De billigaste och snabbaste bussarna från Florens Santa Maria Novella till Rom-Ciampino flygplats
Lägsta priset
112kr
Genomsnittspris
341kr
Snabbaste resan
2 tim. 50 m
Genomsnittlig restid
2 tim. 58 m
Bussar per dag
8
Distans
246 km
Det bästa sättet att få ett billigt pris är att boka din biljett så långt i förväg som möjligt och att undvika att resa i rusningstrafik.
En genomsnittlig biljett från Florens Santa Maria Novella till Rom-Ciampino flygplats kostar omkring 341kr om du köper den samma dag, men de billigaste biljetterna du kan hitta ligger på 112kr.
Av 8 bussar som avgår från Florens Santa Maria Novella till Rom-Ciampino flygplats dagligen så är 6 direktbussar, så det är ganska enkelt att undvika resor där du måste byta på vägen.
Den tis 14 apr. kör direktbussarna sträckan på 246 km på i genomsnitt 2 tim. 58 m , men om du åker vid rätt tidpunkt kan vissa bussar ta dig dit på bara 2 tim. 50 m .
De långsammaste bussarna tar 3 tim. 20 m och innebär vanligtvis ett byte eller två längs vägen, men du kanske kan spara några slantar om du är på en budget.
478716:453tim.30Scandicci, Villa Costanza (Firenze)20:15Roma, Autostazione Tiburtina112 kr1Enkelresa0 byten
17:002tim.50Florens Santa Maria Novella19:50Rom-Ciampino flygplats152 kr1Enkelresa0 byten
11:003tim.00Florens Santa Maria Novella14:00Rom-Ciampino flygplats286 kr1Enkelresa0 byten
13:003tim.20Florens Santa Maria Novella16:20Rom-Ciampino flygplats302 kr1Enkelresa0 byten
18:502tim.50Florens Santa Maria Novella21:40Rom-Ciampino flygplats319 kr1Enkelresa0 byten
17:002tim.50Florens Santa Maria Novella19:50Rom-Ciampino flygplats152 kr1Enkelresa0 byten
18:502tim.50Florens Santa Maria Novella21:40Rom-Ciampino flygplats319 kr1Enkelresa0 byten
11:102tim.50Florens Santa Maria Novella14:00Rom-Ciampino flygplats319 kr1Enkelresa0 byten
11:003tim.00Florens Santa Maria Novella14:00Rom-Ciampino flygplats286 kr1Enkelresa0 byten
13:003tim.20Florens Santa Maria Novella16:20Rom-Ciampino flygplats302 kr1Enkelresa0 byten
Reseinformation
Jämför buss och tåg för Florens Santa Maria Novella till Rom-Ciampino flygplats
Omio rekommenderar att boka med tåg, det populäraste valet bland Omio-användare för att ta sig från Florens Santa Maria Novella till Rom-Ciampino flygplats. Om det är låga priser du är ute efter, välj tåg med priser från 181kr. Ni som har ont om tid kan boka med tåg, vilket tar er fram på 2h 43m. Biljettens prisklass beror på vilket färdmedel du väljer: genomsnittspriset för tåg är 181kr och för buss är det75kr.
Sträcka: 246 km
Jämför bus med
| Buss | Populärast Tåg |
|---|---|
378kr Genomsnittspris | 294kr Genomsnittspris Billigast |
4h 5m Genomsnittlig restid 3h 35m Ombord + 30m Extra tid* | 3h 13m Genomsnittlig restid Snabbast 2h 43m Ombord + 30m Extra tid* |
![]() Mest populära bussbolaget | ![]() Mest populära tågbolaget |
Direkta resor | Direkta resor |
JÄMFÖR Priser för olika transportsätt
Jämför priser för buss och tåg under de kommande tre veckorna. Få en snabb överblick av de bästa erbjudandena, hitta de lägsta priserna och välj det alternativ som passar din budget.
14 apr.
15 apr.
16 apr.
17 apr.
18 apr.
19 apr.
20 apr.
21 apr.
22 apr.
23 apr.
24 apr.
25 apr.
26 apr.
27 apr.
Varför ska man boka från Florens Santa Maria Novella till Rom-Ciampino flygplats bussar med Omio?
Varför ska man boka med Omio istället för Marino Autolinee?
- Jämför med andra leverantörer: På Omio kan du inte bara köpa biljetter till Marino Autolinee, utan också jämföra biljetter till exempelvis FlixBus för att hitta det bästa alternativet för din resa från Florens Santa Maria Novella till Rom-Ciampino flygplats.
- Utformad för internationella resenärer: Omio finns på ditt språk och erbjuder kundtjänst dygnet runt. Vi erbjuder flera betalningsalternativ, inklusive PayPal, kreditkort och banköverföring, i din föredragna valuta.
- Jämför alla dina alternativ: Omio låter dig jämföra Marino Autolinee med alla tillgängliga resealternativ, som är bus och train för att säkerställa att du får det bästa erbjudandet för din resa från Florens Santa Maria Novella till Rom-Ciampino flygplats.
Varför bör man boka med Omio istället för Checkmybus, Wanderu eller Trainline?
- Jämför med andra leverantörer: På Omio kan du också jämföra biljetter från exempelvis FlixBus för att hitta det bästa alternativet för din resa från Florens Santa Maria Novella till Rom-Ciampino flygplats.
- Flera transportmedel: Omio låter dig jämföra resealternativ, inklusive bus och train, för att hitta det perfekta resealternativet från Florens Santa Maria Novella till Rom-Ciampino flygplats.
Reseinformation
Översikt: Buss från Florens Santa Maria Novella till Rom-Ciampino flygplats
Bussar från Florens Santa Maria Novella till Rom-Ciampino flygplats avgår i genomsnitt 29 gånger per dag och tar cirka 3h 35m. Billiga bussbiljetter för den här resan kostar från 75kr om du bokar i förväg.
Det finns 4 bussar per dag. Tidigaste buss avgår 00:35, och senaste 20:35. Snabbaste buss täcker distansen 246 km på 3h 30m.
Sträcka 246 km |
Genomsnittlig restid med buss 3h 35m |
Lägsta biljettpris 75kr |
Bussar per dag 29 |
Direktbussar 4 |
Snabbaste buss 3h 30m |
Första buss 0:35 |
Sista buss 20:35 |
Bussbolag: BlaBlaCar, Marino Autolinee, FlixBus från Florens Santa Maria Novella till Rom-Ciampino flygplatsDu kan resa med buss mellan Florens Santa Maria Novella och Rom-Ciampino flygplats med BlaBlaCar, Marino Autolinee, FlixBus från så lite som 75kr. När du söker efter tidtabeller och biljetter visar Omio dig den bästa resan.
Marino Autolinee
FlixBus
BlaBlaCar
Restips: Bussar från Florens Santa Maria Novella till Rom-Ciampino flygplats
Hitta svar på de vanligaste frågorna om att resa från Florens Santa Maria Novella till Rom-Ciampino flygplats med buss. Från restider och biljettpriser till direkta förbindelser, första och sista avgångar, och till och med om rutten är naturskön eller inte. Våra svar täcker allt du behöver för att planera din resa. Denna guide hjälper dig att resa smartare och säkrare, oavsett om du letar efter snabbaste buss, det billigaste alternativet eller tips för att få ut det mesta av ditt besök till Rom-Ciampino flygplats.

- Marino Autolinee
- Bistånd
- Prioriterade sittplatser
- Tillgängliga toaletter.
- FlixBus
- Bistånd
- Prioriterad ombordstigning
- Rullstolsanpassade bussar.
- Marino Autolinee
- Du kan avboka din biljett upp till 24 timmar före avgång för full återbetalning. Avbokningar inom 24 timmar medför en avgift på 50 %.
- FlixBus
- Du kan avboka din biljett upp till 15 minuter före avgång och få en kupong för framtida resor. Begäran om återbetalning för förseningar över 120 minuter är möjliga.
- Marino Autolinee
- En handbagage upp till 10 kg (55x40x20 cm) och en incheckad väska upp till 20 kg (80x50x30 cm).
- FlixBus
- En handbagage upp till 7 kg (42x30x18 cm) och en incheckad väska upp till 20 kg (80x50x30 cm).
- Marino Autolinee
- 10 € per extra påse upp till 20 kg.
- FlixBus
- Extra bagage kan köpas till mot avgift.
- Marino Autolinee
- Små husdjur tillåtna i bärare
- Större husdjur måste vara kopplade och munkorg.
- FlixBus
- Små husdjur i vagnar tillåtna
- Ledarhundar reser gratis.
De populäraste bussanslutningarna
Bussar från Florens Santa Maria Novella till Rom-Ciampino flygplats: relaterad information
Här är några andra källor som kanske har den information du behöver

