor från Cherbourg-en-Cotentin to Rosslare Harbour

Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Cherbourg-en-Cotentin till Rosslare Harbour med färja. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste färja, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till Rosslare Harbour.

FAQs
Billiga färja biljetter från Cherbourg-en-Cotentin till Rosslare Harbour kan kosta från så lite som 1 290 kr när du bokar i förväg. Det genomsnittliga färja biljettpriset för Cherbourg-en-Cotentin till Rosslare Harbour är 1 535 kr; men priserna varierar beroende på tid på dagen och klass och de tenderar att vara dyrare på dagen.
Den genomsnittliga restiden med färja från Cherbourg-en-Cotentin till Rosslare Harbour är 18 h   för att resa de 440 km långa resa, med cirka det finns 1 färja per dag. Restiden kan variera på helger och helgdagar.
Den tidigaste färja från Cherbourg-en-Cotentin till Rosslare Harbour avgår kl 14: 00.
Den senaste färja från Cherbourg-en-Cotentin till Rosslare Harbour avgår kl 22: 00.
Ja, det finns 1 direkt färja om dagen från Cherbourg-en-Cotentin till Rosslare Harbour med Stena Line. Scheman kan variera på helgdagar eller helger med färre direkta färja.
Ja, du kan boka en hytt på avgångar från Cherbourg-en-Cotentin till Rosslare Harbour med
Ja, resor med fordon från Cherbourg-en-Cotentin till Rosslare Harbour är möjliga med.
Ja, att resa som fotpassagerare från Cherbourg-en-Cotentin till Rosslare Harbour är möjligt med. Vi rekommenderar att anlända minst en timme före resan om du reser till fots, men kontrollera specifika tider för varje rutt. Om du behöver boka din resa till avgångshamnen, kolla våra alternativ för tåg, bussar och flyg på Omio.
För resa från Cherbourg-en-Cotentin till Rosslare Harbour kan du ta en färja med Stena Line. Se till att kolla alla möjliga färjeoperatörer som erbjuder tjänster till Rosslare Harbour från Cherbourg-en-Cotentin på Omio för att jämföra vilka bekvämligheter de kan ha.

Passagerare går ombord på färja mest frekvent från Port of Cherbourg, som ligger cirka från stadens centrum, och de kliver av färja vid Rosslare Harbour, som ligger cirka från stadens centrum.

Den billigaste månaden för en färja från Cherbourg-en-Cotentin till Rosslare Harbour är mars.
Ja, du kan ta en färja till Rosslare Harbour från Cherbourg-en-Cotentin.

populära färjeterminaler

Viktiga stationer och flygplatser för denna resa

Cherbourg-en-Cotentin
Rosslare Harbour
Bekvämligheter i hamnen
WifiWifi
ParkeringParkering
MatsalMatsal
BankomatBankomat
TaxiTaxi
TillgänglighetTillgänglighet
ToalettToalett
BiljettkontorBiljettkontor
information
ticketOfficeHours
Biljettkontorstider
  • 08:00 - 18:00
  • lördag 08:00 - 13:00
  • söndag stängt
ticketOfficeHours
Avstånd till centrum
1 km
carConnection
Med bil
N13, avfart Cherbourg-Centre
Wifi
Wifi
  • Gratis WiFi
Matsal
Matsal
  • Le Vauban (0.3 km)
  • Le Seas Quay (0.5 km)
  • Le Melting-Pot (0.7 km)
Taxi
Taxi
  • Huvudbolagen är Taxis Cherbourgeois och Taxi de la Gare.
Toalett
Toalett
  • Gratis
Alternativ för kollektivtrafik för Port of Cherbourg
  • Buss linje 1, hållplats Gare Maritime

Färja från Cherbourg-en-Cotentin till Rosslare Harbour: relaterad information

Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

HemFärjorFärja från Cherbourg-en-Cotentin till Rosslare Harbour

Omio appen gör det enkelt att planera resor

Vi tar dig var du än vill åka. Från tåguppdateringar i realtid till mobilbiljetter, så är vår innovativa app det ideala sättet att planera och hålla koll på dina resor.

ios-badge
android-badge
Hand With Phone